Pandemide bisiklet kullanımı 5 kat arttı

Pandemide bisiklet kullanımı 5 kat arttı

Pandemi döneminde toplu ulaşımda bulaş riskinden uzak kalmak isteyen vatandaşlar, ulaşımda tercihlerini bisikletten yana kullanıyor

21 Mayıs 2021 - 13:27

Covid-19 nedeniyle yaklaşık bir buçuk yıldır yaşanan kısıtlamalar sonucunda vatandaş değişik alternatiflere yöneliyor. Bisiklet sporcusu ve bisiklete firması sahibi Haluk Ay, salgın döneminde başta Konya olmak üzere tüm yurtta bisiklet kullanımının 5 kat arttığını söyledi. 

Ay, vatandaşın özellikle toplu taşıma araçlarında bulaş riskinin yüksek olması nedeniyle ulaşımını bisiklet ile yapmayı tercih ettiğini kaydetti. Vatandaşların sinema, kafe, restoran gibi sosyal alanlarda vakit geçirememesi nedeniyle değişik alternatiflere yöneldiğini vurgulayan Ay  sözlerini şöyle sürdürdü:

“Özellikle hafta sonu ve hafta içi mesai saatleri dışında spor ve ulaşım amaçlı olmak kaydıyla bisiklete ilgi arttı. Tüm yurtta oluşan yoğun talep üzerine bisiklet firmaları bisiklet üretimi ve tedarikinde talebe karşılık veremiyor. Gelen ürünler ise kısa sürede tükeniyor. Özellikle pandeminin başlangıcından bu yana çocuk ve gençlerimiz, çağımızın teknoloji tutkunluğu nedeniyle, evde çok fazla hareketsiz kaldı. Ancak çocuk ve gençlerimiz teknolojiden sıkılıp doyum noktasına ulaştı ve yeniden bisiklet kullanmaya yöneldi. Gençlerimizin zihinsel ve fiziksel sağlığı bakımından hareketsizlikten kurtulup daha sağlıklı yaşama yönelmesinden mutluluk duyuyoruz.”

Ay, Konya'da bisiklet kullanımına destek olmak amacıyla bisiklet yolları ve bisiklet tramvayını hizmete sunan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay’a teşekkür etti.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Son 24 saatin koronavirüs rakamları açıklandı
Son 24 saatin koronavirüs rakamları açıklandı
Konyaspor, Giresun'da gol bulamadı
Konyaspor, Giresun'da gol bulamadı