Sokağa çıkma kısıtlaması tamamen kalkıyor

Sokağa çıkma kısıtlaması tamamen kalkıyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün yapılan Kabine toplantısında sokağa çıkma kısıtlamasının 1 Temmuz itibariyle tamamen kaldırılacağını belirtti

21 Haziran 2021 - 20:00

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan Kabine toplantısı sona erdi. Erdoğan, koronavirüs gündemli toplantının ardından, kabinede alınan kararları açıkladı.

Toplantıda önümüzdeki dönemde uygulamaya geçecek normalleşme kurallarını bir bir değerlendiren Erdoğan, halkın merakla beklediği soruların başında gelen sokağa çıkmakısıtlamasına da açıklık getirdi.

SOKAĞA ÇIKMA KISITLAMASI TAMAMEN KALKIYOR

Erdoğan'ın açıklamasından satır başları şöyle:

1 Temmuz itibariyle sokağa çıkma kısıtlamalarını tümüyle kaldırıyoruz. Müzikle ilgili sınırlamayı 24.00'e çekiyoruz. Gece kimsenin kimseyi rahatsız etme hakkı yoktur. Şehir içi toplu taşımada sınırlamalar sona eriyor. Kamu kurum ve kuruluşlarında normal mesai düzenine geçiliyor.

Sağlık Bakanlığı'nın hazırladığı salgın yönetimi, çalışma rehberlerine uyulması takip edilecektir. HES kodu sürdürülecektir. Konuyla ilgili ayrıntılar İçişleri Bakanlığımızın genelgesinde yer alacaktır. Tüm kararların ülkemize ve milletimize hayırlı olmasını diliyorum.

"SIRASI GELEN VATANDAŞLARIMIZIN AŞI OLSUNLAR"

Sırası gelen herkesin aşı olması hayati öneme sahiptir. Hedefimiz birkaç hafta içerisinde aşılamayı 18 yaş üzerindeki nüfusumuzun tamamına açmaktır. Vatandaşlarımdan aşı konusundaki manipülasyonlara itibar etmemelerini, bilim insanlarına kulak vermelerini istiyorum. Yerli aşı çalışmalarında birkaç ay içinde yaygın konuma gelmeyi ümit ediyorum. Temizlik, maske ve mesafe kurallarına riayet ederek bu musibetin üstesinden hep birlikte geleceğiz.

Canla, başla fedakarca görev yapan sağlık çalışanlarımız, güvenlikçilerimize şükranlarımı sunuyorum. Hepinizi sevgiyle saygıyla selamlıyorum, kalın sağlıcakla.

FAHİŞ FİYAT UYGULAYAN FIRSATÇILARA İZİN VERMEYECEĞİZ

Siyasi gündemi de değerlendiren Erdoğan, salgın ve kuraklık nedeniyle ortaya çıkan durumu istismar ederek fiyatları aşırı şekilde yükseltmeye çalışanları uyardı. Erdoğan, "Özellikle yem ve süt fiyatlarını aşırı şekilde yükseltmeye çalışanlara izin vermeyeceğiz, gerekli dersi vereceğiz" dedi.

Salgına rağmen sanayi üretiminin yükselişini düzenli olarak sürdürdüğünü, sanayi sektöründeki kayıtlı istihdamın 4 milyon sınırına dayanarak, tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştığını kaydeden Erdoğan, "Salgın döneminde işlerine ara vermek zorunda kalan esnaflarımızı kısa çalışma ödeneğinden pek çok destekle destekledik. Turizmcilere verdiğimiz KDV desteğini de 1 ay daha uzatıyoruz. TMO'yu en etkin şekilde devreye sokarak uygun fiyatlı yem ham maddesi satışını temmuz ayında başlatıyoruz. Sanayi sektöründeki kayıtlı istihdam, 4 milyon 700 bin sınırına dayanarak tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı" diye konuştu.

Bugün itibariyle yapılan aşı sayısının 43 milyon doza yaklaştığını, son 1 haftada nüfusa oranla dünyada en çok aşı yaptıran ülke konumunda olduğumuza dikkat çeken Erdoğan, aşıda hedefin birkaç hafta içinde 18 yaş üstü nüfusun tamamının aşılanması olduğunu ifade etti.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Koronavirüste günlük vaka sayısı 10 bini geçti
Koronavirüste günlük vaka sayısı 10 bini geçti
Yeniden Refah Partisi bayramlaştı
Yeniden Refah Partisi bayramlaştı