Sigarayla savaşanlar ödüllerini aldı

Sigarayla savaşanlar ödüllerini aldı

Türkiye Sigarayla Savaş Derneği’nin (TSSD) bu yıl 20’incisini düzenlediği ‘İnsanlığın Gerçek Dostları Ödül Töreni’nde ödüller sahiplerini buldu

24 Aralık 2019 - 13:39

TSDD Başkanı Doç. Dr. Mustafa Aydın, törende yaptığı konuşmada sigarayla mücadelelerinde sigara kartelleri tarafından ölümle tehdit edildikleri dönemlerden bugüne gelindiğini ve sigaranın 21. yüzyılın vebası olduğunu söyledi.

Dernek olarak 20 yılda sigaraya karşı verdikleri mücadeleyi anlatan Aydın, “Geçmişte öğretmen odalarında, uçaklarda sigara içiliyordu. Türkiye’yi böyle bir durumdan bu günlere getiren sivil toplum kuruluşlarının başında Türkiye Sigarayla Savaş Derneği geliyor. 20 yıl öncesinin Türkiye’sinde bir elin parmakları sayısındaki yol arkadaşlarımızla yel değirmenlerine karşı savaşan Donkişot gibi yola çıktık” dedi.

Türkiye’de 30 milyon civarındaki sigara içen insan sayısını 20 milyonlara düşürdüklerini de dile getiren Aydın, “Bir ülkeyi istila etmek için illa top ve tanklara gerek yok. Bir halkı sigaraya alıştırdığınız zaman hem siyasi olarak hem ekonomi olarak hem de sağlık olarak kendinize bağımlı hale getirmiş oluyorsunuz. Yıllarca hep birlikte ele ele vererek, sigaranın ve tütün mamullerinin ekonomimizi, sağlığımızı nasıl tahrip ettiğini anlattık ve büyük başarılar sağladık. Bu konuda çıkarılan kanunlarda dernek olarak hep öncü rol oynadık. Gençleri, çocukları koruma altına aldık. Evinde sigara içen anne-babaların çocuklarını koruma kanunları çıkartıldı. Şimdilerde fahri müfettişlik kavramını meydana getiriyoruz. Sigaranın son molekülü yok oluncaya kadar ele ele mücadele etmeye devam edeceğiz” diye konuştu.

Derneğin Konya Şube Başkanlığını yürüten Kadir Dikici ise yaptığı açıklamada, Genel Merkezimizin her yıl yapmış Bu etkinliği inşallah önümüzdeki dönemde Konya’da yapmayı hedefliyoruz. Bunun için girişimlerimizi devam edecek.  Genel merkezimizin yapmış olduğu çalışmaları bizlerde Konya’da başarılı bir şekilde yerine getiriyoruz. Hedefimiz Konya’da sigara içen sayısını en alt seviyelere çekmek ve sigarının neden olduğu tüm acı olayların önüne geçmek. Ben bu bu vesile ile ödül alan tüm arkadaşları yürekten kutluyorum” dedi.

Konuşmaların ardından  "Sigarasız Yaşam" konulu senaryo yarışmasında dereceye giren üniversite öğrencilerinin ödüllendirilmesiyle başladı. Anadolu Üniversitesi öğrencisi Yener Şentürk birincilik, Aydın Üniversitesi öğrencisi Müge Yardımcı ikincilik, 19 Mayıs Üniversitesi öğrencisi Yunus Tüzen ise üçüncülük ödülüne layık görüldü.

Sigarasız yaşama desteklerinden dolayı Küçükçekmece Belediye Başkanı Kemal Çebi, Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta, Prof. Dr. Hüseyin Elmalı ve ‘Anka Leydi’ takma adıyla bilinen Youtuber Olgun Elinç’e teşekkür ödülü verildi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Konyaspor, Hilmi Kulluk'la devam
Konyaspor, Hilmi Kulluk'la devam
Konyaspor Başkanı Kulluk, yönetimini açıkladı
Konyaspor Başkanı Kulluk, yönetimini açıkladı