Savunma sanayi, Konya’dan üretim bekliyor

Savunma sanayi, Konya'dan üretim bekliyor

Konya Savunma Sanayii Buluşmaları'nda sektördeki gelişmeler ve gelecekte yapılacak yatırımlar masaya yatırıldı. SSB Başkanı İsmail Demir, Konya'nın sektör için yeni üretimler yapması halinde destek olacaklarını söyledi

19 Ekim 2019 - 14:20

Konya Sanayi Odası ve Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından düzenlenen Konya Savunma Sanayii Buluşmaları yapıldı.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, Aselsan Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Haluk Görgün, Konya Sanayi Odası Başkanı Memiş Kütükcü, Konya milletvekilleri ve protokol üyeleri, HAVELSAN, ROKETSAN, ASELSAN ve TUSAŞ'ın temsilcileri ile savunma sanayine çalışan ve çalışmak isteyen firmaların yoğun katılımıyla gerçekleştirilen programda, Konya'nın savunma sanayinde gösterdiği başarı ivmesi ve sektöre daha fazla katma değer sağlayabilmesi için neler yapması gerektiği konuşuldu. Ayrıca, Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir de, Konyalı firmaların savunma sanayine daha fazla çalışabilmesi için Başkanlık olarak yaptıkları faaliyetleri ve firmaların izlemesi gereken yolları anlattı.

4 YILDA İHRACATIMIZI YÜZDE 50 ARTIRDIK

Programın açılışında konuşan Konya Sanayi Odası Başkanı Memiş Kütükcü, Konya'nın sektörle daha fazla çalışabilmesi için sürekli çalışmalar yaptıklarını, bunlardan bir tanesinin de Savunma Sanayi Buluşmaları olduğunu söyledi. Savunma Sanayi Buluşmalarının ilkini gerçekleştirdikleri 2014 yılından bu yana Konya'nın sektör ihracatını yüzde 50 artırdığını söyleyen Kütükcü, "Zirvelerimizin ilkini gerçekleştirdiğimiz 2014 yılı sonunda 32 milyon 860 bin dolar olan savunma sanayi ihracatımızı, 2018 yılında 50 milyon dolara kadar yükselttik. 4 yılın sonunda yüzde 50'den fazla artış kaydettik. Bu yılın ilk 9 ayında da savunma sanayi ihracatımızı geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 15,5 artırarak, yaklaşık 41 milyon dolara ulaştık. İnşallah yıl sonunda 50 milyon doları aşarız diye ümit ediyoruz. İhracat artışımızla birlikte Türkiye'nin savunma sanayi ihracatı yapan ilk 5 şehri arasına girdik.  Geçtiğimiz Haziran ayında 4. sıraya yükseldik. İnşallah orta vadede, birlikte yapacağımız çalışmalar ve sanayicilerimizin azmi ile Türkiye’de en fazla savunma sanayi ihracatı yapan 3 il arasına girmeyi de başaracağız" şeklinde konuştu.

KONYALI SANAYİCİLER MİLLİ PROJELERİN EN BÜYÜK DESTEKÇİSİ OLDU

Oda olarak yaptıkları diğer çalışmaları ve Konya'nın sektördeki başarısını anlatan Kütükcü, Konyalı sanayicilerin yerli ve milli projelerin en büyük destekçisi olduğunu ifade ederek, "Milli Savunma Bakanlığı Askeri Fabrikalar Genel Müdürlüğü Onaylı Tedarikçi Listesinde 22 firmamız bulunuyor. Onaylı Tedarikçi Listesinde, Ankara'dan sonra Türkiye’de en fazla firması bulunan şehiriz. Halihazırda 2 firmamız da Milli Savunma Bakanlığı ile Stratejik İşbirliği anlaşması imzalamış durumda.  İnşallah bu sayının da önümüzdeki günlerde artmasını bekliyoruz. Beyşehir Huğlu'da üretim yapan bir firmamız da milli piyade tüfeğine entegre olan yerli üretim bomba atarların ilk partisini Kara Kuvvetlerimize teslim etti" ifadelerini kullandı.

SSB Başkanı İsmail Demir'den sektör temsilcilerinin istekleri olduğunu da vurgulayan Kütükcü, SSB'nin Konya'da bir irtibat ofisi açmasını istediklerini ,bu hususta her türlü desteği vermeye hazır olduklarını bildirdi.

"ÖNÜNÜZÜN AÇIK OLACAĞININ GARANTİSİNİ VERİYORUM"

Programda konuşan Savunma Sanayii Başkanı Demir de şu anda mevcut olmayan teknoloji ile ilgili fikri olanların projelerine başlamaları gerektiğini ve isteyenlere destek olabileceklerini söyledi. Teknolojinin ilerlemesiyle ihtiyaçlara tersten bir yaklaşıma girdiklerini ifade eden Demir, "Eğer sahada kullanılabilecek bir ürün Silahlı Kuvvetlerimizin ve güvenlik güçlerimizin ihtiyaçlarını karşılayabileceğini düşündüğümüz ve şu anda mevcut olmayan bir teknoloji ile ilgili bir fikriniz varsa yol almak istiyorsanız, kollarınızı sıvayın ve işe girişin. Biz başında yakalayıp destek verebildiklerimize destek veririz ama veremediklerimizi şunu garanti ediyorum. Eğer siz sahaya işe yarar bir ürün sunarsınız, bir cihaz bir teknoloji işimizi daha kolay yapmamızı sağlayan herhangi bir ürün, sahada daha etkin bir silah veya silahın daha modern bir şekli, bir aparat veya bir tezgah veya bir malzeme. Bununla ilgili sizlere önünüzün açık olacağının garantisini veriyorum" dedi.

"KOBİ SEVİYESİNDEKİ ŞİRKETLERLE İŞBİRLİĞİ YAPMALARINI İSTİYORUZ"

Bütün ana yüklenicilerine KOBİ'ler ile iş birliği yapma şartı koştuklarını aktaran Demir, "İşlerin büyük bir kısmını alt yüklenicilere dağıtmalarını, KOBİ seviyesindeki şirketlerle işbirliği yapmalarını, gölgelerinde ot bitirmeyen değil de etrafında bir orman oluşturan şirketler olmalarını istiyoruz. Bu bir anlamda teknoloji derinliği kazandırırken bir yandan da onların işlerini kolaylaştıracak, bir çoğunu entegratör ve geleceğin teknolojileriyle ilgili fikir üreten ve önderlik yapan firmalar haline getirecek" ifadelerini kullandı.

Demir, programın sonunda Konyalı sanayicilerin sorularını yanıtladı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Okullar 31 Ağustos'ta açılıyor
Okullar 31 Ağustos'ta açılıyor
Bakan Koca, son 24 saatin koronavirüs tablosunu açıkladı
Bakan Koca, son 24 saatin koronavirüs tablosunu açıkladı