Şenel: Enerjide dışa bağımlı olmaktan kurtulmalıyız

Şenel: Enerjide dışa bağımlı olmaktan kurtulmalıyız

Tuz Gölü Doğalgaz Yeraltı Depolama Projesi Genel Müdürü Fazıl Şenel, Türkiye'nin enerji politikaları ve uygulamalarını anlattı

23 Aralık 2019 - 15:24 - Güncelleme: 23 Aralık 2019 - 15:38

MÜSİAD Konya Şubesi tarafından düzenlenen konferansa konuk olan Şenel, Türkiye’nin son 15 yılda ortalama her yıl yüzde 5 büyüdüğünü belirterek, bu büyümenin enerjiyle direk bağlantılı olduğunu söyledi. Ekonomide büyüme olduğu sürece enerji tüketiminde de ciddi bir artış görüldüğünü dile getiren Şenel, "Ama maalesef enerjide yüzde 70-80 oranında dışarıya bağımlıyız, bu nedenle enerji ithalatımız yüksek" dedi.

2012'de Türkiye’nin toplam ithalatının yüzde 25’inin enerjiye ödendiğini, daha sonra alınan tedbirlerle bu oranın yüzde 13’lere kadar indirildiğini, 2019’da ise bu oranın yüzde 22 civarında olması beklendiğini ifade eden Şenel, enerjide dışa bağımlılığın bir an önce bitmesi gerektiğini vurguladı.

Şenel, şunları söyledi:

"Dünya genelinde yenilenebilir enerjiye ciddi bir oranda dönüş var. Avrupa’da birçok ülkede, yol kenarlarında rüzgâr türbinleri, çatılarda güneş enerji sistemleri mevcuttur. Ülkemizde rüzgâr türbinleri sayısını artırmalı ve güneş enerji sistemlerine önem vermeliyiz. Türkiye, sadece güneşten kendi enerjisini üretebilecek güçtedir. Türkiye’nin 2023 yılına kadar yenilebilir enerjideki hedefi en az yüzde 30’dur.

Hidroelektrikteki mevcut kurulu gücümüz 28 bin 500 megawatt, rüzgârda 7 bin 555 megawatt,  güneş enerjisinde 6 bin megawatt, jeotermalde 1514,7 megawatt’tir. Dünyada jeotermal elektrik üretiminde 3 veya 4 ülke bin megawatti geçmiştir, bunlardan biri de Türkiye’dir. Ama bu rakamın 10 bini bulmalıdır. Ülkemizde son yıllarda enerji konusunda önemli gelişmeler kaydedildi.

Türkiye’de doğalgaz tüketimi ortama 50 milyar metreküp. Doğalgazı en çok tüketen ülke Türkiye’dir. Doğu Akdeniz’de tespit edilemeyen en az 3 ila 5 trilyon metreküp doğalgaz rezervi olduğu söyleniyor, bu Türkiye’nin en az 100 yıllık doğalgaz ihtiyacını karşılayabilecek bir seviye.

Türkiye’nin bütün şehirlerinde konutlarda ve sanayide doğalgaz kullanılmaktadır. Ancak, Türkiye’de doğalgazdan elektrik üretilmesine taraf değilim. Tamamen ithal ettiğimiz bir üründen elektrik üretmemiz, bağımlılığı artıran bir şeydir. Ülkemizin koşulları buna uygun değildir.”

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Covid vakalarında tırmanış devam ediyor
Covid vakalarında tırmanış devam ediyor
Konyaspor, Hilmi Kulluk'la devam
Konyaspor, Hilmi Kulluk'la devam