Ramazan ayımız mübarek olsun

Ramazan ayımız mübarek olsun

11 Nisan 2021 - 14:26 - Güncelleme: 12 Nisan 2021 - 13:25

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Ramazan ayının gelişi sebebiyle yayımladığı mesajında, bu mübarek ayın ülkemiz, milletimiz ve tüm İslam dünyası için hayırlar getirmesini diledi.

Başkan mesajında, şu ifadelere yer verdi:

“Rahmet, mağfiret ve bereketin ayı olan, on bir ayın sultanı Ramazan-ı Şerif’e kavuşmanın sevinci içerisindeyiz.

Ramazan ayı; kardeşlik, iyilik ve yardımlaşma duygularının yoğunlaştığı, manevi iklimiyle huzur bulduğumuz mübarek bir aydır. İbadetlerimizi ve dualarımızı muhabbetle bütünleştiren bu mübarek ay; bizleri dünya ve ahiret hayatının huzuruna kavuşturmak adına bir vesiledir.

Bu yılki Ramazan ayı, tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını nedeniyle buruk yaşayacağımız bir ay olacak. Neşe içinde birlikte iftarlarda buluştuğumuz, teravihlerde camileri doldurduğumuz bu mübarek ayın manevi şölenini bu yıl maalesef tam anlamıyla yaşayamayacağız.

Yine de bu tür hadiselerin dünya hayatımızda birer imtihan olduğunu bilerek, Ramazan ayının coşkusunu hanelerimize ve gönüllerimize taşıyacağız. Ümit ediyorum ki tedbirlere sıkıca uyarak Cenabı Allah’ın da yardımıyla bu salgını da atlatacak ve önümüzdeki yıl birlik beraberlik içinde Ramazan ayının tüm güzelliklerini noksansız yaşayacağımız günlere kavuşacağız.

Bu mübarek ayın hürmetine milletimizi ve tüm insanlığı salgın başta olmak üzere tüm musibet ve sıkıntılardan arındırması için Yüce Allah’a dua edelim.

Birlik ve beraberliğin hiç olmadığı kadar önem kazandığı bu dönemlerde yüce dinimiz İslam’ın öğütlediği, Ramazan ayında önemle üzerinde durulan yardımlaşmayı ve paylaşmayı yaşantılarımıza şiar edinmeliyiz. Dolayısıyla bu ayda zorda olan, sıkıntıda olan kardeşlerimizi gözetelim. Yetimin, öksüzün yüzüne tebessüm, gönül kırgınlıklarına merhem olalım. Küskünlüklere, dargınlıklara son verelim. Hep birlikte yeni başlangıçlara adım atalım inşallah.

Bu duygu ve düşüncelerle; üzerimize güneş gibi doğan, bin aydan daha hayırlı olan Ramazan-ı Şerif’in ülkemiz, milletimiz ve tüm İslam dünyası için hayırlar getirmesini Cenab-ı Allah’tan diliyor; sağlıkla ve huzurla Ramazan Bayramı’na kavuşmayı temenni ediyorum. Tutulan oruçların, yapılan ibadet ve hayırların Rabbimizin dergâhında kabul görmesi duasında bulunarak Ramazan-ı Şerif’inizi can-ı gönülden kutluyorum.”

KILCA: RAMAZAN AYIMIZ MÜBAREK OLSUN

Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, tüm İslam âleminin Ramazan Ayı’nı yayınladığı mesajla tebrik etti. Ramazan’a kavuşmuş olmanın sevinci içerisinde olduklarını ifade eden Başkan Hasan Kılca, mesajında şu ifadelere yer verdi:

İnsanlık âlemine rahmet ve mağfiret yönünden müjdeler veren; infakın, ikramın lezzetini anlatan 11 ayın sultanı Ramazan, bir kurtuluş kapısıdır. Bu kapı, bir ay boyunca iman edenlere açılmış ve inanlara bir fırsat sunulmuştur. Bu bağlamda, Rabbimizin bizlere bulunduğu ikramlardan en kıymetlilerinin başında Ramazan Ayı’nın geldiğini söyleyebiliriz. Zira Kur'an-ı Kerim bu ayda indirildi. İçerisinde Kadir Gecesi gibi çok kıymetli bir geceyi de barındıran Ramazan, kurtuluş üzerine kurtuluş, kazanç üstüne kazanç kapısıdır. Bu ayı fırsat bilmeli, elimizden geldiğince ibadetle geçirmeye gayret ederek Allah’u Teâlâ’nın razı olacağı meşguliyetler edinmeliyiz.

