ŞU YALAN DÜNYADAN GÖNLÜ ZENGİN BİR SELAHATTİN UYAR GELDİ...

ŞU YALAN DÜNYADAN GÖNLÜ ZENGİN BİR SELAHATTİN UYAR GELDİ GEÇTİ....

Selçuk Üniversitesi eski rektörlerinden Prof. Dr. Abdurrahman Kutlu Selahattin Uyar anısına yazdı...

19 Temmuz 2020 - 20:30 - Güncelleme: 19 Temmuz 2020 - 21:12

ŞU YALAN DÜNYADAN GÖNLÜ ZENGİN BİR 
SELAHATTİN UYAR GELDİ GEÇTİ....

SEYYAR HASTANE
(Selahattın Uyar dostumun aziz hatırasına )

1999 yılında olan büyük deprem herkes gibi bizi de derinden üzmüştü. Üniversite olarak biz hemen kalabalık bir sağlık ekibi ve mutfak kadrosu  ile Sakarya'da yerimizi aldık. Çadırlarda hem sağlık hizmetleri verildi, hem de sürekli mutfak kaynatılarak yemek verildi. Eleman değişimleri ile bu hizmetler yoğun bir şekilde bir ay devam etti.

Biz daha sonra, ülkemizin çok bölgesinde olmuş/olacak depremleri göz önünde tutarak, ihtiyaç halinde, en kısa zamanda daha iyi şartlarda hizmet verebilmek amacıyla bir SEYYAR HASTANE kurmaya karar verdik. Bunun için 4 tır dorsesi temin edildi. Bunlara iki ameliyathane, her türlü tetkiki yapacak laboratuvar, röntgen, diyaliz ünitesi, aynı anda bin kişiye yemek verecek mutfak kuruldu. Herbiri 100 kişi barındıracak 10 çadır, jeneratör, su tankı temin edildi. Akşehir ve bazı yerlerde sağlık taramalarında kullanılacak ekibin eğitimleri yapıldı. 2001'de Hotamış’ta/Karapınar bir hafta süren, TSK 'nın geniş silah sergisi programında yer aldı. Bir hafta halka sağlık hizmeti verildi, çeşitli ameliyatlar yapıldı. Cumhurbaşkanı ve bütün askeri erkan hastaneyi gezdi, bizden çeşitli bilgiler aldılar.

Bu hastanenin yapılmasında çok emeği olan bir dostum/arkadaşım vardı; SELAHATTİN UYAR, her yönden hizmet aşkı ve heyecanı içinde bir adamdı. Dorselerden birini Konya-Kızılay vermişti, diğerlerin Selahattin bey bulmuştu. Cabbar, tuttuğunu koparan, tam kamu yararına çalışan bir insandı. Sanayide dorselerin içini amaca göre yaptırdı. Biz tıbbi cihazların dışında fazla bir şeye para ödememiştik. Çalışmanın başlangıcında, başka kurumlarda seyyar hastane olup olmadığı araştırılmış; Sağlık Bakanlığı bünyesinde olmadığı, TSE'de küçük kapasitede ithal bir tane olduğu öğrenilmişti. O zaman bizim Seyyar Hastane ülkemizde en büyük kapasite ve donanımlı olan konumundaydı.

Üniversitemize başka alanlarda da yardımı ve gayreti olan bu değerli dostu, 13 Temmuz 2020 tarihinde kaybettik. Allah rahmet eylesin. Mekanı cennet olsun.Allah ondan razı olsun.
Seyyar hastane için, Kampüste özel bir hangar yaptırmıştım. İhtiyaç halinde hemen çıkarılıp olay mahaline gidecekti.

Benden sonra pek farkında olunmadı. Kızılay kendi dorsesini almış.

En son, Meram Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Celalettin Vatansev beyin kalan hastaneye sahip çıktığını, İki dorsenin devletin Suriye harekatında terörden arındırılan ve hastanesi olmayan bir şehirde/yerleşim yerinde Sağlık Bakanlığı adına hizmet verdiğini öğrendim.
Buna da memnun oldum tabi.

O hastaneden istifade eden insanların dualarının değerli dostum merhum Selahattin beye de ulaşacağına elbette inanıyoruz. Bu şekilde O’nun defterinin hayır sahifesinde, ülkemizdekinlerin yanında, bir de Suriye faslı açılmış oldu.

Allah rahmet eylesin, etrafına hep pozitif enerji veren hizmet ehli değerli arkadaşımızı hep arayacağız ve hayırla anacağız.

Prof. Dr. Abdurrahman Kutlu
Selçuk Üniversitesi Eski Rektörü
18 Temmuz 2020

YORUMLAR

 • 3 Yorum
 • Mehmet AYYILDIZ
  1 ay önce
  Hocam kaleminize, yüreğinize sağlık. Bir vefa örneği göstermişsiniz. Allah size sağlıklı bereketli ömürler versin. Selahattin Uyar ağbi gerçekten gönlü zengin vatan millet sevdalısı cìlingir gibi bir adam gibi adamdı. Allah rahmetiyle muamele etsin. Mekanı cennet olsun. Onu çok özleyeceğiz.
 • Mehmet AYYILDIZ
  1 ay önce
  Hocam kaleminize, yüreğinize sağlık. Bir vefa örneği göstermişsiniz. Allah size sağlıklı bereketli ömürler versin. Selahattin Uyar ağbi gerçekten gönlü zengin vatan millet sevdalısı cìlingir gibi bir adam gibi adamdı. Allah rahmetiyle muamele etsin. Mekanı cennet olsun. Onu çok özleyeceğiz.
 • M.Bahattin Canbilen
  1 ay önce
  Prf Dr Kutlu Hocamı Kutluyorum.Zor şartlarda neler yapılabileceğini göstermek adına çok güzel bir örnek.Selahattin Uyar abimizin Mekanı Cennet Olsun.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Covid'li hasta sayısı 300 bine ulaştı
Covid'li hasta sayısı 300 bine ulaştı
BİM'in özel üretim balı sahte çıktı
BİM'in özel üretim balı sahte çıktı