Şeb-i Arus, "Vefa Vakti Yürüyüşü" ile başladı

Şeb-i Arus, "Vefa Vakti Yürüyüşü" ile başladı

Hz. Mevlana'nın 746. Vuslat Yıldönümü etkinlikleri Vefa Vakti Yürüyüşü ile başladı. Törene katılan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ile Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ve protokol üyeleri, Mevlana Meydanı'na kadar yürüdü, tekke pilavı yedi, Nevbe merasimi ve Gülbang duasına katıldı

07 Aralık 2019 - 23:28 - Güncelleme: 08 Aralık 2019 - 01:14

Hazreti Mevlana'nın 746. Vuslat Yıl Dönümü Uluslararası Anma Törenleri başladı. 10 gün sürecek törenlerin açılışında Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ile Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, vatandaşlarla birlikte "Vefa Vakti" yürüyüşüyle Mevlana Meydanı'na kadar yürüdü.

Anma törenlerinde, Bakanlar Murat Kurum ve mehmet Nuri Ersoy ile Konya Valisi Cüneyit Orhan Toprak, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Leyla Şahin Usta, Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Kültür ve Turizm İl Müdürü Abdüssettar Yarar, Mevlana'nın 22. kuşaktan torunu Esin Çelebi Bayru, AK Parti İl Başkanı Hasan Angı ile protokol üyeleri ve vatandaşlar, Şems-i Tebrizi Türbesi'nde bir araya geldi.Türbeyi inceleyen bakanlar, yetkililerden bilgi aldı.

Bu yıl "Vefa Vakti" temasıyla gerçekleştirilen törende Kur'an-ı Kerim tilavetinin ardından, Konya Türk Tasavvuf Müziği Topluluğu Müdürü ve postnişin Fahri Özçakıl dua etti. Nevbe merasiminde ise ilahiler okundu, dua edildi. Merasimin ardından Konya Türk Tasavvuf Müziği Topluluğu sanatçıları kısa bir konser verdi.

Konserin ardından Bakan Kurum, Bakan Ersoy ve beraberindekiler, Mevlana Müzesi'ni ziyaret etti. Müze içinde Mevlana'nın sandukası başında "Gülbang Duası" yapıldı, ziyaretçilere tekke pilavı ikram edildi.

Törenlerin ilk gününde Mevlana Kültür Merkezi'nde akşam yapılan programda konuşan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Hazreti Mevlana'nın öğretileriyle bir, iri, diri ve dünyanın en büyük ailesi olduklarını belirterek, "Yine onun ve onun gibi Allah dostlarının sayesinde güzel bir şekilde yaşıyoruz. 780 bin kilometrekarelik vatan toprağımızın her yerinde bir muhabbet ve bir kardeşlik iklimini muhafaza edebiliyoruz. Mutluluğumuz, umudumuz varsa muhabbet ve kardeşliğimiz sayesindedir. Bir vatanımız, bir bayrağımız varsa bu yüzdendir. Bugün yeryüzünün en köklü milletiysek, istiklalimiz ve istikbalimiz sağlamsa bu, Sultan Alparslan kadar Taptuk Emre'nin, Sultan Fatih kadar Ahmed Yesevi'nin, Yavuz Sultan Selim Han kadar Hacı Bayramı Veli Hazretlerinin, Sultan Alaeddin kadar Şems-i Tebrizi Hazretlerinin, Sadreddin Konevi Hazretlerinin, Hazreti Mevlana'nın sayesindedir. Onların bıraktığı ilim ve aşk mirası sayesindedir" ifadelerini kullandı.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ise Hazreti Mevlana'nın sesinin 746 yıldır kısılmadığını, bu topraklara çaldığı maya ile sevgi, anlayış ve beraberlik hamurunda yoğrulup bir olduklarını ifade ederek, "Gönüllerimizde öyle bir iklim yeşerdi ki, ne kardeşliğin güneşi batar, ne hoşgörünün gülü solar. Bize düşen bu iklimde yaşamanın kıymetini bilmek, ona özüyle, gerçeğiyle sahip çıkıp korumaktır. Özünden koparılarak farklılaştırılmak istenen değerler, bozulmaya, dönüşmeye, nihayetinde kaybolmaya yüz tutar. Bugün Türk-İslam kültürünün en büyük düşünürlerinden, tasavvufun en istisna şahsiyetlerinden Hazreti Mevlana üzerinde de, böylesi bir yola gidilmek istendiğini görmek bizleri üzmektedir. Hazreti Mevlana'ya yönelik olarak, sanki bir şair, güzel sözler söyleyen ve yazan bir edipmiş gibi, Muhammed Celaleddin-i Rumi Hazretlerini Hazreti Mevlana yapan asli değerlerden kopuk bir tanım, bir kişilik betimlemesi söz konusudur" diye konuştu.

Konya Valisi Cüneyit Orhan Toprak da 746. vuslat yılında rahmetle ve minnetle andıkları Hazreti Mevlana'nın Anadolu'da bin yıldır devam eden milli hakimiyetimizin ruhi temelini ve ruhi genetiğini kuran arif zatların en büyüklerinden olduğunu kaydetti.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Konya Milletvekili Leyla Şahin Usta da yeryüzü sofrasında herkese yeri olduğunu anlatan Mevlana Celaleddin Rumi Hazretlerinin gel çağrısına uyan, ruhlarımızı gönüllerimizi onaran, muhabbet iklimi, vefa vaktinde buluşan vefakar gönüllere teşekkür etti.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, sekiz asır önce günümüze söylenmiş gibi tazelik arz eden mesajlarıyla Hazreti Mevlana'nın amansız hastalıklarla boğuşan insanlığa kurtuluş fırsatları sunduğunu kaydetti. 

İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdüssettar Yarar da törenlerin hayırlı olmasını diledi.

Konuşmaların ardından törenlerin sema ayini şerifi yapıldı, tasavvuf müziği sanatçısı Ahmet Özhan konser verdi. 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Beyşehir Yeni Sanayi Sitesi'nde çalışmalar hızlandı
Beyşehir Yeni Sanayi Sitesi'nde çalışmalar hızlandı
Karaburun Plajı, Antalya sahillerine rakip oldu
Karaburun Plajı, Antalya sahillerine rakip oldu