"Salgının olumsuz etkilerini ihracat rekoru ile geride...

"Salgının olumsuz etkilerini ihracat rekoru ile geride bıraktık"

KONYAGİAD Başkanı Korkmaz, 16 milyar doları aşarak kırılan ihracat rekorunun, Covid-19 salgını nedeniyle yaşanan sürecin olumsuz etkilerini geride bırakmaya yönelik önemli bir işaret olduğunu belirtti

05 Ekim 2020 - 17:28

Konya Genç İş İnsanları Derneği (KONYAGİAD) Başkanı Gülvezir Korkmaz, eylül ayı ihracat rakamlarına yönelik yaptığı değerlendirmede, Covid-19 salgını nedeniyle yaşanan zor süreçte yeni bir başarı hikayesine imza atılarak ihracatta rekor kırıldığını söyledi.

Korkmaz ''Eylül ihracatı geçen yılın aynı ayına göre yüzde 4,8, ağustosa göre yüzde 28,5 artışla 16 milyar 13 milyon dolar olarak gerçekleşti. Geçen yıl gerçekleştirilen 15 milyar 220 milyon dolarlık eylül ayı rekoru da bu sayede tekrar kırarak yeni bir Cumhuriyet tarihi rekoruna ulaşıldı. İhracattaki bu yeni rekor, salgın nedeniyle yaşanan tüm olumsuzlukların etkilerini geride bırakmaya dair çok önemli işaretler vermekle birlikte geleceğe yönelik umutlarımızı daha da artırmaktadır'' dedi.

İHRACATÇILARIMIZIN YAKALADIĞI BAŞARI GÖĞSÜMÜZÜ KABARTTI

Eylülde 58 ilde ihracat artışı olduğunu, ülke ekonomisindeki güçlü duruşun en iyi örneklerinden birinin de Konya’da verilmesinden dolayı büyük mutluluk yaşadıklarını kaydeden Korkmaz, şehrin temmuz ayından sonra eylül ayında da ihracat rekoru kırmasına katkıda bulunan tüm ihracatçılara teşekkür etti. Korkmaz ''İhracatta geçen ay ilk kez 200 milyon dolar barajını aşan Konya, 203,2 milyon dolarlık ihracat yaptı. Türkiye’nin ihracatında yüzde 4,8 artış olduğu Eylül ayında şehrimiz ihracatını yüzde 22,80 oranında artırdı. Bir önceki aya göre ise artış oranı yüzde 29,75 oldu. Küresel salgının tüm dünya ekonomisini olumsuz etkilediği bu ortamda Konyamızın ve ülkemizin yakaladığı başarıyla ihracatçılarımız göğsümüzü kabartmıştır'' diye konuştu.

Konya’nın bu yıl toplam ihracatını 2 milyar doların üzerine çıkaracağına olan inancının tam olduğunu belirten Korkmaz ''Şehrimiz güçlü yatırım, üretim ve ihracat altyapısıyla ülkemizin yükselişine katkı vermeye devam edecektir. Önümüzdeki süreçten oldukça umutluyuz. İş dünyası olarak şehrimizin ve ülkemizin ihracattaki payını artırmak için canla başla çalışmayı sürdüreceğiz'' ifadelerini kullandı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
TGC Basın Vakfı Kocaeli Valisini ziyaret etti
TGC Basın Vakfı Kocaeli Valisini ziyaret etti
Bakan Koca son 24 saatin rakamlarını açıkladı
Bakan Koca son 24 saatin rakamlarını açıkladı