Sokaklar boş kaldı

Sokaklar boş kaldı

Koronavirüs tedbirlerinde hafta içi her gün uygulanacak sokağa çıkma kısıtlaması saat 21.00 itibariyle başladı

01 Aralık 2020 - 22:46

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi’nde alınan karar ile koronavirüse karşı alınan önlemler çerçevesinde bu akşam saat 21.00’den saat 05.00’e kadar geçerli olacak sokağa çıkma kısıtlaması başladı.

Kısıtlamanın başladığı ilk dakikalardan itibaren cadde ve sokaklar bomboş kaldı. Sokağa çıkma kısıtlamasının başladığı ilk dakikadan itibarin polis ekipleri, vatandaşları bir an önce evlerine gitmeleri yönünde uyardı.

Hafta içi her gün 21.00 ile 05.00 saatleri ve hafta sonları Cuma günü 21.00’da başlamak ve Pazartesi günü saat 05.00’da sona ermek üzere kesintisiz uygulanacak sokağa çıkma kısıtlaması ve diğer tedbirler şöyle:

- Hafta içi her gün gece saat 21.00 ile sabah 05.00 arasında genel sokağa çıkma sınırlaması uygulanacak.

- Sokak kısıtlaması hafta sonları cuma akşamı 21.00'dan pazartesi sabahı saat 05.00'a kadar kesintisiz devam edecek.

- Daha önceki genelgelerde belirtilen istisnalar hariç, 65 yaş üstü ve 20 yaş altı toplu taşıma araçlarını kullanamayacak.

- Kısıtlamanın olduğu cumartesi ve pazar günleri market, bakkal, manav, kasap ve kuruyemişçiler 10.00-17.00 saatleri arasında faaliyet gösterebilecek.

- Aynı saatler arasında market, bakkal, manav, kasap, kuruyemişçiler ve online sipariş firmaları evlere/adrese servis şeklinde de satış yapabilecek.

- Lokanta ve restoran tarzı iş yerleri paket servis haricinde hizmet veremeyecek.

- Sokağa çıkma kısıtlamasının olduğu cumartesi ve pazar günleri 10.00-20.00 saatleri arasında sadece paket servis şeklinde hizmet sunmak üzere açık olabilecek

- Kısıtlama sürecinde (65 yaş ve üzeri ile 20 yaş altında bulunanlar hariç) unlu mamul ihtiyaçlarının karşılanması ile sınırlı olmak ve araç kullanmamak şartıyla (engelli vatandaşlar hariç) yürüme mesafesindeki fırına gidilebilecek.

- Fırın ve unlu mamul ruhsatlı iş yerlerine ait ekmek dağıtım araçlarıyla sadece market ve bakkallara ekmek servisi yapılabilecek, ekmek dağıtım araçlarıyla sokak aralarında kesinlikle satış yapılmayacak.

- Alışveriş merkezlerine girişte HES kodu uygulamasına geçilecek

- Umumi Hıfzıssıhha Kurulları her alışveriş merkezi ve semt pazarı için aynı anda kabul edebilecekleri müşteri sayısını tek tek belirleyecek.

- Ana sınıfı ve benzeri eğitim kurumlarının faaliyetlerine ara verilecek.

- Cenaze namazları, yakınları dahil en fazla 30 kişiyle kılınacak.

- Nikah törenlerinde de 30 kişi sınırlaması geçerli olacak.

- Evlerde gün, mevlit, taziye, yılbaşı kutlaması gibi insanların bir araya geleceği etkinlikler yapılamayacak.

- Kalabalık caddelere, meydanlara girebilecek kişi sayısı yine Umumi Hıfzıssıhha Kurulları kararıyla sınırlanabilecek.

- Hamam, sauna, masaj salonu, yüzme havuzu, lunapark gibi yerler faaliyetlerine ara verecek.

- Kamu kurum ve kuruluşlarının günlük çalışma başlama ve bitiş saatleri 2 Aralık Çarşamba gününden itibaren 10.00­-16:00 arası olacak şekilde belirlenecek, personel servis saatlerinin bu mesai saatlerine göre yeniden düzenlenecek.

- 50 kişiden fazla çalışanı olan iş yerlerinde iş yeri hekiminin gözetiminde mevcut iş sağlığı ve güvenliği uzmanı veya belirlenen bir personel tarafından salgın tedbirlerinin uygulaması sıkı bir şekilde denetlenecek.

- Ganyan, iddia ve milli piyango bayilerinde içeriye müşteri kabul etmeksizin sadece kupon yatırma işlemi yapılabilecek.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Meramlı kick boksçular, Avrupa Kupası'nda Türk rüzgarı estirdi
Meramlı kick boksçular, Avrupa Kupası'nda Türk rüzgarı estirdi
Büro Memur-Sen'de yönetim değişti
Büro Memur-Sen'de yönetim değişti