Ramazan Bayramımız mübarek olsun

Ramazan Bayramımız mübarek olsun

Konya'nın idarecileri, yayınladıkları mesajlarla Türk ve İslam aleminin Ramazan Bayramı'nı tebrik etti

11 Mayıs 2021 - 15:23 - Güncelleme: 12 Mayıs 2021 - 14:50

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Konyalıların, ülkemizin ve İslam aleminin Ramazan Bayramı’nı tebrik ederek; “Rabbim bu mübarek günler hürmetine Kudüs’ün, Filistin’in özgür olduğu günleri görmeyi bizlere nasip etsin. Dualarımızda Filistinli kardeşlerimizi unutmayalım” dedi.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay’ın Ramazan Bayramı mesajı şöyle:

“Gelişiyle gönüllerimize rahmet ve huzur getiren; af ve mağfiret kapılarının aralandığı, on bir ayın sultanı Ramazan-ı Şerif’in ardından Ramazan Bayramı’na kavuştuk.

Pandemi nedeniyle her ne kadar geçmiş Ramazanların coşkusunu tam anlamıyla yaşayamasak da mübarek ayın manevi iklimini evlerimize taşıyıp sabır ve tevekkülle ibadetlerimizi yerine getirdik.

Konya’mız bu yıl da belediyeleriyle, sivil toplum kuruluşlarıyla, vakıf insanlarıyla sosyal yardımlaşmanın ve dayanışmanın üst seviyede yaşandığı bir Ramazan yaşadı. İhtiyaç sahiplerinin elinden tutan, yetimlerin yüzünü güldüren tüm hemşehrilerimden Allah razı olsun.

Bizler kısıtlı imkanlarla da olsa bayram coşkusunu yaşarken; maalesef başta Kudüs olmak üzere mazlum coğrafyalarda yaşayan kardeşlerimiz zulümlerle ve çeşitli sıkıntılarla mücadele ediyor.

İsrail askerlerinin Peygamber Efendimizin miraca yükseldiği, ilk kıblemiz Mescid-i Aksa’da yaptığı alçakça saldırılar tüm insanlığın vicdanını sızlatıyor. Kutsal mekanda ibadet eden insanlara saldıran, masum insanları evlerinden eden İsrail’e lanet olsun. Ülkemiz ve milletimiz hak davasında sonuna kadar Filistin halkının yanında olmaya devam edecektir. Rabbim bu mübarek günler hürmetine Kudüs’ün, Filistin’in özgür olduğu günleri görmeyi bizlere nasip etsin. Dualarımızda Filistinli kardeşlerimizi unutmayalım.

Ramazan Bayramı’nın kardeşliğimizi, birlik ve beraberliğimizi perçinlenmesini diliyor; bu mübarek günlerin Kudüs’te ve İslam coğrafyasında zulümlerin bitmesine, dünyanın huzur yurdu haline gelmesine vesile olmasını Cenab-ı Allah’tan niyaz ediyorum. Hayırlı bayramlar.”

YOKUŞ: HALKIMIZ BU YIL DA BAYRAMI BURUK KUTLAYACAK

İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş Ramazan Bayramı münasebetiyle yayımladığı kutlama mesajında vatandaşların yaşadığı ekonomik sorunlara dikkat çekti. Yokuş, “Halkımız bu yılda bayramı buruk kutlayacak” dedi.

Türkiye ekonomisindeki kötü gidişata ilişkin değerlendirilmelerde de bulunan Yokuş şunları söyledi:

“Pandemi sürecinin tetiklediği ekonomik sıkıntılar halkımızı hayatından bezdirdi. Ucube sistemle başlayan devlet yönetimindeki zafiyet her geçen gün halkın fakirleşmesine sebep olmakta. Yaklaşık 3 yıllık bu süreçte ülkemizde kişi başına milli gelir yıllık 2 bin 100 dolar azaldı ve halkımız fakirleşti.  Ekonomideki bu gerilemeyi Türkiye İstatistik Enstitüsü’nün verilerinde de görmek mümkün. TÜİK verilerine göre son bir yılda ülkemizde göreceli yoksulluk oranı yüzde 24 yükselmiş”

