Sille Subaşı Hamamı tarihi kimliğine kavuşuyor

Sille Subaşı Hamamı tarihi kimliğine kavuşuyor

5000 yıllık tarihi dokusu ile dünyanın gözdesi Sille’de yapımına başlanan Sille Subaşı Hamamı'nın restorasyonunda sona gelindi

05 Ağustos 2019 - 13:53

Konya’nın ve Türkiye’nin turizm merkezinde yer alan Sille’de tarihi mekânlarda yapılan restorasyonlar geleceğe ışık tutuyor.

Günümüze kadar ulaşabilmiş tarihi ve kültürel değerlerin yeni nesillere en doğru şekilde aktarılması amacıyla sürdürülen çalışmalar Subaşı Hamamı'nın restorasyonu ile devam ediyor. Sille’de dini mekanlar başta olmak üzere hamamlar, çeşmeler, çeşitli tarihi yapılar üzerinde rekor düzeyde restorasyon çalışmaları gerçekleştiriyor. 

Subaşı Hamamı Sille’de geçmişten günümüze kadar ulaşabilmiş 2 hamamdan biri. Hamam restorasyondan önce metruk bir vaziyette idi. Sille merkezde bulunan Subaşı Hamamının 1800’lü yılların sonlarında yapıldığı biliniyor. Odun ateşi ile ısınan hamam Sille halkı ve çevre köyler için de hizmet veriyordu. Hamamda hem erkekler hem de kadınlar kısmı bulunuyor. Konya Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’nun  10.11.1991 gün, 1148 sayılı kararı ile tescil edilen Sille Subaşı Hamamı’nda 2017 yılında başlayan restorasyon çalışmaları ile birlikte çevre düzenleme çalışmalarının da bu yıl sonunda tamamlanması planlanıyor.

KONYA OLAY

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Konya Tabip Odası Başkanı Karaca istifa etti
Konya Tabip Odası Başkanı Karaca istifa etti
Erdoğan, Karapınarlı görme engelli hafızı konuk etti
Erdoğan, Karapınarlı görme engelli hafızı konuk etti