SP’li vekilden araç muayene sorusu

SP'li vekilden araç muayene sorusu

SP Konya Milletvekili Karaduman, son günlerde halkın da tepkisini çeken araç muayene ücretlerindeki fahiş artışın sebebini Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu'na sordu

30 Temmuz 2020 - 15:34 - Güncelleme: 30 Temmuz 2020 - 17:32

Saadet Partisi (SP) Konya Milletvekili Abdulkadir Karaduman, bir süredir kamuoyunda tepkilere neden olan araç muayene ücretleri ile ilgili soru önergesi verdi.

Karaduman, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu'nun cevaplandırması istemiyle verdiği önergede, araç muayene ücretlerine 2020 yılında büyük orandaki zamma dikkat çekerek, araç muayene ücreti altında alınan ücretin haksız kazanç olduğunu savundu.

Milletvekili Karaduman, önergesinde şu ifadelere yer verdi:

"Araç muayene işlemi esnasında araç sahiplerinden alınan ücretler tepkilere sebep olmuştur. Muayene ücretleri 2020 yılında bir önceki yıla oranla ciddi artış göstermiştir. Araç sahibi olanların her 2 yılda bir yaptırmak zorunda olduğu araç muayenelerinde 20 dakika süren bir işlem için binek araç sahibi vatandaşların egzoz kontrol ücreti ile birlikte ödediği miktar 410 TL’yi bulmaktadır. Araç muayene istasyonlarını işleten şirket TÜVTÜRK’ün “muayene ücreti” adı altında vatandaştan haksız kazanç elde ettiği yönündeki şikâyetler yoğunlaşmıştır."

Karaduman, cevaplandırması üzerine Bakan Karaismailoğlu'na şu soruları sordu:

"Araç muayene ücretleri işletici firma TÜVTÜRK tarafından mı belirlenmektedir? Muayene ücretleri belirlenirken Bakanlığınızın onayı, bilgisi veya başka bir dahli olmakta mıdır?

Muayene ücretleri belirlenirken göz önünde bulundurulan kriterler hangileridir? Muayene ücretlerinin ciddi oranda artış göstermesinin sebepleri nelerdir?

2020 yılının ilk yarısında muayeneden geçen toplam araç sayısı kaç olmuştur? Buradan elde edilen gelir TL cinsinden toplamda ne kadardır?

Bakanlığınızca; ölçüsüz fiyatlandırma, hizmet sunuş şekli ve diğer başka uygulamalardan kaynaklı ihlallerin önlenmesi amacıyla gerekli denetimler yapılmakta mıdır?

İşletmeci firmadan kaynaklanan ihlaller tespit edildikten sonra bu ihlallerin çözümü için nasıl bir süreç işletilmektedir? İhlallere karşılık hangi yaptırımlar uygulanmaktadır?"

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Tabloda dalgalı seyir devam ediyor
Tabloda dalgalı seyir devam ediyor
Yolda hastalanan vatandaşa kaymakam sahip çıktı
Yolda hastalanan vatandaşa kaymakam sahip çıktı