Seydişehir Belediyesi elektriğini çöpten üretecek

Seydişehir Belediyesi elektriğini çöpten üretecek

Seydişehir Belediye Başkanı Mehmet Tutal, belediyenin elektrik ihtiyacını ilçede toplanan çöplerden elde edecekleri biyoenerji ile karşılayacaklarını söyledi

06 Aralık 2019 - 11:28

Seydişehir Belediye Başkanı Mehmet Tutal, çevre, fabrika bacaları, çöp ve biyoenerji gibi konularla ilgili açıklamalarda bulundu.Başkan Tutal, belediye tesislerinde kullanılan elektriği çöpten üreteceklerini kaydetti.

Tutal, çöp toplama, temizlik ve geri dönüşüm konusunda Seydişehir’in bütün ilçelerden bir adım önde olduğunu belirterek, çöp atıklarından da biyoenerji elde edip belediyenin elektrik giderinin buradan karşılamayı planladıklarını söyledi.

İlçede hava kirliliğinin geçmiş yıllarla kıyaslandığında daha iyi koşullarda olunduğunu ifade eden Başkan Tutal, bir belediye başkanının sadece kendi dönemi ya da diğer dönemi kurtaracak yatırımlar ve çalışmalar yapmak yerine en az önümüzdeki 50 yılı kurtarabilecek şekilde çalışması gerektiğini, kendilerinin de bunu düstur kabul ederek hareket ettiklerini vurguladı.

Çöp toplama, temizlik ve geri dönüşüm noktasında Seydişehir’in bir adım önde olduğunu ifade eden Tutal; “Çevre Bakanlığımızın başlattığı bu konu, Sayın Cumhurbaşkanımızın eşlerinin de Sıfır Atık Projesi ile Türkiye’nin gündemine oturdu. Seydişehir’deki çöp depolama sistemi eski sistemle devam ediyor. Kanuna göre çöplerin taşınması ilçe belediyeleri, depolanması da Büyükşehir Belediyeleri tarafından yapılır. Biz taşıma ve Seydişehir’in temizliği noktasında iyi bir yerdeyiz. Araç filomuzda sıfır araçları ilçemize kazandırdık. Ayrıca bu araçlar 26 ayda kendisini amorti edecek. İlçemiz çöp toplama, temizlik ve geri dönüşüm konularında öne çıkıyor. Biz artık bundan sonra daha güzel nasıl olur onu düşünüyoruz" dedi.

Çöp sahasının şu an bulunduğu konumdan başka bir konuma taşınması gerektiğini, bunun için de Büyükşehir Belediyesi ile birlikte çözüm aradıklarını söyleyen Tutal, şunları söyledi:

“Çöplüğün şu anda bulunduğu yer Üniversite, KYK, Devlet Hastanesi’ne yakın bir bölge. Bunun taşınması gerekiyor. O konuda Büyükşehir Belediyemiz ile yer konusunda çalışmalarımız devam ediyor. Şu anda bir alan arayışı içerisindeyiz. Bir taraftan da Konya atıktan enerji üretimi yapıyor. Atığın burada paketlenip Konya’da yakılması ve enerjiye dönüştürülmesi konusunda da bir çalışma var. Eğer enerjiye dönüştürülmesi daha avantajlı olacak olursa atıklar burada 5-10 bin metrekarelik alanda toplanarak paketlenip hemen nakledilecek. En ideal olan çözüm bu.”

Seydişehir Belediyesi'nin son dönemlerde biyoenerji konusunda da çalışmalar başlattığına dikkat çeken Tutal; “İlçe Belediyesi olarak iki üç haftadır Biyoenerji noktasında çalışmalarımız da var. Güneş Enerjisinden elektrik üretimi ayrı, Biyoenerji ayrı şeyler. Bu proje aynı zamanda Sıfır Atık Projesi’ni de destekleyen bir proje. Seydişehir’in atıklarının 4 megavatlık bir enerji üretimi sağlayabilecek potansiyelde olduğunu gözlemledik. Biyoenerjiye kaynak olabilecek atıklar tarla, bahçe, sera, hayvan atıkları, kemikler, sakatat gibi çürüyebilen her şey dâhil. Tabi bunların hepsini toplamak mümkün değil. Temel esasımız hayvan atıklarından elektrik enerjisi üretilmesi. 1 megawatt ile başlayacağımız bir proje hazırlıyoruz. Kaynağı noktasında Çevre Bakanlığı ile görüşmelerimiz devam ediyor. Yapacakları geri dönüşüm projeleri ile hem çevre temizliğini sağlayacaklarını hem de Belediye’nin kendi tüketeceği enerjiyi üreteceklerini belirten Başkan Tutal; “Bunun yanında Belediye’nin kendi tüketeceği elektriği de üretmiş olacağız. Yani burada bir taşla üç tane kuş vurmuş olacağız. Çürüyen çöpleri imha edeceğiz. Sokaklara yol kenarlarına dökülen hayvan gübrelerini imha edeceğiz. Hem harcamış olduğumuz zaman da daha tasarruflu hale gelecek. Hem çevre kirliliği hem de kendi tüketeceğimiz enerjiyi üretmiş olacağız. Hem belediye hem de ülke ekonomisine katkı sağlayacağız. Bu biyoenerji projesi faaliyete geçtiğinde 3 yılda kendisini amorti edebilecek. Bundan sonra belediyenin kullanacağı elektrik enerjisi sıfır maliyete düşürülmüş olacak" diye konuştu.

Son olarak yaptıkları projeler ile ileriye dönük büyük tasarruflar sağlanacağını ifade eden Tutal, “Bir Belediye Başkanı’nın çalışmalarını yaparken yapacağı yatırımları 5 yılı değil 50 yılı düşünerek yapması gerekir. Bundan sonraki dönemlerde ekonomik olarak belediyeye geri dönüşümü sağlanmış olacak. Nerden bakarsanız aylık 150 bin lira belediyenin kasasında kalmış olacak. Söylediğim gibi günü kurtarmak için değil de ileriye dönük düşünmek gerekiyor.  Çağın teknolojisini kullanarak ilçemizi nasıl daha sağlıklı, daha çevreci, daha yaşanabilir hale getirebiliriz bunun hesabını yapmak lazım" ifadelerini kullandı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İYİ Partili Taboru, koronavirüse yenik düştü
İYİ Partili Taboru, koronavirüse yenik düştü
MMO Başkanı Altun'dan üniversite adaylarına öneriler
MMO Başkanı Altun'dan üniversite adaylarına öneriler