Seydibey Tesisleri, Konya’yı patateste söz sahibi yaptı

Seydibey Tesisleri, Konya'yı patateste söz sahibi yaptı

Konya Şeker kuruluşu olan Seydibey Tesisleri, Seydişehir ve Beyşehir'in ekonomi ve istihdamına katkı sağlamanın yanı sıra, Konya'yı da Türkiye'de ikinci büyük patates üreticisi yaptı

25 Şubat 2021 - 20:25 - Güncelleme: 25 Şubat 2021 - 21:20

Konya Şeker'in Seydişehir ile Beyşehir ilçelerinin ortasında kurduğu Seydibey Tesisleri, Konya basınına tanıtıldı. Tesisler Konya'da patates üretimini artırırken, bölge ekonomisine de katkı sağladı.

İlk olarak Seydibey Doğal Patates Deposu ve Tohumluk Patates Doku Kültürü Tesislerini gezerek burada yetkililerden bilgi alan basın mensupları, daha sonra Seydibey Doğal Patates Deposu’nun ardından Soğan Halka ve Kroket Tesisi, Biyogaz ve Elektrik Üretim Tesisi ve Patates Nişasta Tesislerindeki çalışmaları yerinde gördü.

Konya'da 2009 yılında kurulan Seydibey tesisleri ile bölgede profesyonel ekim yöntemleri ve sağlıklı tohum kullanımı ile çiftçilerin gelirinin artmasını sağladığını dile getiren yetkililer, şu bilgileri verdi:

"Patates fiyatlarının düştüğü dönemlerde çiftçi elindeki patatesi zararına bile satmakta zorlanır iken Konya Şeker’e sözleşmeli ekerek hem satış problemi yaşamamış hem de mahsulünü kar ederek satabilmiştir. Patates fiyatlarının düştüğü yıllarda Nevşehir ve Niğde depodaki patatesler önceden zararına dahi satılamadığı için çöpe atılır ve ciddi bir ekonomik kayıp yaşanırdı. Konya Şeker Patates Nişasta tesisi sayesinde üreticinin mağduriyeti azaltılmış ve depolardaki patates nişastaya dönüştürülmüştür. 2018 yılında 20 bin ton ve 2020 yılında 15 bin ton patates depolardan alınarak nişasta üretilmiştir.

Dondurulmuş patates tesisi ile entegre çalışan patates nişasta tesisi sayesinde donuk patates fabrikası için sözleşmeli üretim yapan çiftçilerin elek altı tabir edilen küçük boy patatesleri de nişasta tesisinde nişastaya dönüştürülmekte ve milli ekonomiye katkı sağlanmaktadır. Gelişmiş ülkelerde toplam üretilen patatesin yüzde 75-80’lik kısmı sanayilik olarak üretilirken ülkemizde bu rakam maalesef yüzde 15 seviyesinde kalmaktadır. Konya Şeker Seydibey tesisleri ile bu rakamı gelişmiş ülkeler seviyesine yükseltmeyi amaçlamıştır.

Konya Şeker patates nişasta tesisi yakın coğrafyadaki tek nişasta tesisidir ve Türkiye’nin patates nişastasında ihracat potansiyeli yüksektir. Sadece nişasta tesisi sayesinde ülkemizde nişasta ihracatının da gelişmesi ile birlikte 1 milyon tona yakın patatesin sözleşmeli ekilmesinin önü açılabilir.  Seydibey tesisleri öncesi Türkiye yılda 30 bin ton patates nişastası ithal eden bir ülke idi. Konya Şeker Patates Nişasta tesisi sayesinde Türkiye tarihinde ilk defa patates nişastası ihraç eden bir ülke haline de gelmiştir.

Torku Pratiko markası ile Seydibey tesisleri küresel fast food zincirlerlerine patates ve soğan, kroket ürünleri temin etmektedir. Donuk Patates ihracatında söz sahibi olan tesis AB ülkeleri dâhil Asya ve Ortadoğu ülkelerine ihracat gerçekleştirmektedir, ülkeye döviz girdisi sağlamaktadır. Yarattığı istihdam ile bölge insanına iş olanağı sağlamış bu sayede birçok mutlu yuvanın da kurulmasına vesile olmuştur. Seydibey Tesisleri sayesinde direkt olarak 360 kişiye istihdam sağlanmaktadır. Bu rakam kampanya döneminde 700 kişiye kadar çıkmaktadır, dolaylı yoldan ise binlerce çiftçi, aile ve esnafa gelir sağlanmaktadır."

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
42 FETÖ silahlı terör örgütü üyesi daha deşifre oldu
42 FETÖ silahlı terör örgütü üyesi daha deşifre oldu
“Dersimize çok iyi çalıştık, çiftçinin sorunlarını çözmek için geliyoruz”
“Dersimize çok iyi çalıştık, çiftçinin sorunlarını...