“Ülkemizi yönetenler Covid-19 salgını ile mücadelede başarılı bir sınav veremedi” diyen Yokuş açıklamalarını şöyle sürdürdü:

“Devlet yönetiminde yapılan çelişkili açıklamalar ve yanlış uygulamalar halkımızın üzerinde olumsuz etkiler yarattı. Uygulanan tedbirlerin ve verilen desteklerin yetersizliği kendi hesabına çalışan esnaflar başta olmak üzere işçileri ve çiftçileri vurdu. Dünya bankasının yapmış olduğu araştırmada Türkiye Covid-19 salgını ile mücadele sürecinde halkına en az yardım yapan ülkeler sınıfında yer alıyor.  Diğer yandan ülkemizdeki yönetim zafiyeti dar ve sabit gelirlileri de daha da yoksullaştırmıştır. İşçi, memur ve emekliler Yüksek enflasyonun altında ezildi. Milyonlarca insanımız işini kaybederken, halkımız yüksek faizlerle borç batağına sürüklendi”

Halkın ekonomik nedenlerle buruk bir bayram geçireceğini ifade eden Yokuş, “Vatandaşlarımızın her geçen gün ağırlaşan ekonomik sorunlar altında ezilirken huzur içinde bayram sevinci yaşamaları mümkün değil.  Bu nedenle halkımız Ramazan bayramını bu yılda buruk kutlayacaktır. Bu vesileyle tüm İslam aleminin Ramazan Bayramını kutlar sağlık ve esenlikler dilerim” dedi.

KILCA: RAMAZAN BAYRAMIMIZ MÜBAREK OLSUN

Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, Ramazan Bayramı dolayısıyla mesaj yayınladı. Rahmet ve bereket ayı Ramazan’ı geride bırakmanın hüznü içerisinde olduklarını belirten Başkan Hasan Kılca, “Bu bayram, aramızda mesafeler olabilir ancak kalpler aynı duygu ve heyecanla attığı sürece bunun bir önemi yoktur” dedi.

Bayramları sevginin, muhabbetin, beraberliğin ve kardeşliğin hâkim olduğu en kıymetli günler olarak niteleyen Kılca’nın mesajı şu şekilde: 

“Başı rahmet, ortası mağfiret, sonu ebedi azaptan kurtuluş olan Ramazan ayını geride bırakmanın hüznünü içerisindeyiz. Maalesef bu Ramazan’da da Korona Virüsü salgını dolayısıyla coşkuyla ve hep birlikte camiye gidip saf tutamadık. Yine de yeni umutlarla bir bayrama kavuştuk. Çünkü bu günler; mutluluğun, huzurun, iyiliğin ve sevginin dört bir yana yayıldığı en özel en güzel vakitlerdir. Bayram sabahı musafaha edip birbirimizle kucaklaşamayacağız, yakınlarımızla aynı sofrada buluşamayacağız. Ancak yüreklerimiz aynı heyecan ve duyguyla dolu olduğu sürece bu mesafelerin önemi yoktur. İnşallah bizler bu bayramda da gönül hanelerimizde sevdiklerimizi ağırlamaya devam edeceğiz. İletişim araçlarıyla da olsa yanında olamadığımız sevdiklerimize ulaşacağız ve bu mutluluğu paylaşacağız. Böylece dayanışma ruhumuzu, kardeşlik bağlarımızı kuvvetlendirmeye devam edeceğiz. Birlik ve beraberlik içerisinde olduğumuz sürece üstesinden gelemeyeceğimiz bir zorluk yoktur. Bu zor günleri de el ele vererek birlikte geride bırakacağız inşallah. Alınan karar ve tedbirlere azami derecede uyarak özlemini çektiğimiz eski günlerimize en kısa sürede kavuşacağımıza inanıyorum. Bu duygu ve düşüncelerle; rabbimden bu güzel bayram gününde hepimizi bir sonraki Ramazan ayına sağlıkla, esenlikle, huzurla kavuşturmasını diliyor, bir kez daha Konyalı hemşehrilerimiz başta olmak üzere tüm İslam aleminin Ramazan Bayramını tebrik ediyorum.”

