Selçuklu dönemi sarayları ve köşkleri anlatıldı

Selçuklu dönemi sarayları ve köşkleri anlatıldı

Selçuk Üniversitesi'nde düzenlenen sempozyum ile Selçuklu döneminde yapılan saraylar ve köşkler anlatıldı

22 Kasım 2019 - 13:05

SÜ Selçuklu Araştırmaları Merkezi ve Selçuklu Belediyesi iş birliğiyle “Selçuklu Dönemi Sarayları ve Köşkleri” Sempozyumu gerçekleştirildi.

Programın açılış konuşmasını yapan Selçuklu Araştırmaları Merkezi Müdürü Prof. Dr. Mehmet Ali Hacıgökmen, “Büyük hocalarımız büyük eserler bıraktılar. Artık biz tarihçiler ve araştırmacılar birbirimizin neler yaptığını görebilmeli ve irtibat halinde olabilmelidir. Türkiye’de herhangi bir üniversitedeki hoca, sanat tarihi ya da tarih alanında yaptığı tezleri bir sistemde görebilmelidir. Faaliyetlerimizi de ona göre yapabilmeliyiz. Bundan sonraki amaçlarımızdan bir tanesi de budur. Büyük bir data merkezi kurarak, böyle bir oluşum içerisine girmektir” diye konuştu.

Sempozyumda bulunmaktan onur duyduğunu dile getiren Kayseri İl Kültür ve Turizm Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Şükrü Dursun, Selçuklu alanında çok sayıda çalışma yaptıklarını belirterek, "Selçuklu aşkı yaptığımız çalışmalarla içimize işledi. Tematik bir Selçuklu sempozyumu düzenlemek istedik ve Selçuklu Dönemi Sarayları ve Köşkleri Sempozyumu adı altında bir çalışmayı hazırlamaya karar verdik. Umarım verimli bir sempozyum olur. İnşallah sempozyumun da tez zamanda yayına dönmesini temenni ediyorum” ifadelerini kullandı.

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Özdemir Koçak, “Konya kadim medeniyetlerin başkenti, geçmişi çok eskilere dayanıyor. Farklı medeniyetler bu topraklarda yaşamıştır. Tabii ki bunların içerisinde Selçuklu’nun ayrı bir değeri ve önemi vardır. Özellikle son yıllarda Konya Büyükşehir Belediyesi ve Selçuklu Belediyesi’nin verdiği desteklerle Mevlana Araştırmaları Enstitüsü ile Selçuklu Araştırmaları Merkezi’nin de katkılarıyla Selçukluyla ilgili çeşitli faaliyetler yapılıyor. Selçuklu Araştırmaları Merkezi tarafından, özellikle son 4 yılda kütüphanesiyle ve dergileriyle yoğun faaliyetler gerçekleştiriliyor” dedi.

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Kağan Karabulut, “Araştırma merkezlerimizde en faal olanlarından Selçuklu Araştırmaları Merkezimizin organizasyonunda bir araya geldik. Hem Mevlana Araştırmaları Enstitümüz hem Selçuklu Araştırmaları Merkezimiz; tarihimize, kültürümüze, örfümüze, adetimize ve inançlarımıza ışık tutacak güzel çalışmalar ortaya koyuyorlar.  Bir yerde okumuştum; ‘Tarihten Türk’ü çıkarırsanız geriye tarih kalmaz’ yazıyordu. Bugün 500 yıllık tarihlerini, hatta vahşetlerini dünyaya her türlü vesileyle bilhassa filmler ve dizilerde pazarlayan bir batı var. Bunların karşısında bizim, gibi soylu, hakikaten hak ve adalet temelli medeniyetler oluşturmuş bir tarihi insanlığın tüm hizmetine, görgüsüne, bilgisine sunamamamız ayıbımızdır diye düşünüyorum.  Bu manada yapılan çalışmalar son derece kıymetlidir. Bir tarafta vahşet ve ateş medeniyeti adına medeniyet denirse, bir tarafta bizim köklerimizdeki toprak medeniyeti var. Biz, toprak medeniyetinin çocuklarıyız. Tevazu sahibiyiz. Böyle bir medeniyetin başlangıcında ve devamında Selçuklu tarihinin çok önemli bir yeri var.  Selçuklu’nun o kısa tarih sürecini sığdırdığı işler, o savaşlar, zalimler ve vahşet arasında hakikaten Osmanlı’nın sığdırdığı işlerden daha az değildir. Buna inanıyorum” ifadelerini kullandı.

Selçuklu Araştırmaları Merkezi Müdürü Prof. Dr. Mehmet Ali Hacıgökmen tarafından programın açılış konuşmalarını gerçekleştiren protokole hediye takdim edildi.

Oturum Başkanlığını Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesinden Prof. Dr. M. Oluş Arık’ın yaptığı sempozyumda Alanya Kalesi’ni anlatırken, İstanbul Medeniyet Üniversitesi’nden Öğretim üyesi Prof. Dr. Cihan Piyadeoğlu “Büyük Selçuklu Sarayları”, Selçuk Üniversitesi’nden Dr. Öğr. Üyesi Yaşar Erdemir “Konya II. Kılıç Arslan Köşkü” Konya Müzesi’nden Uzm. Mehmet Ali Çelebi ise “Konya Sarayı” hakkında sunumlar gerçekleştirdi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
"Bizi eleştirenlerin sorumluluk alma zamanı geldi"
Serkan Kırıntılı'nın menajerinden transfer açıklaması
Serkan Kırıntılı'nın menajerinden transfer açıklaması