Ramazan'ın bir başka güzel olduğu şehirlerden Konya’mızda bu yıl da hemşehrilerimizle teravih namazlarında ve sahurlarda bir araya gelmeyi ve Ramazan’ın coşkusu ile maneviyatını yaşamayı çok arzu ediyorduk. Ancak etkisi devam eden salgın, arzumuzu yerine getirmemize maalesef hala bir engeldir. Yine de bizler, bu süreci bir fırsata çevirerek en iyi şekilde değerlendirmeli ve manevi yatırımlarımızı artırmalıyız. Bu mübarek ayda geleceğimiz olan çocuklarımıza Ramazan’ı iyi anlatmalı ve yaşatmalıyız. Karatay Belediyesi olarak bizler de bu bağlamda ilçemizde yaşayan 14 bine yakın yavrumuza içerisinde Ramazan Günlüğü, Ramazan süsü, çocuklar ve büyükler için hazırlanan iki ayrı imsakiye, çikolata, şeker ve iftariyelik gibi daha birçok sürpriz hediye bulunduğu ‘Ramazan Heybesi’ göndererek onların Ramazan’ı daha iyi tanımasına, bu coşkuyu yaşamasına vesile olmak istedik. Bundan sonra da Ramazan’ın ruhuna yakışan şekilde şehrimizin ve hemşehrilerimizin bu mübarek ayı dolu dolu yaşamasına katkıda bulunmaya devam edeceğiz.

Bu duygu ve düşüncelerle; Konyalı hemşehrilerimiz başta olmak üzere tüm İslam aleminin mübarek Ramazan ayını en içten duygularımla tebrik ediyor; paylaşmanın bereketiyle hanelerimize bolluk, gönüllerimize hoşgörü dolmasını temenni ediyorum. Bu mübarek ayın memleketimize, ülkemize ve tüm İslam alemine huzur, barış ve refah getirmesini diliyorum."

KAVUŞ: HERŞEYE RAĞMEN, KUTLU AYA KAVUŞMANIN HEYECANINI YAŞIYORUZ

Ümmetçe, sosyal hayatımıza ve maneviyatımıza sayısız güzellikler katan rahmet ve bereket ayı Ramazan’a bir kez daha kavuşmanın heyecanı ve mutluluğunu yaşadıklarını ifade eden Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş, “Gönül isterdi ki salgının gölgesinden uzak bir Ramazan geçirelim; Büyüklerimizin evlerini çekinmeden şenlendirelim, teravihlerde omuz omuza secdeye gidelim, sofralarımız yetimlerle ve ihtiyaç sahipleriyle bereketlensin. Bunlar olmayacak belki ama biz Meram Belediyesi olarak ihtiyaç sahibi ailelerimizin ihtiyaçlarını gidermeye ve hemşehrilerimizin daha rahat bir Ramazan ayı geçirebilmeleri için çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

Kavuş, Ramazan ayı dolayısıyla yayımladığı mesajında şu görüşlere yer verdi: “Ramazan ve oruç Cenab-ı Hak’kın sadece Müslümanlara değil tüm yeryüzüne lutfettiği en büyük nimetlerden biridir. Bunalan gönüllere inşirah veren, kendine sarılan her insanı özüne ve güzelliklere kavuşturan, gerek dünya hayatında gerekse ahiret yolculuğunda huzur ve mutluluğun açılmaz sanılan kapılarını açan bu kutlu zaman dilimine ulaşmış olmanın saadetini yaşıyoruz. Bizleri biraz burukta olsak bugüne yeniden ulaştıran Rabbime sonsuz hamdolsun. Yaşadığımız salgın süreci sebebiyle bu kutlu misafiri bu yıl da evlerimizde ve mahzun ağırlayacağız ne yazık ki.