KAVUŞ: SALGININ GÖLGESİNDEKİ SON BAYRAMIMIZ OLSUN

Başı rahmet, ortası mağfiret ve sonu ebedi azaptan kurtuluş olan bir Ramazan ayını daha geride bırakıp bayrama kavuştuğumuzu ifade eden Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş, “Gönül isterdi ki geçmiş bayramlarda olduğu gibi bu bayramda da sevdiklerimizle bir arada olalım, onlara sıkı sıkı sarılalım. Ama olmadı. Buna üzülürken bir de Ramazan’ın son günlerinde Kudüs ve Mescid-i Aksa’da yaşananlar müslümanların sevincine gölge düşürdü. Salgını atlatınca sevineceğiz ama en güzel bayramımızı Kudüs ve Mescid-i Aksa özgürleşince yaşayacağız”  dedi.

Kavuş, yayımladığı Ramazan Bayramı mesajında şu görüşlere yer verdi: “Onbir ayın sultanı bir Ramazan’ı daha tüm güzellikleriyle geride bıraktık. İftar sofralarımız eski neşesinden biraz uzak, sahurlarımız biraz buruktu. Virüs sebebiyle kaybettiğimiz canlarla birlikte biz de canımızın bir kısmını toprağa emanet ettik. Teravihlerimizi yalnız ya da küçük cemaatlerle evlerimizde kılıp camilerimizi biraz mahzun bıraktık belki ama Ramazan iklimini ve manevi atmosferini en güzel haliyle yaşamaya çalıştık. Ve bugün milletçe ve ümmetçe bir bayrama daha kavuşmuş olmanın heyecanını ve mutluluğunu yaşıyoruz. Aynı zamanda umut ve güven anlamı taşıyan bayramımızda hemşehrilerimiz sevdiklerine iletişim araçlarıyla ulaşıp bu mutluluk ve heyecanlarını paylaşacaklardır. Salgının gölgesinde ve etkisinde yaşadığımız son bayram bu olur inşallah. Ki bir sonraki bayramımız gerçekten bayram tadında ve neşesinde olsun.

Ancak, salgın geçmiş bile olsa bayramlarımızın bayram tadında olması için tüm dünya Müslümanlarının büyük bir sevince daha ihtiyacı var. O da Filistin’in, Kudüs’ün ve Mescid-i Aksa’nın özgür olması. Çünkü mukaddes Kudüs, ilk kıblemiz Mescid-i Aksa ve kahraman Filistin halkı siyonizmin mezalimi altında inim inim inlerken bize sevinç ve mutluluk adeta haram oluyor. Bunu neredeyse her Ramazan ayında olduğu gibi bu Ramazan’da da en acısıyla yaşıyoruz ne yazık ki. Mazlum Filistin halkı kadınıyla yaşlısıyla ve çocuğuyla Mescid-i Aksa ve mukaddeslerimizi koruyabilmek adına şehadete koşuyor. En güzel bayramımızı onlar özgür olduğunda yaşayacağız inşallah. Cenab-ı Hak’tan bir duamız da bu sevinci bizlere yaşatmasıdır. ”

Ramazan ayını bu yıl da buruk yaşadıklarını ifade eden Başkan Mustafa Kavuş, Ramazan’da yaptıkları çalışmaları değerlendirerek şunları söyledi. “Ramazan ayı boyunca sosyal yardımlarımızla daha fazla hemşehrilerimizin ve ihtiyaç sahibinin yanında olduk. Gerek kendi imkanlarımızla gerekse bu noktada faaliyet gösteren STK’larımızla sokak sokak, ev ev dolaşarak kendi ihtiyaçlarını karşılayamayacak durumdaki büyüklerimizin iftarlıklarını ayaklarına götürdük, ihtiyaç sahipleri vatandaşlarımızın sofralarını neşelendirdik. Vefa Sosyal Destek Grubuyla hemşehrilerimize misafir olmaya, ihtiyaçlarını karşılamaya, 65 yaş üstü ve sokağa çıkma kısıtlaması olan hemşehrilerimizin acil market ve ilaç alışverişlerini yapmaya faturalarını ödemeye yardımcı olmaya devam ettik. Bu yıl ilk olarak gerçekleştirdiğimiz uygulama ile Ramazan coşkusuna 3. ve 4. sınıflarda okuyan çocuklarımızı ve ailelerini de ortak etmek için ‘İftariyelik Seti’ dağıttık. Böylece çocuklarımızı Ramazan ve oruçla tanıştırmış olduk. Diğer taraftan zabıta ekiplerimiz, salgın sürecinde artırdıkları hijyen, gramaj ve etiket denetimlerini Ramazan ayı boyunca da titizlikle sürdürdüler.”

