Şener: İktidarın ekonomiyi düzeltmesi mümkün değil

Şener: İktidarın ekonomiyi düzeltmesi mümkün değil

CHP Konya Milletvekili Abdüllatif Şener, ülkemizdeki ekonomik sıkıntıların hükümet tarafından düzeltilmesi gerektiğini, ancak hükümetin başarısız politikalarıyla bu sıkıntıları düzeltmesinin mümkün olmadığını söyledi

06 Aralık 2019 - 14:12

CHP Konya Milletvekili Abdüllatif Şener, partisinin il başkanlığında düzenlediği basın toplantısında, iktidarın ekonomiyi düzeltmesinin mümkün olmadığını söyledi.

CHP Antalya Milletvekili Aydın Özer, il yönetim kurulu üyeleri, ilçe başkanları ve partililerin katıldığı toplantıda Türkiye'nin yaklaşık 1,5 yıldır ciddi bir ekonomik sıkıntı içerisinde olduğunu belirterek, ekonominin iyi gitmediği ülkemizde, en büyük sorumluluğun iktidarda olduğunu hatırlattı.

Ekonomik krizin yanlış politikalar nedeniyle giderek derinleştiğine dikkat çeken Şener, "Bir ülkenin ekonomik programının özünde bütçesi vardır. Maalesef 2018’in Ağustos ayından itibaren bir buçuk yıla yakın bir süredir ülke ekonomik krizin içerisindedir. Bu krizin sorumlusu hükümetin kendisidir. Uygulamış olduğu yanlış politikalar nedeniyle kriz devam ediyor. Hem tarım sektörü hem esnaf zor durumda. Pek çok sektörde daralma var ve sanayiciden dar gelirlilere varıncaya kadar bütün gelir grupları bir buçuk yıldır büyük sıkıntı içerisindedir. Krizin en önemli göstergelerinden birisi de ülkede hızlı bir şekilde artan işsizlik. 8 milyonun üzerinde işsiz var. Dolayısıyla korkunç bir geçim sıkıntısı vardır. Geleceğe umutla bakılamayan ülkemizde, çalışanların sayısının milyonlarca düştüğü bir durumdan bahsediyoruz. Bu tablo hükümetin 17 yıldır ekonomiyi yanlış yönetmesinden kaynaklanmakta. Üretim ve istihdamı teşvik etmediği için işsizliği artırmakta, düşük ücret politikasına yönlendirmektedir” dedi.

“HÜKÜMET, KRİZİN FATURASINI DAR GELİRLİYE KESİYOR”

Şener, gerçek ve resmi enflasyon arasındaki farkın her geçen gün arttığını söyleyerek, şöyle devam etti: “2020 bütçesinde çiftçiye doğrudan tarım destekleri olarak ne kadar para veriliyor? 22 milyar. Kanunlara göre 46 miyar verilmesi lazım. Ama sadece şehir hastanelerine kira ve hizmet bedeli diye verdikleri para 10 milyarın üzerinde, bir sonraki yıl 25 milyara yakın para ödeyecekler. Yani 2020 bütçesinde devlet özel iş birliği diye yapılan işlere ödeyecekleri para 2 milyon çiftçiye verilecek paradan daha fazla. Parayı yanlış toplayan, yanlış dağıtan, krizin faturasını sürekli dar gelirliye kesen bir hükümet vardır. Bunun en basit göstergesi enflasyon ile ilgilidir. Rakamları düşük göstermek, için ciddi bir çaba içerisindeler. Gerçek ve resmi enflasyon arasındaki fark her geçen gün açılmakta. Bunu krizin maliyetini memur, emeklilerin kamu işçilerine ve dar sabit gelirli kesimin üzerine yıkmak için yapıyorlar.”

“KÜRESEL REKABET GÜCÜMÜZÜ KAYBEDİYORUZ”

“Türkiye darda ve sıkıntıdadır” diyen Şener, yatırım bütçelerinin sürekli azaldığını ifade etti. Konya’nın yatırım beklediği en önemli konunun tarımsal sulama olduğunu bildiren Şener, "Bu konuyla ilgi ciddi çaba harcanıyor. Ciddi bir proje geliştirip başlatamadılar. Bu hükümetin elinde ekonominin düzelmesi mümkün değildir. Türkiye küresel rekabet gücünü kaybetmekte. Biz CHP olarak bu hükümetten, bu iktidar anlayışından kurulmadan Türkiye’nin geleceğinin aydınlık olacağına inanmıyoruz. Türkiye’nin en acil konusu mevcut hükümetten kurtulmaktır” ifadelerini kullandı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Karatay'a yeni bir aile sağlığı merkezi daha
Karatay'a yeni bir aile sağlığı merkezi daha
Konyaspor, stadyumda çalıştı
Konyaspor, stadyumda çalıştı