Seyahat acenteleri, Aladağ’a günübirlik tur düzenleyecek

Seyahat acenteleri, Aladağ'a günübirlik tur düzenleyecek

TÜRSAB Konya BTK Başkanı Karahan, Derbent'te turizme açılmayı bekleyen Aladağ Kayak Merkezi'ne düzenledikleri inceleme gezisinde, bölgeye günübirlik turlar düzenlemeyi hedeflediklerini açıkladı

28 Ocak 2021 - 12:54

TÜRSAB Konya B.T.K. Başkanı Özdal Karahan, yönetim kurulu üyeleri ile birlikte Derbent Belediye Başkanı Hüseyin Ayten’i ziyaret etti. Turizmciler, Aladağ Kayak Merkezi'nin son durumu ve yapılacak yatırımlar hakkında Ayten'den bilgi aldı.

Derbent Belediye Başkanı Hüseyin Ayten, TÜRSAB heyetinin ziyaretinden memnun olduklarını belirterek, “Derbent Aladağ Kayak Merkezi'nde büyük ve somut adımlar attık. Derbent Aladağ Kayak Merkezimiz ilçemizin ve şehrimizin en önemli turizm projelerinden biri. Hem Konyalı hemşerilerimizden hem de il dışından yoğun bir ilgi görüyor. Kayak Merkezimiz turizm alanında ilçemize ve ilimize büyük bir değer katıyor ve daha da katmaya devam edecek. Göreve geldiğimiz günden bugüne kadar kayak merkezimizin ve tesislerimizin eksiklerini yerinde tespit ederek, gideriyoruz" dedi.

Ayten, Aladağ Kayak Merkezi hakkındaki son gelişmeleri ise şu şekilde anlattı:

"Öncelikle Aladağ Kayak Merkezimizin Tarım ve Orman Bakanlığımızdan tahsisini gerçekleştirdik. Plan, proje ve haritalarını düzenledik. Büyükşehir Belediyemiz ile 400 metrekarelik kafeteryamızın yapımını gerçekleştirdik. 500 araçlık otopark alanı yapıp, sıcak asfalt ile kapladık. Mescit ihtiyacımızı giderdik. İlçe merkezimizden Kayak Merkezimize giden 7 km'lik yol genişletilerek sıcak asfalt yapıldı. Kayak merkezimizin yol sorununu çözüme kavuşturmuş olduk. Büyükşehir Belediye Başkanımızın çalışmalarımızda büyük desteklerini hep yanımızda hissettik. Bu süreçte Kültür ve Turizm Bakanımızı davet ettik ve Bakanımız Derbent'e gelerek Aladağ Kayak Merkezimizde incelemelerde bulundu. 2000 metrekarelik sosyal tesisin projesini Büyükşehir Belediyemiz ile hazırladık. Nasip olursa bu dönem ihalesi gerçekleşecek. Aynı zamanda en önemli sorunlardan biri olan Kayak Merkezimizin elektrik sorununu çözmek için 1. Etap ihalesi MEDAŞ tarafından yapıldı ve yapımı tamamlandı. 22.01.2021'de de Büyükşehir Belediyemiz Elektrik Nakil ihalesini tamamladı. Birkaç ay içerisinde Aladağ Kayak Merkezimiz elektriğe kavuşmuş olacak. Teleski hatları ile de Kayak Merkezimizde büyük gelişmeler olacak. Bu Derbentimiz ve Konyamız için oldukça önem arz eden büyük bir projedir. İnşallah elbirliğiyle tesislerimizin yapımını gerçekleştireceğiz. Bu çalışmalarımız ile ilçemiz sadece kış turizmine değil, yaz turizmine de hitap edecek bir ortama kavuşacak inşallah. Çalışmalarımızda sürekli yanımızda olan ve büyük bir özveri ile projemizi takip eden Çevre ve Şehircilik Bakanımız Sayın Murat Kurum'a, Genel Başkan Yardımcımız ve Milletvekilimiz Leyla Şahin Usta'ya, Büyükşehir Belediye Başkanımız Uğur İbrahim Altay'a, AK Parti Konya milletvekillerimize ve İl Başkanımız Hasan Angı'ya ilçem ve şahsım adına çok teşekkür ederim. Sizlerle birlikte çalışacak olmaktan dolayı mutlu olduğumuz gibi, ilginize de teşekkür ediyorum. Kayak ve doğaseverleri Aladağ Kayak Merkezimize bekliyoruz” dedi.

DERBENT ALADAĞ KAYAK MERKEZİ TURİZME HAREKET GETİRİR

TÜRSAB Konya B.T.K. Başkanı Özdal Karahan da Derbent Aladağ Kayak Merkezi'nin Konya turizmine önemli bir hareket getireceğini vurguladı. Son yıllarda Konya bölgesinden özellikle Davraz ve Erciyes'e konaklamalı kayak turları ile günübirlik turlar düzenlendiğini dile getiren Karahan, Aladağ gibi bir destinasyonun Konya'da olmasının önem arz ettiğini söyledi.

Karahan, “Bu turlar ile ciddi bir potansiyel oluştu. Derbent İlçemizde bulunan Aladağ Kayak Merkezini şehir olarak değerlendirmeliyiz. Burayla ilgili son 2 yıldır önemli yatırımlar yapılıyor. Bugünkü gezimizde yapılan yatırımları yerinde gördük. Belediye Başkanımız Hüseyin Ayten’den bilgi aldık. Amacımız da şehir merkezine daha yakın olan Aladağ Kayak Merkezi'ne günübirlik turlar düzenlemek. Özellikle, vatandaşlarımızın aileleri ile birlikte gidebileceği bir destinasyon olarak kullanmak istiyoruz. Pandemi sürecinde Türkiye’nin diğer kayak bölgelerinde günübirlik turlara yapılırken, Aladağ’a da yapılabilir düşüncesindeyiz. Kayak merkezinin eksikleri tamamlanınca şehrimiz turizmde bir değer daha kazınmış olacaktır. Diğer taraftan şehrimizdeki seyahat acentelerinin günü birlik turlar düzenlemesiyle Derbent’in ve şehrimizin ekonomisine yeni bir hareket gelecek. Böylece bölgeye yeni turizm yatırımları da gelecektir. Bir an önce Derbent Aladağ Kayak Merkezi'nin yatırımları tamamlanarak, hizmete açılması şehrimiz açısından önemlidir. Derbent Belediye Başkanı Hüseyin Ayten’e misafir severliğinden dolayı teşekkür ederek, başarılar diliyoruz” diye konuştu.   

TÜRSAB Konya B.T.K. Başkanı Özdal Karahan, günün anısına Derbent Belediye Başkanı Hüseyin Ayten’e tablo hediye etti. Ardından Derbent Aladağ Kayak Merkezi gezildi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Koronavirüs rakamlarında büyük düşüş
Koronavirüs rakamlarında büyük düşüş
İlhan Palut: Beklemediğimiz enteresan bir gol yedik
İlhan Palut: Beklemediğimiz enteresan bir gol yedik