Susuz tarım için ’Sorgül buğdayı’ ekiliyor

Susuz tarım için 'Sorgül buğdayı' ekiliyor

Ana vatanı Mardin olan 'Sorgül' buğdayı, bu üretim sezonunda kuraklık tehlikesinin kendini gösterdiği Konya Ovası'nda toprakla buluşturuldu. Bakan Yardımcısı Ayşe Ayşin Işıkgece, 40 dönümlük arazide deneme ekimi yapılan buğdayı anlattı

02 Nisan 2021 - 14:55

Konya Ovası'nda tarımı sürdürmek amacıyla ana vatanı Mezopotamya olan ve Mardin'de yetişen, diğer buğdaylara göre de çok az su isteyen 'Sorgül' buğdayının yetiştirilmesi planlanıyor. ‘Sorgül’ buğdayı, bu kapsamda Tarım ve Orman Bakanlığı'nın kentteki Altınova Tarım İşletmesi Müdürlüğü'ne ait 40 dönüm arazide toprakla buluşturuldu. ‘Sorgül’ buğdayında verimlilik sağlanması halinde ovada yaygınlaştırılması planlanıyor.

BAKAN YARDIMCISI, TRAKTÖR KULLANDI 

haberdairesi.com'un haberine göre, ‘Sorgül’ buğdayının ekim çalışması sırasında traktörün direksiyonuna geçen Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Ayşe Ayşin Işıkgece, kuraklığa daha toleranslı hububat çeşitlerinin geliştirilmesi ve ülke çiftçisiyle buluşturulması çalışmalarının sürdüğünü belirtti.

Bu kapsamda çalışmalardan birinin de Konya'da yürütüldüğüne değinen Işıkgece ''Ana vatanı Mardin olan ‘Sorgül’ buğdayımızı burada toprakla buluşturduk. 40 dönümlük bir alanda deneme yapılıyor. Ayrıca buradaki enstitümüzde de bunun teknik çalışması yapılacak. Hasat olduktan sonra verimliliklerine bakacağız. Çiftçilerimize de burada eğitim çalışmalarımız olacak'' dedi.

'MARDİN, MEZOPOTAMYA'NIN KUZEY KAPISI'

‘Sorgül’ buğdayının Mardin ve Konya'da toprakla buluşturulması projesinin yürütücüsü olan, gastronomi şefi, 3 çocuk annesi Ebru Baybara Demir ise şunları söyledi:

''Sosyal gastronomi şefiyim. Yaptığım yemek kadar yaptığım yemeğin kaç kişinin hayatını etkilediğiyle de ilgileniyorum. 2012'de kızım rahatsızlık geçirdi. Bundan sonra yaptığım her şeyi sorgulamaya başladım. Ben 3 çocuk annesiyim ve her gün yüzlerce insanın karnını doyuran bir insanım. Kızımın yaşadığı rahatsızlığın aslında çok yaygın rahatsızlık olduğunu ve bunun yediğimiz, içtiğimiz gıdadan kaynaklandığını öğrendim ve araştırma yaptım. Araştırmalarında tarım konusunda özellikle yerel tohumlarımızın ne kadar önemli olduğunu anladım. ‘Sorgül’ buğdayı, Mardin bölgemizde yetişiyor. Mardin, Mezopotamya'nın kuzey kapısıdır. Tarım o topraklarda başlıyor. Bölgedeki bütün araziyi dolaştık. Bölgenin buğday envanterini istedik. Hala ekilen 11 çeşit buğdaydan bahsedildi. Bunun üzerine araştırma yaptık ve bölgede bu 11 buğdayın 5 tanesinin aktif olarak tarımının yapıldığını öğrendik.''

HEM KADIN İSTİHDAMI HEM SUSUZ TARIM 

Kadınlara yönelik istihdam sağlanması amacıyla ata tohumu ‘Sorgül’ buğdayından 2 ton satın alıp, tohum üretmeye başladıklarını anlatan Demir ''2 ton buğdayı çoğaltmaya başladık. Suriyeli mültecileri bu işe katarak çalışmaya başladık. İlk önce 2 çiftçimizin tarım arazisinde başladık. Sonra bu sayıyı artırarak şu an 30 çiftçimizin arazisine ekim yaptık. Haziran ayında da 5. hasadımızı bekliyoruz” dedi.

Yaklaşık 5 yıldır yaptıkları ekimlerde iyi verim aldıklarını belirten Demir, ''Burada önemli konu, susuz tarımdı. Sulama yapmıyoruz. Ekim yapıldıktan sonra yağmur yağmazsa belki 15 gün sonra can suyu veriliyor. Ondan sonra da çok kurak bir mevsimse diğer ticari tohumlara göre daha az sulama yapılıyor'' diye konuştu.

‘OBRUK OLUŞUMUNU ENGELLEYEBİLİR’

Ebru Baybara Demir ‘Sorgül’ buğdayının, susuz tarım ürünü olduğu için kuraklığın en büyük etkisinin yaşandığı ve 'Türkiye'nin tahıl ambarı' olarak bilinen Konya Ovası'na çare olabileceğini düşündüklerini, Tarım ve Orman Bakanlığı'nın desteğiyle de Konya'da ektiklerini kaydetti. Demir, Konya'da buğdaydan verim alınıp, yaygınlaştığı takdirde sayıları hızla artan obrukların oluşumunun da engellenebileceğini belirterek ''Bu projede bize destek olan Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Sayın Ayşe Ayşin Işıkgece ve AK Parti İzmir Milletvekilimiz Sayın Ceyda Bölünmez Çankırı'ya teşekkür ederiz'' dedi. 

Tahıl ambarı Konya Ovası, ülkemizin tarımsal üretiminin yüzde 10'unu karşılıyor. Ovada yılda ortalama 4,5 milyar metreküp su tüketiliyor. Bunun yaklaşık 2,5 milyar metreküpü yer altında çekiliyor. Ancak yer altı su seviyesi tarımsal sulama nedeniyle giderek düşüyor. Her geçen gün kuraklığın daha da hissedildiği, 2 milyon 200 bin hektar ekim alanına sahip tarım şehrinde, yılda yaklaşık 2,5 milyon ton buğday üretimi yapılıyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Tabloda dalgalı seyir devam ediyor
Tabloda dalgalı seyir devam ediyor
Yolda hastalanan vatandaşa kaymakam sahip çıktı
Yolda hastalanan vatandaşa kaymakam sahip çıktı