Su kaynaklarının korunması için çalışacaklar

Su kaynaklarının korunması için çalışacaklar

JMO Konya yönetiminin MEVKA'ya yaptığı ziyarette, su kaynaklarının gelecek nesillere güvenle aktarılması ve jeolojik oluşumlar konuşuldu

09 Mart 2021 - 14:12

Jeoloji Mühendisleri Odası (JMO) Konya Şube Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Fetullah Arık, Mevlana Kalkınma Ajansı (MEVKA) Genel Sekreteri İhsan Bostancı’yı makamında ziyaret etti. Ziyarete, JMO Konya Şube Yönetim Kurulu üyelerinden Şükrü Arslan, Şükrü Yavuz Pınarkara, Fatih Özerdem ve Mustafa Asım Tekin eşlik etti.

Son dönemde MEVKA işbirliğinde yürütülen faaliyetlerden bahseden JMO Konya Şube Başkanı Prof. Dr. Fetullah Arık, “Konya’da su tüketimi sınıflandırılmasına bakıldığında, Türkiye ortalamasının üzerinde yüzde 87 ile tarımsal faaliyetlerde kullanım görülürken, yüzde 7 kentsel kullanım, yüzde 5 sanayi ve  yüzde 1 diğer alanlarda tüketildiği görülmektedir. Bunun yanı sıra Konya Kapalı Havzası hepimizin malumu anılan bu su ihtiyacının büyük kısmını yeraltı sularından temin etmektedir. Bu sebeple mevcut su kaynaklarımızı gelecek nesillere güvenli bir şekilde aktarılabilmesi gayesi ile yürüttüğümüz çalışmalar kapsamında ajansınızın da desteği ile AB İklim Değişikliğine Uyum Hibe Programı’na projemiz gönderilmiştir. Bunun yanı sıra Konya’da Jeolojik Miras olarak ifade edebileceğimiz çok sayıda jeolojik oluşumlar bulunmaktadır. Bunlardan ilk akla gelen obruklar, Kuşca (Cihanbeyli) beldesindeki peribacaları, Meke Gölü, Tuz Gölü, Acıgöl ve Tınaztepe Mağarası gibi daha birçok sık rastlanmayan jeolojik oluşumu saymak mümkün. Anılan bu Jeolojik Miras Alanının ülkemiz hatta dünya turizmine kazandırılmasının oldukça önemli olduğunu bu mahiyette ajansınızın da ilgi ve alakasına bu vesile ile teşekkür ediyoruz” dedi.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren MEVKA Genel Sekreteri İhsan Bostancı da “Bahsettiğiniz ender rastlanan Konyamızın bu jeolojik oluşumlarını içine alan Jeolojik Miras Alanı çalışmalarınıza elimizden gelen katkıyı sunmak için hazırız” dedi.

Karşılıklı işbirliğinin artarak devam etmesi temennisi ile günün anısı için hatıra fotoğrafı çekilerek ziyaret tamamlandı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Son 24 saatte 5.091 kişiye covid tanısı konuldu
Son 24 saatte 5.091 kişiye covid tanısı konuldu
Konyalı iş adamı Galatasaray'ın yönetiminde
Konyalı iş adamı Galatasaray'ın yönetiminde