Rektör Zorlu, Kubbe-i Hadra’ya çini uygulaması yaptı

Rektör Zorlu, Kubbe-i Hadra'ya çini uygulaması yaptı

Necmettin Erbakan Üniversitesi'nin de destek verdiği Kubbe-i Hadra restorasyonunu inceleyen Rektör Prof. Dr. Zorlu, kubbe dış cephe duvarına çini uygulaması yaptı

01 Ekim 2021 - 13:49

Ülkemizin simge yapılarından olan ve Kubbe-i Hadrâ olarak da bilinen Mevlana’nın türbesinin restorasyon çalışmalarını yerinde inceleyen Necmettin Erbakan Üniversitesi (NEÜ) Rektörü Prof. Dr. Cem Zorlu, ziyareti esnasında kendisine eşlik eden Konya İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdüssettar Yarar ve Mevlana Müzesi Müdürü Naci Bakırcı’dan restorasyon süreci hakkında bilgi aldı.

İncelemeler esnasında geleneksel tarzda çini şekillendirmesi de yapan Rektör Prof. Dr. Cem Zorlu, daha sonra kubbeye çıkarak teberrüken bir parça çini karoyu kubbe dış cephe duvarına çini uygulaması yaptı.

Necmettin Erbakan Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Mimarlık Fakültesi'nin de destek sağladığı restorasyon çalışmalarında kubbenin çini üretim prosesi ve malzeme karakterizasyonu Geleneksel Türk Sanatları Bölümünden Dr. Öğr. Üyesi Çetin Öztürk tarafından, 230 x 50 cm. ebadındaki yazı kuşağı çalışmaları ise Geleneksel Türk Sanatları Bölümünde ders veren Hattat Nihat Kağnıcı tarafından yürütülüyor.

Mevlânâ Celâleddin-i Rûmî’nin 1273 yılında vefatının ardından kabri üzerine Mimar Bedreddin tarafından bir türbe inşasına başlanmış ve yapı 1274 yılında tamamlanmıştır. Türbeyi bugünkü dilimli şekliyle yaptıranın Karamanoğlu Alâeddin Bey (1357-1398) olduğu ve bu onarımda kubbe dış cephe duvarlarının çinilerle kaplandığı kabul edilmektedir. Tarihi vesikalarda Kubbe-i Hadrâ çinilerinin 1677, 1698, 1791, 1797, 1816, 1835, 1866, 1909-1912, 1949 ve 1965 yıllarında yenilendiği anlaşılmaktadır. 1965’ten bugüne Mevlana Türbesi’ni (Kubbe-i Hadra) süsleyen çiniler çevresel etkiler nedeniyle zamanla tahribata uğradığından günümüzde restorasyon sürecindedir.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Koronavirüste vefat sayısı 200 sınırında
Koronavirüste vefat sayısı 200 sınırında
Mevlana'yı Anma Törenleri başladı
Mevlana'yı Anma Törenleri başladı