Peynirler Derbent Peynir mağarasında depolanmaya başladı

Peynirler Derbent Peynir mağarasında depolanmaya başladı

Kışlık Derbent tulum peynirleri, bu yıl da yeni restore edilen Doğal Derbent Peynir Mağarasındaki yerini aldı

01 Temmuz 2020 - 13:20

Konya'nın Derbent ilçesi Mülayim Mahallesi sınırları içerisinde bulunan Peynir Mağarası, yöre halkının yıllardır tulum peyniri saklama deposu olarak kullanılıyor. Mağara sadece ilçenin değil, çevre il ve ilçelerden getirilen tulum peynirlerinin de saklama alanı olarak hizmet veriyor.

Mağaranın şu an 40 ton tulum peyniri muhafaza etme kapasitesine sahip olduğunu belirten Derbent Belediye Başkanı Hüseyin Ayten, mağara içerisinde yapılacak çalışmalarla tulum peyniri depolama alanı ve peynir kalitesinin artırılmasını, mağaranın turizme kazandırılmasını hedeflediklerini söyledi.

Vatandaşların yoğun talebi üzerine mağaranın girişi ve çıkışında düzenlemeler yapıldığını, yüksekte olması nedeniyle vatandaşların çıkmakta zorlandığı mağaraya merdiven yapıldığını ifade eden Başkan Ayten, “Geçmişten bugüne gelen gelenekle, vatandaşlarımız yaz aylarında 4-5 ay süreyle tulum peynirlerini bu mağarada bekletiyor. 4-5 ay sonra da doğal ortamda tulum peynirleri harika bir tada kavuşuyor. Belediye olarak, mağaranın yöre halkına ciddi ekonomik katkı sağlaması için gayret ediyoruz" dedi.

Konya Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu tarafından II. Derece Doğal Sit Alanı olarak tescil edilen mağarada, Maden Tetkik Arama Enstitüsü de geçtiğimiz yıllarda araştırma yaparak rapor hazırladı.

Kırsalda yaşayan vatandaşların hazırladığı, soğuk alanda muhafaza edilmesi gereken tulum peynirleri Haziran ayı başından Ekim ayı sonuna kadar mağarada bekletilerek, depolanıyor. İlçe merkezine yaklaşık 12 kilometre uzaklıktaki mağara ayrıca meyve ve diğer ürünlerin depolandığı doğal soğuk hava deposu olarak da kullanılıyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Tabloda dalgalı seyir devam ediyor
Tabloda dalgalı seyir devam ediyor
Sorgun: Sanayi ülkemizin lokomotifidir
Sorgun: Sanayi ülkemizin lokomotifidir