BAŞKAN PEKYATIRMACI’DAN RAMAZAN BAYRAMI MESAJI

Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı, Ramazan Bayramı nedeniyle yayınladığı kutlama mesajında, “Rabbimizden niyazım; en kısa sürede birbirimizle kucaklaşarak, gönlümüzün hanelerinde birbirimizi misafir edeceğimiz nice bayramlara bizleri sağlıkla ve sıhhatle tekrar ulaştırsın” dedi.

Ramazan-ı Şerif’in huzurun, maneviyatın, sevgi, hoşgörü ve yardımlaşma duygularının yoğun yaşandığı mübarek bir ay olduğunu söyleyen Pekyatırmacı, “Gecesinde gündüzünde ibadetlerimizi ve iyiliklerimizi çoğaltmaya, sabrımızla şükrümüzü artırıp Rabbimizin rızasını kazanmaya gayret ettik. Aynı zamanda Covid-19 salgını nedeniyle iftar sofralarında beraber olamamanın, teravih namazlarında omuz omuza aynı safta yer alamamanın hüznünü yaşadık. Ramazanı eda eden kullarına Bayramı bir ikram olarak sunan Rabbimizden niyazım; en kısa sürede birbirimizle kucaklaşarak, gönlümüzün hanelerinde birbirimizi misafir edeceğimiz nice bayramlara bizleri sağlıkla sıhhatle tekrar ulaştırsın. Tüm dünyada ve ülkemizde etkili olan bu salgının bir an önce son bulmasını umarak, daha sağlıklı günlerde yüz yüze hasbihal edeceğimiz, nice bayramlara kavuşmayı temenni ediyor, salgınla mücadelede görevli fedakâr sağlık çalışanlarımızın, hemşehrilerimizin, aziz milletimizin ve tüm İslam âleminin Ramazan Bayramını en kalbi duygularımla kutluyorum. Ramazan Bayramımız mübarek olsun”  ifadelerini kullandı.

BEKTAŞ: BAYRAMLAR, SEVİNCİN, BARIŞIN VE KARDEŞLİĞİN ÖZEL GÜNLERİDİR

Ramazan Bayramıyla dolasıyla bir kutlama mesajı yayımlayan CHP Konya İl Başkanı Barış Bektaş, dini ve milli bayramlarımızın sevincin, barışın ve kardeşliğin özel günleri olduğunu belirtti.   

Bektaş, Ramazan Bayramı kutlama mesajında, “Sabır, ibadet, rahmet, mağfiret ve bereket ayı olarak kabul ettiğimiz bir Ramazan ayını daha geride bırakarak, bir bayrama daha kavuştuk. Salgından dolayı buruk da olsa bu bayramı evlerimizde sokağa çıkma kısıtlamasından dolayı birbirimizi ziyaret edemeyip, bayramlaşamayacağız. Bayramı evlerimizde kutlayacağız. Bunun üzüntüsü içinde olmamalıyız. Hepimizin sağlığı önemlidir. Umut ediyorum ki bayram sonu salgının hızı düşerek, tekrar normal hayata kavuşuruz. Gelecek bayramları da bayram havasında geçiririz. Adaletle yöneten, yoksulun yanında olan, yoksulluğu yenmek için mücadele eden, iftira atmayan, kul hakkı yemeyen Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed (SAV), bayramların coşkuyla kutlanmasını ister. O’nun için bayramlar ‘Yardımlaşmanın ve dayanışmanın, huzurun, sevincin, barışın ve kardeşliğin özel günleridir. Bu anlayış içinde olduğumuz sürece çözemeyeceğimiz hiçbir sorunumuzda kalmaz” dedi.

