Selçuk Üniversitesi pandemiye umut oldu

Selçuk Üniversitesi pandemiye umut oldu

Dünyada pandemiye dönüşen koronavirüse karşı umutları yeşerten haber, Selçuk Üniversitesi'nden geldi. Aşı çalışmalarında hayvan deneylerinin tamamlandığı bildirildi

21 Ekim 2020 - 14:40

Selçuk Üniversitesi (SÜ) Rektörü Prof. Dr. Metin Aksoy, Aşı Geliştirme ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Osman Erganiş ve ekibini ziyaret etti. Aşı çalışmasında gelinen son durumla ilgili bilgi alan Prof. Dr. Aksoy, çalışmada gelinen durum ile gurur duyduklarını söyledi.

Selçuk Üniversitesi olarak ülkemizin kültür ve sanatta olduğu kadar enerjide, ulaşımda, bilimde ve sağlıkta da lider ülke olması için gayret gösterdiklerini dile getiren Prof. Dr. Aksoy, Nisan ayında Veteriner Fakültesi'nde başlanan aşı çalışmalarını yakından takip ettiklerini, artık sona gelinen çalışmaların umut verici olduğunu kaydetti.

Aşı çalışmalarına nisan ayında başladıklarını, inaktif aşı yaptıklarını ve 'SARS-CoV-2' virüsünü izole ettiklerini belirten SÜ Aşı Geliştirme ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Osman Erganiş de çalışmalar hakkında şu bilgileri verdi:

“Virüsün, Pendik Veterinerlik Araştırma Enstitüsü’nde biogüvenlik seviyesi 3 olan bir laboratuvarda üretilmesi için TÜBİTAK'a proje verdik. Hazırlanan aşıların fareler üzerindeki denemeleri tamamlandı. 5 farklı formülasyondan iki formülasyonun çok daha iyi sonuç verdiğini gördük. İkisi de inaktif. Türkiye’de bizim dışımızda yürütülen 12 proje daha var. Yürüttüğümüz bu aşı çalışmalarını ülkemizin en büyük kazanımlarından biri olarak görüyoruz. İstanbul’da Tarım ve Orman Bakanlığı'na bağlı Pendik Veteriner Kontrol Araştırma Enstitüsünde biogüvenlikli laboratuvarlarımız olduğu için biyoloji ekibini oradan oluşturduk. Hastalardan aldığımız virüsleri ürettik. Gen dizilerini yaptık. Dünyada en yaygın olan, son bulaşıcılığı artan virüsü genetik olarak seçtik. Şu anda Sağlık Bakanlığının Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumuna dosyamızın başvuracağı temel değerleri elde ettik. Ocak ayından itibaren Sağlık Bakanlığının FAZ-1 çalışması için müsaade ettiği hastanelere aşıları teslim edeceğiz. Oralardan gelecek sonuçları – verileri bekleyeceğiz. FAZ-1 çalışması bittiğinde FAZ-2 çalışması başlayacak. FAZ-3 aşaması binlerce insan üzerinde test edilmesi demek. 2021’in ilk altı ayında bu sürecin tamamlanacağını tahmin ediyorum.”

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Büyükşehir eski meslekleri fotoğraf yarışmasıyla yaşatacak
Büyükşehir eski meslekleri fotoğraf yarışmasıyla yaşatacak
Tam kapanma olacak mı? Bakan Koca açıkladı
Tam kapanma olacak mı? Bakan Koca açıkladı