Ancak biz şuna inanıyoruz ki, her zorluğun ardından bir kolaylık gelir. Bu yıl en büyük dualarımızdan biri de bu olacak, Cenab-ı Hak bizleri, sevdiklerimizi bu beladan uzak tutsun, ülkemizi ve tüm insanlığı bir an önce salgından kurtarsın. İftar sofralarımız eski neşesinden uzak, sahurlarımız buruk, teravihlerimiz yalnız, büyüklerimizin boynu bükük olacak belki. Ama biz Meram Belediyesi olarak Ramazan’ımızın bir nebze olsun eski tadında yaşanması adına tüm hazırlıklarımızı yine en ince detayına kadar yaptık. Bu süreçte sosyal yardımlarımızla daha fazla hemşehrilerimizin ve ihtiyaç sahibi ailelerimizin yanında olacağız. Geçen yıl olduğu gibi bu yıl da Türk Kızılay ile birlikte ihtiyaç sahibi ailelerimizin iftar sofralarına sıcak aş götürmeye devam edeceğiz. Yine Meram Vefa Sosyal Destek Grubumuz ile 65 yaş üzeri ve sokağa çıkma kısıtlaması olan hemşehrilerimizin acil market ve eczane alışverişlerini onlar adına yapmaya, faturalarını ödeme konusunda yardımcı olmaya devam edeceğiz. Onları Ramazan ayında da mahzun bırakmayacağız.

Diğer taraftan salgın sürecinde denetimlerini iyiden iyiye sıklaştıran zabıta ekiplerimiz, Ramazan münasebetiyle bu denetimlerini bir kat daha artıracak. Hijyen, gramaj ve etiket noktasında en küçük taviz vermeden hizmet vermeye devam edeceğiz. Tüm hemşehrilerimizin bu noktada da gönülleri rahat olsun.

Bunlar ve benzeri çalışmalarla idrak edeceğimiz, başı rahmet, ortası mağfiret ve sonu cehennemden kurtuluş olan Ramazan-ı Şerif’in Meram’ımız, şehrimiz, ülkemiz, İslam Alemi ve tüm insanlık için hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum. Allah ibadetlerimizi kabul etsin. Birlik, beraberlik ve sağlık içinde bayramımıza kavuştursun.”

BEKTAŞ: RAMAZAN AYI, BİRLİK VE BERABERLİĞİN GÜÇLENDİĞİ KUTSAL BİR AYDIR

CHP Konya İl Başkanı Barış Bektaş, Ramazan ayının başlaması nedeniyle bir mesaj yayımlayarak, Ramazan ayının yurdumuzda, bölgemizde ve dünyada barışın sağlanması, kardeşliğin, dostluğun, birlik ve beraberliğin güçlendiği kutsal bir ay olduğunu söyledi.

İslam dünyasının ilk teravih, ilk sahur ve yarın ilk oruç ile kutsal ramazan ayını karşılayacağını ve "Hoş Geldin Ramazan" diyeceklerini ifade eden Bektaş, "Vatandaşlarımızın ve İslam dünyasının 'Hoş Geldin' diye karşılayacağı ve bayram ederek uğurlayacağı ramazan ayı sadece bir oruç ayı, sadece bir nefis terbiyesi ayı değildir. Aynı zamanda bir ibadet ve arınma ayıdır. Yurdumuzda, bölgemizde ve dünyada barışın sağlanması, kardeşliğin, dostluğun ve birlik ve beraberliğin güçlendiği kutsal bir aydır. Bu ay aynı zamanda;  kötü sözden arınma, yetim hakkına el uzatmama, yardımlaşma, dayanışma, hoşgörü, birlik, beraberlik ve kardeşlik duygularımızı güçlendirdiğimiz ve kucaklaşarak bayram ettiğimiz bir aydır. Bu duygu ve düşüncelerle insanın yaşadığı her mekânda vatandaşlarımızın ve İslam dünyasının ramazan ayını en içten duygularla kutlar, sağlık, mutluluk ve huzur dileklerimle sevgilerimi, saygılarımı sunarım” dedi.

