Şener, gazetecilerin yıpranma hakkını kanun teklifiyle istedi

Şener, gazetecilerin yıpranma hakkını kanun teklifiyle istedi

CHP Konya Milletvekili Şener, basın kartı sahibi olmayan gazetecilerin de yıpranma hakkından faydalanması için kanun teklifi verdi

25 Ekim 2020 - 14:09 - Güncelleme: 25 Ekim 2020 - 14:34

CHP Konya Milletvekili Abdüllatif Şener, basın çalışanlarının tamamının yıpranma payından faydalanması için TBMM Başkanlığı'na kanun teklifi verdi.

Basın kartı sahibi olanların dışındaki gazetecilerin tamamının emeklilikte yıpranma payına dâhil edilmesi hakkında kanun teklifi verdiklerini belirten Şener, gazetecilerin mesleği açısından yıpranma hakkından yararlanması basın kartı şartına bağlandığı için meslekte çalışanlar açısından çok ciddi bir ayrımcılığa neden olduğunu söyledi.

Bu durumun da ciddi hak ihlaline neden olduğunu dile getiren Şener, şunları söyledi:

"Hak ihlalinin ortan kaldırılması için CHP olarak TBMM’ye kanun teklifi verdik. Kanun teklifimizde, yıpranma hakkının uygulanmasında basın kartı taşıma şartının kaldırılmasını, bunun yanında bilindiği üzere basın kartı son düzenlemelerle Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından bir yönetmeliğe dayanılarak veriliyor. Söz konusu uygulamada İletişim Başkanlığı hem kıdemli gazeteciler açısından söylüyorum hem mesleğe yeni başlamış gazeteciler açısından söylüyorum basın kartı vermeyi uygun görmediği çok geniş meslek çalışanı var. Dolayısıyla basın kartı şartı o anlamda da çok ciddi bir ayrım ve adaletsizlik yaratıyor.

Anayasa Mahkemesi'nin bu konuda çok açık bir iptal kararı var. Hak ihlali kararı var. Biz bu kararın da dikkate alınarak, yıpranma hakkının uygulanmasında basın kartı şartının kaldırılmasını ve ayrıca sadece 5953 sayılı Basın Mesleğinde Çalışanlarla Çalıştıranlar Arasındaki Münasebetlerin Tanzimi Hakkında Kanun kapsamındaki çalışanları değil, fiilen 4857 sayılı İş Kanunu kapsamında çalışan gazetecileri de kapsayacak şekilde düzenlenmesini talep ettik. Ancak teklifimiz kabul edilmeyerek ret edildi. Konunun takipçi olmaya devam edeceğiz."

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Son 24 saatte 5.091 kişiye covid tanısı konuldu
Son 24 saatte 5.091 kişiye covid tanısı konuldu
Konyalı iş adamı Galatasaray'ın yönetiminde
Konyalı iş adamı Galatasaray'ın yönetiminde