Tam kapanma olacak mı? Bakan Koca açıkladı

Tam kapanma olacak mı? Bakan Koca açıkladı

Sağlık Bakanı Koca, Bilim Kurulu toplantısının ardından aşı, öğretmenlerin aşılanması ve tam kapanma gibi konularda halkın merakla beklediği sorulara cevap verdi

12 Nisan 2021 - 23:11

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu Toplantısı'nda alınan kararları açıkladı. Bakan Koca, "Ramazan ayını özellikle tedbirler konusunda çok önemli görmeliyiz. Bilim Kurulu, kapsayıcı şekilde alternatifli bir hazırlık yaptı. Ben de yarın Kabine Toplantısı'nda bunları dile getireceğim" dedi.

Ülkemiz salgın boyunca yaşadığı en zor dönemlerden birini yaşadığını belirten Bakan Koca, Mart ayından itibaren yayınladıkları illerin risk haritasının nüfusun yüzde 80'inin çok riskli yerlerde yaşadığını ortaya koyduğunu, virüsün yeni varyantları nedeniyle tehlikenin hala geçmediğini söyledi. 

Ülke genelinde şu ana kadar 18 milyon dozdan fazla aşı yapıldığını açıklayan Koca, "2. doz aşısını olanlar 7,5 milyonu bulmuştur. Türkiye, dünyada en çok aşı yapan 6. ülkedir. Aşı programı ilerlerken mücadelenin süresini kısaltalım. Bu iş bitene kadar 1 gün bile yalnız kalmayacaksınız. Bizi bir gün bile kararsız ve yılgın görmeyeceksiniz. 65 yaş üstü ve sağlık çalışanlarının aşı sonrası vaka oranı 65 yaş üstü vatandaşların 1 Ocak itibari ile 17.7 şimdi ise yüzde 8.2. Neredeyse yarı yarıya düşmüş durumda. Şu ana kadar 65 yaş üstü aşılanan oranı 76.4. Sağlık çalışanlarına baktığımızda toplam vaka içindeki payı 1 Ocak'ta yüzde 5.3, sağlık çalışanlarında aşılama oranı yüzde 86. Şu an 1.3'e kadar düştü. Bu aşının etkisini gösteren önemli bir bulgu. Hastanede 65 yaş üstü ve sağlık çalışanlarının gösteren tablo yatanlar içinde yüzde 57.4. Şu an yarı yarıya düşmüş durumda. Yoğun bakımda yatan vakalar içinde yoğun bakımda yatanların oranı yüzde 69.9, sağlık çalışanları ise yüzde 1.1'den şu an yüzde 0.25'e kadar inmiş durumda" dedi.

YENİ PİK YAŞIYORUZ, VATANDAŞLARIMIZ DAHA DİKKATLİ OLMALI

Bilim Kurulu'nun Ramazan ayına yönelik alınacak tedbirler konusunda hazırlıklarını yaptığını ifade eden Koca, şunları söyledi:

"Ramazan ayını özellikle tedbirler konusunda çok önemli görmeliyiz. Bilim Kurulumuz kapsayıcı şekilde alternatifli bir hazırlık yaptı. Yakın temasla, mutantın varyantın yüzde 85'e çıktığı bu dönemde, yeni bir pik dönemi yaşıyoruz, o nedenle yakın temasın son derece önemli olduğunu, o yüzden vatandaşlarımızın son derece dikkat etmesi gerektiğini önemle rica ediyorum.

Vaka sayısının daha yoğun olduğunu, aynı oranda hasta sayımızın daha artmadığını rakamlarda görüyorsunuz. Sağlık altyapımızda ciddi sorunların olmadığını söyleyebilirim. Yatak doluluk oranında yüzde 56.3. Servis yatağında bir sorun yok. Erişkin yoğun bakımda doluluk oranı yüzde 71.3. Yani yüzde 30'a yakın kapasitemizin olduğunu bu da 10 bin hasta anlamına geliyor. Bazı illerimizde yer yer sorunlar yaşadığımız oluyor mu, oluyor. yüzde 80'in üzerinde olan iller Sinop, İzmir, Çanakkale, Bartın, Edirne ve Rize'de. Bu illerde, yüzde 80'nin üzerinde diğer illerde ise yüzde 80'in altında erişkin yoğun bakım doluluk oranı. Önümüzdeki dönemde bir sorun yaşanırsa elettik vakalar ve genel düzenlemeyle korona için ayrılan yoğun bakım sayımızı arttırarak herhangi bir sorun olmayacağını söyleyebilirim.