EKİCİ: RAMAZAN AYIMIZ MÜBAREK OLSUN

Gelecek Partisi Konya İl Başkanı Hasan Ekici, Ramazan ayı dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Ekici, Ramazan ayı nedeniyle yayınladığı mesajında şunları söyledi:

“Onbir Ayın Sultanı Ramazan ayına ulaşmanın huzurunu ve hikmetini yaşıyoruz. Ramazan, insanların kendilerini hesaba çekmeleri ve günahlarından tövbe edip Yüce Allah’a yönelmeleri için bir fırsattır. Başı rahmet, ortası mağfiret, sonu cehennem azabından kurtuluş ayı olan Ramazan-ı Şerif’i siz değerli Konyalı hemşehrilerimizle birlikte karşılıyoruz. Ramazan ayı; Kuran-ı Kerim’in indiği aydır. Kuran’da bin aydan daha hayırlısı olduğu bildirilmektedir. Kadir Gecesi, yine bu ay içerisinde kutlanır. Ayrıca İslam’ın temel ibadetlerinden olan oruç bu ayda tutulur. Ramazan ayında yoğunlaşan ibadetler, özellikle oruç, zekat ve fıtır sadakası Müslümanları Yüce Allah’a daha çok yaklaştırmakta, mutlu ve huzurlu yapmakta, onları nefis terbiyesinde, sosyal dayanışma ve yardımlaşmada daha başarılı kılmaktadır. Bu nedenle Ramazan ayı Müslümanlar için en kutsal aydır ve ona onbir ayın sultanı denilmiştir.

Merhametin, iyiliğin, umut ve huzurun habercisi Onbir Ayın Sultanı Ramazan-ı Şerif tüm Müslüman âlemine kutlu ve hayırlı olsun. Bu mübarek ayda tüm Konyalı hemşehrilerimizle birlikte yediden yetmişe dolu dulu bir Ramazan geçireceğiz. Birliğimizi, beraberliğimizi, gönül bağlarımızı güçlendireceğiz. Sizlerle Ramazan ayının manevi huzurunda buluşacağız. Hadis-i Şerif’te ‘Ramazan orucunu inançla ve karşılığını yalnızca Allah’tan bekleyerek tutan kimsenin geçmiş günahları bağışlanır’ yer alır.

İstiyoruz ki bu Ramazanda da çocuklarımız şen, gençlerimiz mutlu ve yaşlılarımız daha sağlıklı ve huzurlu olabilsinler. Bu duygu ve düşüncelerle Ramazan ayınızı kutlar, tüm İslam âlemine, Ülkemize ve Konyalı Hemşehrilerimize hayırlar getirmesini, bütün dünyayı saran şu virüs illetinden kurtularak, Bayram namazında camilerimizi lebalep doldurarak kılmayı temenni ederim.”

KARACA’DAN, RAMAZAN AYI MESAJI

Deva Partisi Konya İl Başkanı Dr. Seyit Karaca, Ramazan ayı nedeniyle bir mesaj yayımlayarak, Ramazan ayının bereketinin; birliğimizi, beraberliğimizi ve kardeşliğimizi güçlendirmesini diledi.

Mesajında Ramazan ayı içinde sevgi ve saygının hâkim olduğunu dile getiren Dr. Karaca, “Rahmet ve mağfiret ayı olan Ramazan Ayına kavuşmuş bulunuyoruz. Bu ay içinde yeryüzünde sevgi, saygı ve hoşgörü hâkim olmakta, Müslümanlar hayır ve hasenat işlerinde adeta birbiri ile yarışmaktadırlar. Fakir, fukara ve ihtiyaç sahipleri en çok bu ayda gözetilir. Hayır, ve yardımlar artar. Bunun yanında yine bu ayda zekât, sadaka ve fitrelerin dağıtılması ile müslümanlar arasındaki dayanışma duygusu artar. Kutsal kitabımız Kur’an-ı Kerim’in inmeye başladığı bu ayda oruçlar tutulur, hatimler yapılır ve teravih namazları kılınır. Her yerde birlik, beraberlik ve heyecan vardır. Yeryüzüne yayılan manevi atmosfer, tüm İslam Âlemini etkisi altına alırken, Müslüman coğrafyası içinde manevi açıdan son derece verimli geçecek bir aydır. Çünkü bu ayda günahlardan arınma konusunda büyük çaba harcarız. Bütün bu çabaların artmasını ve duaların kabul olmasını ve Ramazan ayının hayırlara vesile olmasını Cenab-ı Allah’tan niyaz ederken, bu ayın bereketinin birliğimizi, beraberliğimizi ve kardeşliğimizi güçlendirmesini dilerim” ifadelerini kullandı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Mezarlıklar Allah'a emanet
Mezarlıklar Allah'a emanet
Koronavirüste günlük vaka sayısı 10 bine doğru düşüyor
Koronavirüste günlük vaka sayısı 10 bine doğru düşüyor