Salgına karşı herkesin tedbirlere uyması konusunda uyaran Bektaş, “Bir yılı aşkındır yaşadığımız salgından kurtulmanın yollarından en önemlisi alınan tedbirlere uymadır. Bu tedbirlerden hiçbir şekilde taviz vermemektir. Maskemizi takarak, sosyal mesafeyi koruyarak ve temizliği önem vererek salgının yayılmasının önüne birlikte geçmiş olacağız. Umarım bu bayram ülkemizde ve coğrafyamızdaki olumsuzlukların bitmesine ve en önemlisi de dünya da ve ülkemizdeki koronavirüs salgının sona ermesine vesile olur. İnsanlar mutlu, huzurlu ve barış içinde yaşar. Ülkemize, İslam âlemine mutluluk ve huzur getirir. Ülkemize ve bizlere özgürlük ve demokrasi içerisinde ulusal ve dini bayramlarımızı yaşama fırsatını veren Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, bütün silah arkadaşlarına ve şehitlerimize rahmet diliyorum. Milletimizin birlik ve beraberliğinin daim olması dileğiyle, Ramazan bayramınızı en içten duygularımızla kutlarız” ifadelerini kullandı.

ACAR’DAN BAYRAM TEBRİĞİ

Yeniden Refah Partisi (YRP) Konya İl Başkanı Adnan Acar, Ramazan Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Acar, Ramazan Bayramı’nın İslâm dünyasının uyanmasına vesile olmasını temenni etti.

Acar mesajında, “Evveli rahmet, ortası mağfiret ve sonu azaptan kurtuluş olan mübarek Ramazan ayını geride bırakarak, sevgimizi, umutlarımızı, kardeşlik ve dostluğumuzu, mutluluğumuzu ve kederlerimizi paylaşma, bütün bir toplum olarak kaynaşma günü olan bayrama ulaşmanın huzur ve sevincini yaşıyoruz” dedi.

Dargınlık ve kırgınlıkların giderildiği bayramlarımızın; barış, sevgi ve esenliğin dalga dalga toplumun bütün kesimlerine yayıldığı özel günler olduğunu belirterek bugünlerin sıradan günler olmadığını dile getiren Acar, yüce dinimizin “Ben’i” “Biz” yapan rahmet çağrısına uyulmasının önemine dikkat çekti.

Bayramlarda, sevgi, saygı, özveri, fedakârlık ve güzellikler adına ne varsa harmanlayıp bunları gönülden gönüle sunmak gerektiğini ifade eden Başkan Acar, “Farklı düşüncelerden dolayı insanları yargılamadan, sınıflandırmadan ve ötekileştirmeden gönül kapılarımızı açmalı, aramızdaki mesafeleri kaldırarak şefkat ve merhamet elimizi birbirimize uzatmalıyız. Varlık sebebimiz ve hayır dualarına her zaman muhtaç olduğumuz aile büyüklerimizi ziyaret etmeli, çocukları sevindirmeliyiz. Bu duygu ve düşünceler ile halkımızın ve tüm İslam âleminin Ramazan Bayramını tebrik eder, bütün insanlığa barış ve huzur getirmesini Yüce Allah’tan niyaz ederim” ifadelerini kullandı.

GELECEK PARTİSİ İL BAŞKANI EKİCİ'DEN BAYRAM MESAJI

Gelecek Partisi Konya İl Başkanı Hasan Ekici, Ramazan Bayramı dolayısıyla yayımladığı mesajda İsrail zulmünü şiddetle kınadı.

Ekici, mesajında, “Karşılıklı saygı, sevgi ve hoşgörünün en yoğun olarak yaşandığı bir Ramazan Bayramına daha kavuşmuş olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Rabbimize sonsuz hamd-ü senalar olsun.  Bayramlar insanlar arasındaki kardeşliğin, sevgi ve saygının perçinlendiği, birbirleriyle olan dargınlıklarını unutarak barıştıkları, kardeşçe kucaklaştıkları günlerdir.

İlk Kıblemiz Mescidi Aksa’da yaşanan Filistinli Müslüman kardeşlerimize yapılan İsrail zulmünü şiddet ve nefret ile kınarken, Ramazan Bayramı'nın yurdumuza ve insanlığa sağlık, barış ve huzur dolu günler getirmesini diler, halkımızın mübarek Ramazan Bayramı'nı en içten dileklerimle kutlarım” dedi.

