Süreç sonrası ekonomik tedbirlerimiz hazır

Süreç sonrası ekonomik tedbirlerimiz hazır

AK Parti Konya İl Başkanı Hasan Angı, video konferans yöntemiyle gündemi değerlendirdiği basın toplantısında, hükümetin salgın sonrasında ekonomi ve tarım gibi alanlarda yapacağı çalışmaları anlattı. Angı, Konya'nın bir pandemi hastanesine de ihtiyacı olmadığını söyledi

13 Nisan 2020 - 13:56 - Güncelleme: 13 Nisan 2020 - 14:25

Konya İl Başkanı Hasan Angı, video konferans yöntemiyle düzenlediği basın toplantısında gündemi değerlendirdi. Salgında gelinen son durumdan yapılan yardımlara, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun istifasından ekonomik sürece kadar pek çok değerlendirmede bulunan Angı, Konya’da pandemi açısından endişe edilecek bir durum olmadığını söyledi.

Sağlık Bakanlığı başta olmak üzere İçişleri Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın süreci alanlarında hızlı ve iyi bir şekilde yürüttüğünü vurgulayan Angı, “Bütün bakanlıklarımız işinin hakkını vermeye çalışıyor. Diğer taraftan yerelde Valiliğimiz, belediyelerimiz, sosyal destek gruplarımız çok güzel bir çalışma ortaya koyuyor. Dayanışma içindeyiz çok şükür” dedi.

TÜRKİYE SÜRECİ ÇOK İYİ YÖNETTİ

Türkiye’nin ilk vaka görüldüğünden bu yana süreci diğer ülkelere göre çok iyi yönettiğini ifade eden Angı, bunu baltalamak isteyenler olmasına rağmen prim verilmediğini belirtti. Konya’da ise ilk günden itibaren alınan tedbirler sayesinde büyük bir sıkıntı yaşanmadığını dile getiren Angı, şunları söyledi:

“Umreden son kafile halinde gelenlerin konaklayacağı illerden biri olmamız nedeniyle vaka ve vefat sayısında yükseliş oldu. Yeni vakalarda aşırı yükselme olmaması ile gerek hastanelerde tedavi edilenler, gerek evlerinde izole edilenlere baktığımızda sayı ürkütücü değil. Şehir hayatını azaltmamız lazım. Sosyal hayatı izole eden bir süreç yaşamalıyız. Hafta sonu uygulanan sokağa çıkma yasağı da bunun bir parçasıydı. Evde günlük ihtiyaçlarımızı görecek kadar tedarikli olmamız yeterli. Alınan tedbirlerle şehir insanının hayatına olumsuzluk getirmeden ama yaşadığımız dönemdeki izolasyonu bir adım daha öteye taşıyarak bu süreçten çıkmak zorundayız. Bu süreçte emeği geçen doktorlarımızdan ambulans şoförüne, sosyal destek gruplarında çalışan arkadaşlarımızdan polise kadar bütün arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Belediyelerimiz de tüm imkanlarıyla süreci yürütüyor. Kaymakamlıklar aracılığıyla hayırseverler ihtiyaç sahiplerine ulaşabiliyor. Bu dönemin en kısa zamanda aşılmasını ve yeni dönemin çok daha iyi olmasını niyaz ediyorum.”

HASTANE İHTİYACI OLURSA ŞEHİR HASTANEMİZ HAZIR

Konya’daki vaka sayısının yeni bir hastane ihtiyacını gündeme getirmediğini ifade eden Hasan Angı, eğer böyle bir ihtiyaç olursa yapımında son aşamaya gelinen Şehir Hastanesi’nin bir kısmının tedaviye açılabileceğini söyledi. Virüsün yayılımının hızlanmasına izin verilmeden sürecin kontrol altında tutulmaya çalışıldığına dikkat çeken Angı, “Şehir hastanemizin bir etabı bitmek üzere. Biz bu süreçte acil durumda şehir hastanesinin bir kısmının kullanılıp kullanılmayacağına dair bir çalışma yaptık. Şu anda Konya’nın bir pandemi hastanesine ihtiyacı yok. Elimizde bin 250 yataklı, bitmeye yakın bir hastane var. Bu nedenle bir sahra hastanesi söz konusu değil” ifadelerini kullandı.

SÜREÇ SONRASI İÇİN EKONOMİK TEDBİRLERİMİZ HAZIR

Toplantı sonunda basın mensuplarının sorularını da cevaplandıran Angı, salgın sonrasında ekonomide bozulan çarkların düzelmesine yönelik hükümetin hazırlandığı projeleri de paylaştı. Ekonomik anlamda bütün dünyada daralma yaşandığına vurgu yapan Angı, “Türkiye de bundan etkilenecek. Dış pazarlarımızdaki gelişmeler direk bizi de etkileyecek. Gayret ve tedbirle Türkiye yeni dönemde yıldızı parlayan bir ülke durumuna nasıl ulaştırılır, şu anda bunun çabası için uğraşılıyor. Sağlık yardımlarını 40 ülkeye yapabilen bir ülkeyiz. Kadirşinaslığını gösteren Türkiye, bundan sonra da bunun karşılığını alacaktır. Türkiye stratejik bir ülke, kendine yetiyor. Kalanını da dostlarıyla paylaşıyor. Şu an yeni sulama projelerine nasıl hız kazandırabiliriz bunu görüşüyoruz. Havza projeleri hakkında DSİ ile çalışarak geçtiğimiz günlerde yine video konferans ile görüştüğümüz Tarım ve Orman Bakanımız Bekir Pakdemirli Bey'e bu projeleri sunduk. Yeni ihale dönemini yönetme noktasında güzel bir görüşme oldu. Sayın Pakdemirli, Hazineye ait olup tarıma kazandırılacak araziler ile ilgili sürecin süratli bir şekilde ilerlemesi yönünde çalışmaları anlattı. Şu anda Konya’nın ekilebilir tüm alanlarının ekilmesi ve üretimin artırılması yönünde çalışmalar var. Örneğin Gembos sulama havzasında fasulye üretiminin artırılması için bakanlık bölgeye tohum verip üretimi iki katına çıkarmak amacıyla çalışma yapıyor. Yani bölgelerin ihtiyacına göre bir planlama yapılacak. Yani hem tarımın alt yapısı, hem sulama projeleri, hem de bu tür atıl alanların ekonomiye kazandırılması adına iki bakanlığın da güzel projeleri ve heyecanları var” diye konuştu.

YENİDEN ADAYIM

Başkan Angı, AK Parti İl Teşkilatı’nın kongresinin ne zaman yapılacağı ve yeniden aday olup olmayacağı sorusu üzerine “Sayın Genel Başkanımızla yaptığımız istişarenin sonucunda göreve devam kararı çıktı. İlla, ısrarla başkan olma derdim yok. Ama devam etmem noktasında karar çıktı. Kongreye kadar farklı bir karar çıkarsa buna da saygımız var” cevabını verdi.

Angı, salgın öncesinde 8 ilçenin kongrelerini tamamladıklarını hatırlatarak, kongre sürecini “Bu şartlar olmasaydı şimdiye kadar kongrelerimizin yüzde 90’ı tamamlanmıştı. Bu hafta sonunda da 31 ilçemiz tamamlanmış olacaktı, ama donduruldu. İkinci bir talimata kadar bekliyoruz” ifadeleriyle anlattı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Koronavirüsten bugün 22 kiyi hayatını kaybetti
Koronavirüsten bugün 22 kiyi hayatını kaybetti
Konyalı şehit dualarla uğurlandı
Konyalı şehit dualarla uğurlandı