Şahin’den "19 Mayıs Cumhuriyet Bayramı" tepkisi

Şahin'den "19 Mayıs Cumhuriyet Bayramı" tepkisi

Gönül Gözü Derneği Genel Başkanı Şahin, ülke genelinde dün kutlanan 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nın devlet televizyonunda "19 Mayıs Cumhuriyet Bayramı" şeklinde ifade edilmesine tepki gösterdi

20 Mayıs 2020 - 14:40

Gönül Gözü Derneği Genel Başkanı Devriş Ahmet Şahin, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nda devletin televizyon kanalının yaptığı hataya tepki gösterdi.

Şahin, konu ile ilgili yaptığı açıklamada, "Son yıllarda milletimizin içeride egemenliğinin, dışarıda bağımsızlığının simgesi olan Cumhuriyet değerleri, milli bayramlarımızla beraber sistematik bir şekilde belleklerden silinmeye, unutturulmaya, içi boşaltılmaya çalışılmaktadır. Devletin kanalında 19 Mayıs'ın Cumhuriyet Bayramı olarak lans edilmesi ve yine başka bir yayın organında Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin kurucusu ve Kurtuluş Savaşı'nın mimarı Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün, kendisi hakkında idam fermanı çıkartan Sevr yardakçısı ve işgal ordularının hizmetkarı Damat Ferit'le yan yana lanse edilmesi büyük bir gafletin göstergesi olduğu gibi eşsiz bir utanç vesikasıdır.

23 Nisan, 19 Mayıs, 30 Ağustos ve 29 Ekim gibi milli bayramlarda, Cumhuriyetin kuruluşu ve kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün aziz hatırasına yönelik yapılan saldırılar  maalesef gün geçtikçe artmaktadır. Gerek basın ve sosyal medya gerekse çeşitli panel ve konferanslarla 'Keşke Yunan galip gelseydi' zihniyetinin milli değerlerimizi, ulusal kurtuluş savaşımızı, Cumhuriyetin kuruluş felsefesini ve Atatürk'ü basitleştirmeye çalışması hiçbir zaman sonuç vermiyecektir" dedi.

Birinci vazifelerinin Türk Gençliğine emanet edilen Cumhuriyeti, özgürlük ve bağımsızlığı sonsuza kadar korumak ve kollamak olduklarını dile getiren Şahin, "Milli Mücadele’nin büyüklüğünü anlamayanlar Cumhurbaşkanımızın Atatürk’ün Samsun’a çıkışının 101. yılı münasebeti ile yapmış olduğu konuşmaları bir kez daha dinlemesini tavsiye eder ve   Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve vatan için canından vazgeçen tüm şehitlerimizi bir kez daha saygı ve minnetle yad ediyorum" diye konuştu.

- OLAY

TRT Haber, 3 ayrı spikerin haber sunumu sırasında stüdyodaki dev LED ekranda, kullanılan grafikte 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nı, “19 Mayıs Cumhuriyet Bayramı kutlu olsun” olarak yazmış, sosyal medyadan gelen tepkiler üzerine hata fark edilerek düzeltilmişti. TRT'den yapılan açıklamada, söz konusu hatadan sorumlu personel hakkında soruşturma başlatıldığı duyuruldu.

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
KOSKİ yüksek fatura paylaşımlarına açıklık getirdi
KOSKİ yüksek fatura paylaşımlarına açıklık getirdi
Büyükşehir'den psikolojik destek
Büyükşehir'den psikolojik destek