UĞUR HOCA'DAN 30 MİLYON DOZ BIONTECH AŞISI SÖZÜ ALDIK

Opsiyonel olarak 30 milyona gelecek şekilde anlaşma yapmıştık. Uğur Hoca, Türkiye'ye aşı gönderme konusunda büyük gayret sarf ediyor. 'Haziran ayı için 30 milyon doz aşıyı şimdiden söz verebilirsin' dediler. Hem Mayıs sonu, hem Haziran'da bunu daha arttıralım diye görüşüyoruz. 10 gün içinde de rakamın ne kadar fazla olabileceğini netleştirmiş olacağız. Bizim Haziran sonuna kadar elimizde yoğun bir aşının olacağını söyleyebilirim. 40 yaş üstünü aşılayabileceğimizi ama bunun 30-35 yaşıyla ilgili bu son 30 milyon rakamıyla bunu söyleyebileceğimi ifade ediyorum. Aşıyı çeşitlendirmek için Ağustos ayından beri yoğun bir gayret içindeyiz. En geç haziran sonu olmak üzere, vatandaşımızı aşılayabileceğimizi söyleyebilirim. Onun için Ramazan ayını yakın teması azaltan biraz daha tedbirlere özen göstererek bu dönemi geçirirsek, aşıya erişim için çok uzun bir zaman olmadığını ifade etmek istiyorum.

Yerli aşıda ise Faz 2 çalışmaları tamamlandı. 2-3 hafta içerisinde Faz 3 çalışmasına geçilecek. Eylül ayında Faz 3'ü bitecek olan ve ilk aşımız diğer aşılarında Kasım gibi biteceğini, başarırsa üretime geçileceğini söylemek istiyorum. Sağlık çalışanlarının yüzde 86'sı aşılandı. Yüzde 14'ü hala tanımlandığı için gidip aşısını yaptırabilir. 65 yaş üstü tanımlandığı halde yüzde 76. 4, yani 23.6'ı tanımlandığı halde aşısını yaptırmış durumda değil. Bunun başka çözümü yok. İlaçla ilgili somut bir gelişme dünyada yok ama aşıyla ilgili somut gelişmeler görülüyor. O yüzden vatandaşlarımız aşı sırası geldiğinde geciktirmeden aşılarını yaptırmalıdır.

ÖĞRETMENLERİN AŞILANMASINA 2-3 HAFTA İÇİNDE BAŞLAYACAĞIZ

Köy okulları, ve ilkokullar açık olduğu için öğretmenlerin aşılanmasına köy okullarından başladık. 2-3 hafta içerisinde ilkokul öğretmenlerimizin aşılanmasını istiyoruz. 8. ve 12. sınıfların sınav günleri belli olduğu için fırsat eşitliğini sağlamak açısından eğitimin devam etmesi konusunda genel bir değişmez yaklaşım söz konusu. O sınıflarla ilgili öğretmenlerimizin tanımlayıp, ilkokullar dışında aşılamasını yapmak istiyoruz.

TAM KAPANMAYLA İLGİLİ KABİNE'YE ÖNERİDE BULUNACAĞIM

Sayın Cumhurbaşkanımız ifade etti; Ramazan'da dinlenerek tedbirlere uymayı söylemişti. Bilim Kurulumuz da bu yaklaşımda bulundu. Ben de yarın Kabine'de bunları dile getireceğim. Sizlerin söylediği farklı olabilir ama toplumun psikolojik ekonomik yapısı da var. Bunların hepsi gözetilerek karar alınmış olur. Hepimiz sorumluyuz. Bu dönemde yakın temasla virüsün daha hızlı yayıldığını biliyoruz. Hepimiz üzerine düşeni yaparak bu kazanımları kaybetmeme içerisinde olmalıyız."

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Mezarlıklar Allah'a emanet
Mezarlıklar Allah'a emanet
Koronavirüste günlük vaka sayısı 10 bine doğru düşüyor
Koronavirüste günlük vaka sayısı 10 bine doğru düşüyor