Selçuk Üniversitesi’nden yerli ve milli üretime destek

Selçuk Üniversitesi’nden yerli ve milli üretime destek

Selçuk Üniversitesi, TÜBİTAK'ın desteğiyle 7 üniversite ile birlikte kışlık sebze üretiminde çeşit geliştirecek

22 Ekim 2019 - 10:43

TÜBİTAK tarafından desteklenen ve Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü (TAGEM) tarafından yürütülen 7 üniversiteyle birlikte Selçuk Üniversitesi'nin de paydaşı olduğu "Kışlık Sebze Yetiştiriciliğinde Hat ve Çeşit Geliştirme Projesi"nin tanıtım toplantısı yapıldı.

TÜBİTAK tarafından desteklenen ve Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü (TAGEM) tarafından yürütülen "Kışlık Sebze Yetiştiriciliğinde Hat ve Çeşit Geliştirme Projesi"nin tanıtım toplantısına Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, TAGEM Genel Müdürü Özkan Kayacan, TÜBİTAK Başkanı Hasan Mandal,Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin, üniversite rektörleri ve paydaş kurumlar katıldı.

Kışlık Sebze Yetiştiriciliğinde Hat ve Çeşit Geliştirme Projesi ile de nispeten zayıf olunan kışlık sebze türlerinde yerli çeşitleri geliştirmek, yerli ve milli üretim stratejisine katkı sağlamak istediklerini vurgulayan Pakdemirli, "Amacımız, 5 araştırma enstitümüz, 7 üniversite, özel sektörden 3 firmayla kışlık sebze tohumculuğunda yerli tohum kullanım oranını ilk olarak yüzde 30'lara, akabinde uzun vadede yüzde 50'nin üzerine çıkarmak. Bunun için kışlık sebze türlerinden, ülkemizin üretiminde ilk 10 sebze türü içinde yer alan ve yetiştiriciliğinde yabancı kökenli hibritlerin yoğun olarak kullanıldığı soğan, havuç, marul, kırmızı baş lahana ve brokolide gen havuzlarını genişleterek amaca uygun yeni hat ve çeşitlerin geliştirilmesini hedefledik" dedi.

Pakdemirli, ülkede Bakanlıkça yetkilendirilmiş sertifikalı tohum üretimi yapan 902 üretici firma bulunduğunu belirterek, "Üretici firma sayısı 2002'de 150 idi, şimdi 902 oldu. Yani 17 yılda firma sayısında gerçekleşen 6 kat artış, 6 kat artan girişimcilik demektir. Yine bu firmalar aracılığıyla çiftçilerimizle 2018 yılında 53 bin üretim beyannamesi yapılarak, tarla, depo ve laboratuvar kontrollerini sağlamak suretiyle 3,9 milyon dekar alanda sertifikalı tohum üretimi yapıldı. Sertifikalı tohum üretimi, 2002'den beri 7 kattan daha fazla artarak 2018 yılında 1 milyon 60 bin tona ulaştı. 2023 hedefimiz ise 2 milyon ton üretim ve 500 milyon dolarlık ihracattır" ifadelerini kullandı.

TAGEM bünyesinde 3 bin türe ait, 121 bin tohum örneği saklandığına işaret eden Pakdemirli, "Ben buradan açıkça davet ediyorum, çeşit ıslah etmek ve teknoloji geliştirmek isteyen üniversitelerimiz ve özel sektörümüz buyursunlar TAGEM'i ziyaret etsinler" diye konuştu.

Bakan Pakdemirli, konuşmaların ardından projede yer alan paydaş kurumları arasında yer alan Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin’e ve temsilcilere plaket takdim etti.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
"Sözleşmeden kurtulun, Ayasofya Camisini açın"
MMO'dan toplu taşıma araçlarında tedbir uyarısı
MMO'dan toplu taşıma araçlarında tedbir uyarısı