"Süt üreticisine sahip çıkılmazsa kaybeden ülkemiz...

"Süt üreticisine sahip çıkılmazsa kaybeden ülkemiz olur"

Konya Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Yıldız, Süt Konseyi'nin bir an önce toplanarak, çiğ süt fiyatının en az 5 lira olarak belirlenmesi önerisinde bulundu

22 Kasım 2021 - 17:15

Konya Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği (DSYB) Başkanı Edip Yıldız, üreticilerin sorunlarını dile getirdiği basın toplantısında üreticiler adına çiğ süt fiyatı talebinde bulundu. Yıldız, "Çiğ süt fiyatı en az 5 TL olmalı" dedi. 

2020 yılı başından beri tüm dünyayı saran koronavirüs salgını ile birlikte gıda ve gıda tedariğinin öneminin bir kere daha ortaya çıktığına dikkat çeken Yıldız, bu konudaki tedirginlik hala devam ederken, hükümet tarafından gerekli çalışmaların yapılmamasının üzücü olduğunu söyledi.

Salgın öncesi ve sonrasında diğer ülkelerin gıda tedariğini karşılamak için gerekli faaliyetleri yürütmesine rağmen, ülkemizde tarım ve hayvancılık üreticisinin kaderine terk edildiğini vurgulayan Yıldız, şunları söyledi:

"Unutulmamalıdır ki, salgın sürecinin gizli kahramanlarından biri de üreticileridir. Üreticilerimiz hiçbir zaman fırsatçı olmamış her zaman mağdur olmuştur. Salgın süreci boyunca hep sabretmiş, tüketiciyi ithalata muhtaç etmemek için kar etmemesine rağmen üretimden vazgeçmemiştir. Ancak, gelinen noktada üreticinin sabrı kalmamıştır. Her geçen gün ülkemizde üretici sayısı azalırken, para kazanamayan üretici üretimden kaçarken, üreticimizin durumunu daha ne kadar görmezden gelebiliriz. Görmezden geldiğimiz sürece kim kazanır bunun muhasebesini iyi yapmak zorundayız. Dünyada hammadde fiyatlarının artışı nedeniyle yem fiyatları neredeyse her hafta düzenli bir şekilde artmasına rağmen, et ve süt fiyatlarında aynı oranda artış sağlanmamaktadır. Maalesef ülkemizde halâ et ve süt fiyatları sabit, yem fiyatları sürekli artan bir doğrultuda değişkenlik göstermektedir. Bu durum sektörün her geçen gün daralmasına neden olmaktadır” dedi.

Süt Konseyi'nin acilen toplanarak, 1 Aralık 2021 tarihinden itibaren geçerli olacak yeni çiğ süt fiyatını belirlemesi gerektiğini kaydeden Yıldız, çiğ süt fiyatının en az 5 TL olması gerektiğini bildirdi. Süt fiyatları belirlenirken, bütün dünyada önemli bir ölçek olan süt/yem paritesinin dikkate alınması gerektiğini ifade eden Yıldız, "Unutulmamalıdır ki, özellikle hayvancılığın şakası olmaz, hayvancılık ciddiyetsizliği, ertelemeyi kabul etmez. Bugün hep birlikte üreticimizi artan maliyetler karşısında içerisinde bulunduğu durumdan çekip kurtaramazsak, üreticimiz dönüşü olmayan bir yola girmek durumunda kalır. Bu dönemi iyi yönetemezsek geçmiş dönemlerde olduğu gibi sonrasında ekonomiye daha ağır zarar verecektir. Üreticimizi çaresiz bırakırsak, sahip çıkmazsak, onları kaderleriyle baş başa bırakırsak kaybeden ülkemiz olur" ifadelerini kullandı.

Konya Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği olarak üreticinin her zaman yanında olduklarını dile getiren Yıldız, birlik olarak hizmetlerini şöyle açıkladı:

"Yem fiyatlarının sürekli artışına karşılık üreticimize, kaliteli, güvenilir ve uygun fiyata yem tedariği yapmaya çalıştık. Üreticimizin ürettiği et ve süte katma değer sağlamak amacıyla süt işleme tesisimizi ve et entegre tesisimizi sektörün hizmetine sunduk. Sektörün içerisinde bulunduğu durum hakkında yetkilileri her fırsatta bilgilendirdik. Dolaysıyla biz bir sivil toplum yapılanması olarak üzerimize düşen bütün ödevlerimizi yerine getirdik. Artık sıra yetkililerde, sürdürülebilir bir üretim için fiyat oluşması adına ellerini taşın altına koymasını bekliyoruz.” 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Koronavirüste vefat sayısı 200 sınırında
Koronavirüste vefat sayısı 200 sınırında
Mevlana'yı Anma Törenleri başladı
Mevlana'yı Anma Törenleri başladı