"Sosyal belediyecilik sözle değil, icraatla olur"

"Sosyal belediyecilik sözle değil, icraatla olur"

İYİ Parti Konya İl Başkanı Tozoğlu, Büyükşehir ve ilçe belediyelerinin koronavirüs salgınını yaşadığımız bu zorlu süreçte vatandaşın yanında olması gerektiğini söyledi

28 Mart 2020 - 23:57

İYİ Parti Konya İl Başkanı Av. Gökhan Tozoğlu, Büyükşehir ve ilçe belediyelerine çağrıda bulunarak, seçim döneminde dile getirdikleri sosyal belediyecilik vaadlerini bu zorlu günlerde yerine getirmelerini istedi.

Tozoğlu, "Konya Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyelerine açık çağrımızdır" başlığıyla yayınladığı mesajında, Ankara ve Karaman Ermenek belediyelerinin bu konudaki çalışmalarını örnek göstererek, sosyal belediyeciliğin sözle değil icraat ile olacağını vurguladı.

Koronavirüs nedeniyle zorlu bir süreçten geçtiğimizi hatırlatan tozoğlu, şunları söyledi:

"Ülkemizin ve dünyanın koronavirüs (Covid-19) salgını sebebiyle ciddi mağduriyetler yaşadığı, çok sayıda insanın yaşamını kaybettiği, birçok insanın halen karantinada olduğu bir dönemdeyiz. Vatandaşlarımızın tedbirli olmaları, evlerinden çıkmamaları ve hastalığı bulaştırmamaları bir devlet tedbiri olarak karşımızdadır. Bu süreç bir takım mağduriyetleri de beraberinde getirmiştir. Vatandaşlarımızın bir kısmı ücretsiz izne çıkarılmış, bir kısmı ise işinden olmuştur. Piyasada para alışverişi neredeyse durmuştur. Bu hassasiyetlerle vatandaşlarımızdan kurallara uymalarını beklerken kamu idareleri de kendi üzerlerine düşen yükümlülükleri yerine getirmelidir. 

Özellikle belediyelerin üzerinde önemli bir sorumluluk bulunmaktadır. Ankara Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere birçok belediye sosyal belediyeciliğin nasıl olması gerektiğini bizlere göstermiştir. Yine aynı şekilde Karaman-Ermenek Belediyesi uyguladığı projelerle vatandaş odaklı belediyecilik anlayışını ortaya koymuştur. Örnekleri çoğaltmak mümkündür. 

Bu hassasiyetlerle Konya Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere ilçe belediyelerinin belirli bir miktara kadar suyu ücretsiz veya indirimli sunmaları, belediyenin sunduğu birçok hizmeti bu dönemde ücretsiz hale getirmeleri, ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza nakdi veya ayni yardımda bulunmaları, özellikle sağlık personellerine ücretsiz barınma alanı tahsis edilmesi, ilkokul düzeyinde çocuğu olan personelin okulların tatili sona erene kadar idari izinli sayılması, özellikle 65 yaş üstü vatandaşlarımızın ihtiyaçlarının karşılanması için organizasyon faaliyeti yürütülmesi önemli bir gerekliliktir. Bu konuda belediyelerce alınacak kararlara İYİ Parti olarak her türlü desteği vermeye hazır olduğumuzu önemle ifade etmek isteriz.

Sosyal belediyecilik, gönül belediyeciliği sözle değil, icraat ile olur. Şehrimizin belediyelerinin bu hassasiyetleri göstereceğini ümit ediyor. Vatandaşlarımızın devlet yetkililerimizin #evdekal çağrısına kulak vererek, evlerinden çıkmadan sürecin en az zararla atlatmasını temenni ediyoruz."

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
KOSKİ yüksek fatura paylaşımlarına açıklık getirdi
KOSKİ yüksek fatura paylaşımlarına açıklık getirdi
Büyükşehir'den psikolojik destek
Büyükşehir'den psikolojik destek