Süt üreticisi zorda

Süt üreticisi zorda

Karapınar Süt Üreticileri Birliği Başkanı Mehmet Tartan, süt üreticilerinin yem ve elektrik gibi maliyetlerin artması nedeniyle zor günler geçirdiğini belirterek, yetkililerden enerji maliyetlerinin düşürülmesi için destek istedi

21 Temmuz 2020 - 21:20

Karapınar Süt Üreticileri Birliği Başkanı Mehmet Tartan, "Üreticilerimizin menfaatlerini korumak, tarımsal üretimin ve hayvancılığın sürdürülebilirliğini sağlamak amacıyla mücadele etmekteyiz” dedi.

Başkan Tartan, sürdürülebilir bir üretim için üreticinin menfaatinin daha çok korunması gerektiğini belirterek, üreticinin her geçen gün artan maliyetleri kendi sermayesinden karşıladığını, çiftçinin kredi çekerek, ayakta kalmaya çalıştığını kaydetti.

Ülkemizde hayvancılığın sancılı bir süreçten geçtiğine dikkat çeken Tartan, şunları söyledi:

“Hayvancılıkta en önemli girdi maliyetimizi oluşturan yem fiyatlarındaki ve diğer maliyetlerdeki artışa rağmen süt fiyatında bir artış olmamıştır. Dolayısıyla süt üreticisi zor durumdadır. Artan maliyetlerin çiğ süt satış fiyatına yansıması ve yem fiyatlarının da normalleşene kadar gerekli sübvansiyonların uygulanması gerekmektedir. Çünkü sektördeki olumlu veya olumsuz her gelişme üreticilerimizi etkilemektedir. Hem süt fiyatı hem de et fiyatı ile hayvan besleme maliyeti arasında karşılıklı bir parite belirlenmeli ve yıl boyunca bu paritedeki sapmaları telafi edecek bir çiğ süt destekleme ve kırmızı et piyasa düzenleme sistemi oluşturulmalıdır. Damızlık hayvan kesimleri başlamadan herkes üzerine düşen görevi yerine getirmelidir. Aksi taktirde telafisi zor bir süreç beraberinde bizi Avrupalı üreticilerin insafına mahkûm edecektir. Üretici, tüketici ve sanayiciyi bir bütün olarak değerlendirerek, sektörümüzün bu üç ana unsur arasında dengesi gözetilmelidir. Ulusal Süt Konseyi öncülüğünde sektör paydaşlarımızla acilen toplanıp bu sorunu çözüme kavuşturmak zorundayız" dedi.

Tarımsal üretimin ve hayvancılığın en önemli girdi kalemlerinden biri olan enerji maliyetlerinin de çiftçinin belini büktüğünü vurgulayan Tartan, enerjinin, girdi maliyetlerinde yemden sonra ikinci sırada geldiğini söyledi. Üreticilerih üründen elde ettikleri paranın büyük bölümünü elektrik faturalarına harcadıklarını ifade eden Tartan, maliyetlerin düşürülmesi için yetkilileri göreve çağırdı. 

Bu yıl elektriğe gelen fahiş zamların enerji giderlerini de en üst seviyeye çıkardığına değinen Tartan, "Üreticiye elektrik daha uygun fiyattan verilmelidir. Üretimin devam edebilmesi için tarımda kullanılan elektrik desteğinin arttırılması üreticiyi rahatlatacaktır. Kurumsal olarak geçirdiğimiz bu zor süreçte üreticilerimizin yanında olduğumuzu ve üreticilerimizin mağdur olmamaları için elimizden geleni yapacağımızın bilinmesini isteriz” ifadelerini kullandı.

MİTHAT KORKUSUZ

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Koronavirüste vaka sayısı 15 bin sınırında
Koronavirüste vaka sayısı 15 bin sınırında
Yeniden Refah Partisi Gençlik Kollarına atama
Yeniden Refah Partisi Gençlik Kollarına atama