STK’lardan Yüzyılın Anlaşmasına tepki

STK'lardan Yüzyılın Anlaşmasına tepki

ABD Başkanı Donald Trump’ın İsrail Başbakanı Netanyahu ile birlikte Beyaz Saray’da yaptığı açıklamaya tepkiler artarak devam ediyor

29 Ocak 2020 - 23:15 - Güncelleme: 30 Ocak 2020 - 00:01

Konya'da faaliyet gösteren STK'ların temsilcileri, ABD Başkanı Donald Trump'un Yüzyılın Anlaşması diye yayınladığı Ortadoğu planına sert tepki gösterdi.

Eğitim-Bir-Sen Üniversite Şube Başkanı Şenol Metin, "ABD Başkanı Trump’ın neo-con stratejistlere teslimiyet deklarasyonu olarak gördüğümüz 'Yüzyılın Anlaşması' paçavra metin Selahaddinlerin evlatlarınca tarihin çöp sepetine gönderilecektir" dedi.

Metin, açıklamasında şu görüşlerele yer verdi:

"İç siyasette azil korkusu yaşayan  ABD Başkanı Trump’ın, 'Yüreğimizin yarısı Mekke'dir,geri kalanı da Medine'dir.Üstünde bir tül gibi Kudüs vardır.’ Dediğimiz Kudüs’ümüz üzerinden yaptığı tüm planlar O Büyük Planın sahibi tarafından paramparça edilecektir. Coğrafyayı terkettiğimiz 1917’den beri acılar içinde, zulümler altında inleyen Kudus bizimdir ve bizim kalacaktır. Tıpkı İstanbul’un bizim olduğu gibi bizim kaldığı gibi, Konya’nın bizim olduğu gibi bizim kaldığı gibi. Tarihi 100 yıllık verilen bir parantezin kapanma zamanı gelmiştir. Bu parantezi kapatmak da inşallah bize nasip olacaktır. Bugün kendisini Kudüs'ün sahibi sananlar, yarın arkasına saklanacak ağaç dahi bulamayacaklarını bilmelidirler. Ahdimiz var, tüm islam beldeleri gibi Kudüs de özgürleşecek, tüm emperyalistler gibi ABD de O’nun sahibi İsrail de tasfiye olacaktır."

Selamet Derneği Konya Temsilcisi Mehmet Üre ise açıklamasında İslam kenti Kudüs’ün bir bütün olarak Filistin devletinin başkenti olduğunu belirterek, Trump ve Netanyahu’ya tepki gösterdi. Üre yaptığı açıklamada, “Trump’ın açıklamış olduğu bu talihsiz planı tanımıyoruz, bu planın İsrail’in çöküşünün başlangıcı olacaktır. Dünya ülkelerinin ortak tepkisi de bu düşüncemizi desteklemektedir” ifadelerini kullandı.

ABD’nin terör devleti İsrail’in taşeronu olma yoluna girdiğini vurgulayan Üre, bu kararın dünya tarihine kara bir leke olarak geçeceğini dile getirdi. Dünya barışının Kudüs’ten geçtiğine inandıklarının altını çizen Üre, şöyle devam etti:

“Zira Kudüs’te ne zaman insanlar emniyet ve huzur içerisinde yaşamışlarsa dünya huzur bulmuştur ne zaman ki İsrail gelmiş Filistin topraklarını işgal etmiştir o günden bugüne ne Filistin ne de dünya huzur bulamamıştır. Filistin meselesi, yalnızca Müslümanları ilgilendiren bir konu değil, insanlık tarihine kara leke olarak yerleşen bir zulümdür. Peygamberler şehri Kudüs’e, İsrail ve ABD’nin hükmetme çabası, dünyanın bütün halklarına karşı yapılan bir haksızlıktır. Barış içinde ve bir arada yaşamayı savunan tüm ülkelerin, bunu söylemden öteye taşımalarının tam vaktidir. 

Başta İslam alemi olmak üzere bu karara tepki gösteren bütün ülkeler işgalci İsrail ve onun taşeronu ABD ile siyasal, sosyal ve ekonomik ilişkilerini derhal kesmelidir zira İsrail laftan değil sadece güçten anlar. Kudüs şehri bir bütün olarak İslam’ındır ve Filistin devletinin başkentidir. Siyonist İsrail’in Kudüs sevdasından vazgeçmesi bizim için yeterli değildir. Telaviv'de dahil olmak üzere işgal ettikleri Filistin topraklarından defolup gitmelidirler. Herkes duysun bilsin ve şahit olsun ki; Selamet Derneği olarak Kudüs ve Mescidi Aksa özgürleşene dek çalışmalarımıza devam edeceğiz."

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
“Dersimize çok iyi çalıştık, çiftçinin sorunlarını çözmek için geliyoruz”
“Dersimize çok iyi çalıştık, çiftçinin sorunlarını...
Ümütkesmez: Konya çiftçisinin hesap sorma vakti gelmiştir
Ümütkesmez: Konya çiftçisinin hesap sorma vakti gelmiştir