KARACA: BAYRAMLAR, BİRLİK VE BERABERLİĞİMİZİN EN GÜZEL İFADESİDİR

Deva Partisi Konya İl Başkanı Dr. Seyit Karaca, Ramazan Bayramıyla ilgili bir kutlama mesajı yayımladı. Karaca, Ramazan Bayramını kutlayarak bayramların, birlik ve beraberliğimizin en güzel ifadesi olduğunu söyledi. 

Karaca, Ramazan Bayramının toplumsal huzurumuzun pekişmesine katkıda bulunduğunu ifade ederek, “Bilindiği gibi ülkemizi ve bizleri güçlü kılan kültürel zenginliğimiz ve manevi değerlerimizden beslenen dayanışma ruhuyla birlikte; birlik ve beraberliğimizdir. Toplumsal yapımızın güçlü olmasıdır. Bu anlamda da dini bayramlarımız bütün değerlerimizin güçlenmesine neden olmaktadır. İçinde bulunduğumuz salgın sürecinde de yaşadığımız sıkıntıları birlik ve beraberlik ruhumuzu güçlendirerek, birlikte mücadele ederek atlatacağız. Millet olarak birlik ve beraberliğimizi daha da güçlendirmemiz gereken bir dönemden geçiyoruz. Farklılıklarımızı çatışma ve kavga nedeni olarak değil, zenginlik kaynağı olarak görmeli ve toplumsal uzlaşmamızı artırmaya gayret etmeliyiz. Sayısız güzelliklerin yaşandığı Ramazan Bayramı'nı böylesine bir anlayışın gelişmesi için bir fırsat alarak görmeliyiz. Bu duygu ve düşüncelerle, Konyalı hemşerilerimizin Ramazan Bayramı sevincini ve coşkusunu yürekten paylaşırken, Ramazan Bayramını en içten duygularımla kutluyorum. Böylesine özel ve güzel günlerin tüm insanlığa, İslam âlemine ve ülkemize, şehrimize sağlık, huzur ve barış getirmesini diliyor, selam ve sevgilerimi iletiyorum'' dedi.

KONUK: BAYRAMLARA HAS GÖNÜL ALMALARIN, YÜREKLERİ HOŞ TUTMANIN YOLUNU, YÖNTEMİNİ YİNE BULACAĞIZ

25. ve 26. Dönem AK Parti Karaman Milletvekili ve PANKOBİRLİK Genel Başkanı Recep Konuk, Ramazan Bayramı nedeniyle bir mesaj yayınladı.

Salgının 3 bayramdır, bayramları alışkın olmadığımız şekilde geçirmemize, bayramları bayram gibi idrak edememize neden olduğuna değinen mesajında şu ifadelere yer verdi:

Konuk, “Kapıların hep açık olduğu bir bayram yerine bu bayramı da kapılar kapalı geçireceğiz. Bayramlıklarını giymiş çocuklar, gençler sokakları hanelerimizi bu bayramda da şenlendiremeyecek. Arefe günü başlayan ve gurbettekileri yollara döken bayram vesilesiyle sıladaki ana-baba, eş, dost, akraba ziyaretleri bu sene de planlanamayacak, yapılamayacak. Büyük, küçük birçok evlat, torun, büyükbaba, büyük anne hayalini kurduğu bayramda kucaklaşma, bayram vesilesiyle hasret giderme hayalini bu bayramda da gerçekleştiremeyecek. Bu bayramda da biriken hasreti gidermeye, torun, evlat kokusunu iletemese de telefonlar ve teknoloji aracılık edecek. Kapıların bir bayram geleneği olarak ardına kadar açık olduğu bayramlara bir an önce kavuşmak için yapmamız gerekeni içimiz buruk olsa da yapacağız ve gelecek bayramlarda telafi etmek üzere hepimiz gerekli özeni göstereceğiz, buna da şükredeceğiz.

