Tanzanyalı gruptan muhteşem performans

Tanzanyalı gruptan muhteşem performans

18. Uluslararası Konya Mistik Müzik Festivali'nde sahne alan Tanzalı Tarab müziği sanatçısı Rajab Suleiman ve Kithara Grubu'nun performansı büyük alkış aldı

27 Eylül 2021 - 12:24

Hazreti Mevlana’nın 814'üncü doğum yıldönümü etkinlikleri kapsamında düzenlenen, 18. Uluslararası Konya Mistik Müzik Festivali'nin beşinci gününde Tanzan’yadan Tarab müziği sanatçısı Rajab Suleiman ve Kithara Grubu, Selçuklu Kongre Merkezinde konser verdi.

Konya Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünün öncülüğünde, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Konya Büyükşehir Belediye Başkanlığı, TRT, Karatay, Meram ve Selçuklu Belediye Başkanlıklarının katkılarıyla organize edilen festivalin beşinci gününde Doğu Afrika ülkesi Tanzanya’dan, Tarab müziği sanatçısı Rajab Suleiman ve Kithara Grubu konser verdi.

Selçuklu Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen konser programı, Rajab Suleiman’ın kanun taksimi ile başladı. Afrika, Arap, Hint ve ayrıca Avrupa ritimlerinin karışımı performans sergileyen grubun solistliğini ise Muharam Mohamed ve Salum Suleiman yaptı. Koronavirüs tedbirleri kapsamında sınırlı sayıda protokol ve seyircinin katılımı ile gerçekleştirilen konsere yerli ve yabancı turistlerin yanı sıra, Konya Uluslararası Mevlana Anadolu İmam Hatip Lisesinde eğitim öğretim gören Tanzanyalı ve Ganalı öğrenci grubu ilgi gösterdi.

Konser programının sonunda, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) AK Parti Konya Milletvekili Ahmet Sorgun ve Tanzanya Darüsselam Büyükelçisi Mehmet Güllüoğlu tarafından, Rajab Suleiman ve Kithara Grubuna ney ve çeşitli hediye takdiminde bulunuldu. Konya İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdüssettar Yarar ise, Tanzanya grubuna ve ayrıca grubun Türkiye’ye gelmesi ve festivale katılmasında katkıları bulunan Büyükelçi Güllüoğlu’na da desteklerinden dolayı teşekkür etti.

18. Uluslararası Konya Mistik Müzik Festivali, ‘Bozkırın Tezenesi’ sazın ve sözün ustası Neşet Ertaş’ın vefat yıldönümünde, onun izinden giden Özgür Can Çoban’ın, 27 Eylül’de Selçuklu Kongre Merkezi’nde vereceği konserle devam edecek.  

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
42 FETÖ silahlı terör örgütü üyesi daha deşifre oldu
42 FETÖ silahlı terör örgütü üyesi daha deşifre oldu
“Dersimize çok iyi çalıştık, çiftçinin sorunlarını çözmek için geliyoruz”
“Dersimize çok iyi çalıştık, çiftçinin sorunlarını...