SC Rulman’da, pandemiye rağmen ihracat durmuyor

SC Rulman'da, pandemiye rağmen ihracat durmuyor

Avrupa’nın en büyük rulman üreticilerinden biri olan, SC Rulmenti SA,  pandemi sürecindemi bütün zorluklara rağmen dünya ülkelerine ihracat yapmaya devam ediyor

07 Mayıs 2020 - 14:11

Bera Holding’e bağlı olarak Romanya’da faaliyet gösteren SC Rulmenti SA şirketinin CEO’su Doğan Güreş pazara dair, pandemi ve sonrası için önemli değerlendirmelerde bulundu. Sektörün bugünü ve yarınına dair projeksiyon çizen Güreş, global rekabette, pazardaki konumlarının her geçen gün güçlendiğini söyledi.

URB markası olarak yeni yatırımlar, odak alanları ve önceliklerine dair bilgi veren Doğan Güreş, “Dünya ülkelerinde sanayi ve teknolojik gelişmeler ilerledikçe rulman sektörü de paralel olarak gelişmeye ve ticari olarak talep artışı göstermeye devam edecektir. Bu doğrultuda biz de kendimizi yenilemek ve her anlamda şirketimizi geleceğe hazırlamak zorundayız. Odak alanımız iki noktada ön plana çıkmaktadır; İlk olarak, mevcut ürün yelpazemizi genişletirken, ikincil olarak yeni pazarlara açılmayı da sürdürüyoruz. İş ortaklarımız ile birlikte, onların spesifik ihtiyaçlarına göre tasarım iyileştirilmeleri üzerinde çalışmaktayız. Özel rulman modellerini gerçekleştirmek üzere ortak projelerin artarak devamı yönünde ortak bir iradeye sahibiz. Son dönemde ‘Fıçı Makaralı Rulmanlar’ da artırılmış yük kapasitesi ve makara optimizasyonuna sahip E serisi ile başlattığımız modernleştirme projesi büyük ilgi uyandırdı. Yine elektrik izolasyonuna sahip olan, elektrik motorları veya yüksek-akim demiryolu lokomotiflerinde kullanılan özel kaplamaları izolasyon rulmanları, yeni ürün yelpazemizin rekabet gücü yüksek ürünleri olacaktır. Üretimdeki verimliliği artırarak ve maliyet düşürerek rakiplerimize karşı avantajlı bir ortam yakaladık. Bu noktada demiryolu rulmanlarının hızlandırılmış üretim hattı ile bu pazarın yüksek nitelikteki ürün talebini karşılarken rekabet gücümüzü de artırdık. Yine rulman sektöründeki büyük oyuncular ile geliştirdiğimiz ortak projelerle sektörün kapasite artırım taleplerini yeni yatırımlarla birlikte gerçekleştirmeyi istiyoruz” dedi.

Koronavirüsün tüm dünyayı olduğu gibi Romanya ve Rulman sektörünü de etkilediğini ifade eden Doğan Güreş, her kriz döneminin aynı zamanda bir fırsat dönemi olduğunu vurgulayarak, şöyle devam etti:

"Bu dönemde ticari faaliyetlerimiz etkilenmekle beraber, birtakım yeni imkanlardan da faydalanma fırsatı bulduk. Romanya hükümetinin bu zor dönemi kolaylaştırmak için sunduğu ilave tedbirler Türkiye’deki imkanlara benzer nitelikteydi. Yüksek istihdam gösteren bir işveren olarak, Kısa Çalışma Programını Romanya yasalarına göre hayata geçirdik. Demir-çelikten liman vinçlerine, petrol üretiminden demiryollarına, enerji üretiminden otomotive kadar geniş bir yelpazede vazgeçilmez ürün olan rulman talebi de global ekonominin canlanmasıyla tam gaz ilerleyecektir. Bu döneme hazır olan üreticiler sektörün canlanması sonrasında oluşacak rekabette pastadan büyük dilimi alacaklardır. Biz URB olarak geleceğe hazırız ve tüm tedbirleri almış durumdayız.”

URB olarak Korona pandemisi döneminde alınan önlemleri sıralayan Güreş, “Avrupa’nın en büyük rulman üreticilerinden biri olarak, Bin yüz çalışanımızla tüm zorluklara rağmen dünya ülkelerine olan ihracatımıza devam ettik. Bu süreçte çalışanlarımızın sağlığı mutlak önceliğimiz olmuştur. Güvenli ve sürdürebilir bir çalışma ortamının hazırlaması için bünyemizde oluşturduğumuz ‘Salgın Krizi Yönetim Komisyonu’ önerilerini harfiyen yerine getirirken global gelişmeleri yakından takip ettik. Yeniden hazırlanan önlemler prosedürü ve ‘Pandemi Eylem Planı’ ile riski askeri seviyede tutmayı başardık. Fabrika giriş-çıkışlarına termal kameralar, dezenfeksiyon tüneli ve ateş ölçerler yerleştirdik. Vardiya/eleman sayısını düşürerek ‘Azaltılmış Çalışma Modeli’ ne geçtik. İş istasyonlarımızın ara mesafesini en az iki metre olacak şekilde düzenledik. Çalışanlarımızın fabrika alanı içerisindeyken her daim maske ve eldiven ile bulunmalarını sağladık. Elbise değişimi ve soyunma odaları kullanımını geçici olarak kaldırdık. Risk grubu içerisinde bulunan çalışanlarımızı (İleri yaş, hamile, evde bakılacak çocuğu olan vb.) evlerine gönderdik. Yurtdışından gelen çalışanların on dört günlük karantina kurallarına uymalarını sağladık” ifadelerini kullandı.

Bu olağanüstü süreçte üretim ve sevkiyatların kesintisiz devamı için dikkatli ve özenli bir performans ortaya koyduklarını kaydeden Güreş, URB ailesi olarak bu sancılı sürecin bir an önce geride kalması ve Türkiye ile birlikte Romanya’nın da bir an önce normalleşme sürecine kavuşması temennisinde bulundu.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Okullar 31 Ağustos'ta açılıyor
Okullar 31 Ağustos'ta açılıyor
Bakan Koca, son 24 saatin koronavirüs tablosunu açıkladı
Bakan Koca, son 24 saatin koronavirüs tablosunu açıkladı