Çocuklarımızın okullara, esnafın dükkânlarına, çalışanların işlerinin başına bir an önce dönmesi, ekonomik ve sosyal hayatın normale daha fazla uzamadan dönmesi ve milletimizin tamamının sağlığı sosyal hareketliliğin risk oluşturmaması için tam kapandığımız bu bayramda evlerimizin kapıları tam kapalı gönül kapılarımız tam açık olacak. Ziyaretlerimiz, sohbetlerimiz yan yana, yüz yüze yapılmayacak ama aynı sohbetler, aynı ziyaretler teknolojinin imkânlarıyla yapılacak. Bayramlara has gönül almaların, yürekleri hoş tutmanın yolunu, yöntemini yine bulacağız. Tam kapanma nedeniyle bedenlerimizi mesafelerin ayırdığı alışkın olmadığımız bir bayram idrak etsek de bayramlara has duruş, tavır, davranış ve erdemlerimizde bir değişiklik olmayacak. Birçok kardeşimizin salgın nedeniyle yaşadığı zorluklara yine çevremizden başlayarak tek tek hepimiz merhem olacağız, kapıların kapandığı bir bayram da olsa her eve bayram sevincinin ve coşkusunun ulaşmasını sağlayacağız. Nasıl? Dayanışma ve yardımlaşmamızı bu bayramda biraz daha öne çıkararak. Hatta bu bayramda gönüllerimiz gibi elimiz de daha açık olacak ki, bu bayramda bedenen yalnız olan hiçbir kardeşimiz gönül yalnızlığı da çekmesin.”

“Çünkü biz dini bayramlarımızı sıradan bir kutlamanın, sevinç, neşe ve coşkudan ibaret zaman anlayışının dar kalıplarına sığdırmıyoruz, sığdıramayız” diyerek Ramazan Bayramına Türk milletinin bakışını izah eden Konuk, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Biz bayramları, hoşgörüyle bezer,  huzur iklimi ile taçlandırırız. Biz bayramları birliğimizi ve bütünlüğümüzü kuvvetlendirecek özel günler olarak kabul ederiz. Biz bayramlarda sevgimiz gibi eldekini de paylaşır, milletçe dayanışma ve yardımlaşmanın manevi hazzını tadarız. Biz bizim manevi coğrafyamızda her sene her iki bayramda da taze bir başlangıç yapar, hoşgörü ve karşılıklı muhabbet iklimini doyasıya teneffüs ederiz. Biz bayramlarda kuzeyinden güneyine, doğusundan batısına yurdun dört bir yanında aynı duygu bütünlüğünde buluşur, aynı manevi havayı teneffüs eder, sevinç, coşku, heyecan kadar varsa sevincimizi gölgeleyen burukluklar onları da paylaşır, sevinç ve kederde ortaklık ederiz.

Bizim için bayramların manevi ihtivası, yüklendiği değerler manzumesi maddi ve fiziki ihtivasından daha mühimdir. Bizim için bir birimizi görmekten çok, gönüllerin kucaklaşması önemlidir Bayramlarda. Biz bu bayramda mekân ve mesafe engeli tanımayan gönüllerimizle daha sıkı sarılacağız bir birimize. Eş dost, akraba, komşu gönül sıcaklığı, yürek bağı ile aynı mekânda değilse bile aynı iklimde buluşacağız bu bayramda.

Bu bayramda da bayramlara has yardımlaşma ve dayanışma iklimini tezahür ettireceğiz, hatta bayramlarda bir başka tezahür eden bu değerimize bu bayramda daha sıkı sarılacağız. Çünkü bu bayramda salgın nedeniyle işini kaybeden, çalışma imkânı bulamayan, işi gücü aksayan kardeşlerimizin hanelerine de bayram coşkusu ve sevincini ulaştırma yükümlülüğümüz var.  Milletimizin bu ay içerisinde gösterdiği asaletin ve yüksek şuurun bir sonucu olarak, her yerde yardımlaşmayı ortak bir tavır olarak tezahür ettirmesi, aynı ezan, aynı kıble, aynı hayır duaları ve aynı değerleri paylaşarak ülkemizin her tarafında ortak bir manevi havayı teneffüs ettirmesi, yardımlaşma ve dayanışma konusunda gösterdiği duyarlılık bizi millet yapan bağların ne kadar güçlü, derin ve kopmaz olduğuna dair inancımızı pekiştirmiştir. Ramazan ayı münasebetiyle yaşadığımız bu manevi iklimin bizim coğrafyamızda ilelebet egemen olması en büyük temennimizdir. Bir başka temennimiz daha vardır, yoksula ve ihtiyaç sahibine yardım etmekten kimsenin imtina etmediği ülkemizde, bizim gönlümüzden geçen; yardımlara ihtiyaç duyacak hiç kimsenin kalmamasıdır. Bizim temennimiz ve çabamız bizim coğrafyamızın ve bizim milletimizin dünyanın en zengin, en müreffeh ülkesi ve milleti olması içindir.”

