Sağlık Bakanı Koca, canlı yayında koronavirüs aşısı oldu

Sağlık Bakanı Koca, canlı yayında koronavirüs aşısı oldu

Sağlık Bakanı Koca, Bilim Kurulu toplantısının ardından CoronaVac aşının acil kullanım onayı aldığını açıklayarak, kurul üyeleriyle birlikte aşı yaptırdı

13 Ocak 2021 - 20:07

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, acil kullanım onayının verilmesinin ardından CoronaVac aşısı yaptırdı. Koca, "Önümüzdeki günlerin aydınlık olacağına inanıyorum. Milletimize, memleketimize hayırlı olsun" dedi.

Bakan Koca, Sağlık Bakanlığı Bilkent Yerleşkesi’nde düzenlenen Koronavirüs Bilim Kurulu Toplantısı’nın ardından Bilim Kurulu üyeleriyle birlikte Ankara Şehir Hastanesi'nde aşı yaptırdı. Aşı yapıldıktan sonra kameralara konuşan Bakan Koca, Herkesin mutlaka aşı olması gerektiğini vurgulayarak, hastalıktan korunmanın en önemli yollarından birinin aşı olduğunu, normal hayata dönmek için aşının mutlaka yaptırılması gerektiğini söyledi.

Bakan Koca, “Daha önce tünelin ucunda ışık göründü demiştim. Bugün öyle bir gün. Önümüzdeki günlerin aydınlık olacağına inanıyorum" diye konuştu.

Bakan Koca, aşı konusunun gündeme alındığı Bilim Kurulu Toplantısı'nın ardından yaptığı açıklamada 30-31 Aralık tarihlerinde iki parça halinde Türkiye'ye gelen 3 milyon doz aşının teslim alınarak halk sağlığı depolarına taşındığını ve o tarihten itibaren Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumunun 14 gün süren güvenlik testlerinin bugün itibarıyla tamamlandığını, Türkiye'ye gelen her aşı için bu güvenlik testlerinin rutin olarak yapıldığını ifade etti.

Daha önce acil kullanım onayı vermek üzere değerlendirme yapabilmek için Faz 3 çalışması Türkiye'de devam eden aşının ara sonuçlarını talep ederek değerlendirdiklerini anlatan Bakan alınan sonuçlara göre aşının yeterince güvenli olduğunun anlaşıldığını ve acil kullanım onayı için de sürecin başladığını kaydetti.

Bakan Koca, şunları söyledi:

“Yarından itibaren tüm Türkiye'de sağlık çalışanlarımızın aşılanmasına başlanacaktır. Aşılar 81 ilimizin halk sağlığı depolarına teslim edilmiştir. Vatandaşlarımız aşılama programının seyrini web sayfası üzerinden canlı olarak takip edebileceklerdir. Aşılama programının son derece şeffaf yürütülmesi en büyük önceliğimizdir. Aşıların üzerinde bulunan karekod sebebiyle ismine tahsis edilen kişi dışında aşının kullanılması da mümkün değildir. Aşının adaletle dağıtılacağından ve Bilim Kurulu'nun belirlediği öncelik sırasından başka hiçbir uygulama olmayacağından emin olmanızı isterim. Tedarik planına uygun şekilde aşılanacak kişiler kendilerine sıra geldiğinde haberdar olacaklar ve randevu alarak aşılarını olmaya gideceklerdir.”

Bakan Koca, aşı yapıldıktan sonra gelen “Sağlık Bakanlığımızdan bir mesaj aldım” mesajını da basınla paylaştı.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Amar Rahmanovic imzayı attı
Amar Rahmanovic imzayı attı
Konyaspor'un çeyrek finalde maç tarihi belli oldu
Konyaspor'un çeyrek finalde maç tarihi belli oldu