Rektör Aksoy hasat yaptı

Rektör Aksoy hasat yaptı

Üniversite olarak tarım şehri Konya’daki verimi artırmak için önemli adımlar attıklarını belirten Prof. Dr. Aksoy, “Tüketen değil, üreten bir Üniversite konuma geldik” dedi

09 Temmuz 2021 - 19:26

Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesine ait Selçuklu İlçesi Sarıcalar Mahallesi’ndeki Araştırma ve Uygulama Çiftliğinde yetiştirilen buğday ve arpaların hasadını, Rektör Prof. Dr. Metin Aksoy başlattı. Programa Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Tuğrul Polat, Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zeki Bayramoğlu ve akademisyenler katıldı.

“SALGIN DÖNEMİNDE DE ÜRETİCİNİN YANINDA YER ALDIK”

Selçuk Üniversitesi olarak toprak yapısının analizi gibi bilimsel çalışmalar eşliğinde dekardan daha fazla ürün elde etmek için gayret ettiklerini belirten Rektör Prof. Dr. Aksoy, “Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi gıda alanında önemli bir konuma sahip. Kısa, orta ve uzun vadeli planlar yaparak tarım şehri Konya’da verimi artırmak adına birçok adım atıyoruz. Ziraat Fakültemizin hayata geçirdiği projeler, Konya’da takip ediliyor, örnek alınıyor. Selçuk Üniversitesi artık tüketen değil, üreten bir Üniversite hüviyeti kazandı. Salgınla birlikte tüketim kültürünün yaygınlaştığı bir dönemde üretimin önemi daha çok arttı. Pandemi sürecinde üreticinin yanında yer almaya yönelik adımlar attık, atmaya da devam ediyoruz” dedi.

“KONYA ÇİFTÇİSİNE ÖRNEK BİR ÜRETİM YAPMAYA ÇALIŞIYORUZ”

Selçuk Üniversitesinin bünyesinde 2 bin 860 dekarlık tarım arazisi olduğunu ifade eden Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zeki Bayramoğlu da “Bu arazilerde buğday, mısır, arpa ve yonca yetiştiriciliği yapıyoruz. Üniversite olarak ülkemizin ihtiyacı olan tarım ürünlerinin karşılanmasına destek veriyoruz. Bünyemizde bulunan her bir tarım arazisinde üretim yapmaya çalışıyoruz. Bu yıl beklenen yağışlar düşmedi. Türkiye genelinde ortaya çıkan kuraklık nedeniyle verim düşüklüğü oldu. Üniversitemiz bünyesinde kuru tarım yapılan yerler de kuraklıktan etkilendi. Buna rağmen beklenenin üzerinde verim elde ettik. Az su isteyen alternatif ürünleri denemeye, Konya çiftçisine örnek olacak üretimi yapmaya çalışıyoruz” şeklinde konuştu.  

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Koronavirüs rakamlarında büyük düşüş
Koronavirüs rakamlarında büyük düşüş
İlhan Palut: Beklemediğimiz enteresan bir gol yedik
İlhan Palut: Beklemediğimiz enteresan bir gol yedik