Konuk, mesajının son bölümünde ise şu ifadeleri kullandı: “Her bayram bir önceki bayrama göre daha çok köyün, daha çok evin, daha çok üreticinin bayramları bayram gibi geçirmesi için üzerimize düşeni eksiksiz yapmış olmanın gönül rahatlığı ve başarmış olmanın öz güveni ile bayramların daha bir bayram gibi yaşanacağı, yokluk ve yoksulluğun belinin her yıl bir önceki yıla göre daha çok kırıldığı bir Türkiye ve tarım sektörü hedefimize hızla ilerliyor,  bizim evlatlarımızın her bayramda bir önceki bayramdan daha çok yüzlerinin gülmesi ve bayramların tadına tat, coşkusuna coşku katmak için çalışıyor, bu toprakların ve bu toprakların çocuklarının yüzünü güldürmek için çalışan herkese dualarımızda ilk sırada yer veriyoruz. Biz biliyor ve temenni ediyoruz ki, bu el ve gayret birliği bu toprakların çocuklarının istikbalini aydınlatacak, bu topraklarda yaşanan her bayrama ayrı bir tat ayrı bir coşku katacaktır.

Salgınla mücadeleden bir an önce ve milletimizin hiçbir ferdinin sıkıntıya düşmeden başarıyla çıkmamıza vesile olması, bir daha hiçbir bayramı bir birimizden uzakta ve kapımız kapalı geçirmememiz, sağlıklı ve sıhhatli günlerde kutlayacağımız, kapılarımızın da gönüllerimiz gibi ardına kadar açık olduğu, gönüller kadar bedenlerin de kucaklaştığı nice bayramlara erişmek temennisiyle tüm üyelerimizin, bütün çiftçilerimizin, hemşehrilerimin, aziz milletimizin ve tüm inananların mübarek Ramazan Bayramını tebrik eder, bu rahmet ve bereket günlerinin hayırlara vesile olmasını dilerim.”

BARANOK, RAMAZAN BAYRAMINI KUTLADI

Konya Berberler ve Kuaförler Odası Başkanı Veli Baranok, Ramazan Bayramı nedeniyle bir kutlama mesajı yayımlayarak bayramların, birlik ve dirliğimizi pekiştiren müstesna günlerden birisi olduğunu belirtti.

Veli Baranok, Ramazan Bayramı mesajında şunları dile getirdi:

“Mübarek Ramazan Bayramını dostluk, barış ve huzur içinde, birlik-beraberlikle yaşamayı diliyorum. Bir Bayrama daha ulaşmanın mutluluğu ve sevincini yaşıyoruz. Millet olarak birlik ve beraberliğimizi daha da güçlendirmemiz gereken bir dönemden geçiyoruz.  Salgını birlikte mücadele ederek atlatacağız. Yeter ki alınan tedbirlere uyalım. Maskemizi takalım, sosyal mesafemizi koruyalım. Temizliğe özen gösterelim. Bayramlar aynı zamanda insanları birbirine yakınlaştıran, aynı düşünce ve duygularda buluşturan, günlük kaygı ve sıkıntılardan uzaklaştıran, topluma umut, sevgi veren, birlik ve dirliğimizi pekiştiren müstesna günlerden birisidir. Bu duyguyla Ramazan Bayramını en içten duygularımla kutluyorum. Böylesine özel ve güzel günlerin tüm insanlığa, İslam âlemine ve ülkemize, şehrimize sağlık ve huzur getirmesini temenni ediyorum.”

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Koronavirüste hasta sayısı 500'ün altına indi
Koronavirüste hasta sayısı 500'ün altına indi
Türk Kızılay Meram Şubesi'nden telafi eğitimine destek
Türk Kızılay Meram Şubesi'nden telafi eğitimine destek