Şen: Ticari araçlarda kış lastiği takmak zorunlu

Şen: Ticari araçlarda kış lastiği takmak zorunlu

Konya Şoförler Odası Başkanı Ahmet Şen, kış lastiği takma zorunluluğunun 1 Aralık tarihi itibariyle başladığını hatırlatarak, ancak hava şartlarına göre bu tarihi beklemeden lastiklerin değiştirilmesi gerektiğini kaydetti

21 Kasım 2019 - 14:19

Konya Şoförler Odası Başkanı Ahmet Şen, ticari araçlarda kış lastiği takmanın zorunlu olduğunu hatırlattı. Şen, kış lastiği uygulamasının başlayacağı 1 Aralık’ı beklemeden araçların lastiklerinin değiştirilmesi gerektiğini söyledi.

Yurdumuzun birçok bölgesinde soğuk havaların yağmurla birlikte etkisini göstermeye başladığını kaydeden Şen, "Bazı illerimize yılın il karı yağdı. Hava sıcaklıklarının 7 derecenin altına düştüğü ve yağışların başladığı bölgelerdeki sürücülerimiz kış lastiği takmak için 1 Aralık’ı beklememeli. Kış lastiğinde tarihten çok hava şartları göz önüne alınmalı. Öte yandan yalnızca ticari araçlar değil trafikteki tüm özel araçlar da kış lastiğine geçmeli ki trafikte kaza ve yol kapanması gibi olaylarla karşılaşılmamalıdır. Gizli buzlanma, yağışlar, yolların kayganlaşması gibi risk faktörleri yaz aylarına göre kış aylarında kaza oranlarını 6 kat artırmaktadır. seyir halinde iken durmanın zor olacağından takip mesafesi korunmalı uykusuz yola çıkılmamalıdır. Tüm kamyon, çekici, tanker, otobüs, minibüs ve kamyonet türü araçlar ile ticari otomobillerin 1 Aralık ile 1 Nisan tarihleri arasındaki dört aylık dönemde kış lastiği takması ve patinaj zinciri, çekme halatı bulundurulması zorunludur. 1 Aralık'tan itibaren kış lastiği takmayan bu araçlara 885 TL ceza yazılacak. Esnafımız hem maddi yaptırıma uğramaması hem de can ve mal güvenliği için kış lastiği uygulamasına özen göstermelerini rica eder kazasız ve bereketli yolculuklar dilerim” dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İYİ Partili Taboru, koronavirüse yenik düştü
İYİ Partili Taboru, koronavirüse yenik düştü
Konyaspor'da başkanlığa Kayserili işadamı aday oldu
Konyaspor'da başkanlığa Kayserili işadamı aday oldu