"Pandemi, gıdanın önemini hatırlattı"

"Pandemi, gıdanın önemini hatırlattı"

KOP İdaresi tarafından finanse edilen tarım, tarımsal altyapı, kırsal kalkınma ve hayvancılık projelerinin önemi pandemi döneminde kendini gösteriyor

14 Şubat 2021 - 13:10

Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı, Aksaray, Karaman, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Nevşehir, Niğde ve Yozgat’tan oluşan KOP Bölgesine sağladığı finansman destekleri ile bölgenin gıda güvenliği ve arz sürekliliği için önemli projeleri hayata geçiriyor.

KOP İdaresi Başkanlığı görevine atandıktan sonra ilk saha ziyaretini Meram İlçesi'nde bulunan ‘KOP İle Doğru Fide, Verimde Kalite Projesi’ne gerçekleştiren Başkan Mahmut Sami Şahin, proje yürütücüsü kurum yetkililerinden bilgi aldı. Tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgını sürecinde ülkelerin gıda ve arz güvenliğinin ne kadar önemli olduğunun yaşanılan tecrübelerle bir kez daha kendini gösterdiğine dikkat çeken Başkan Sami Şahin, bu dönemde kendi kendine yeten ülkelerin ön plana çıktığını hatırlattı.

“İHTİYACIN YÜZDE 10'UNU KARŞILAYACAK”

KOP İdaresi'nin kurulduğu 2011 yılından bu yana; KOP Küçük Ölçekli Sulama İşleri (KOP KÖSİP), KOP Tarımsal Eğitim ve Yayım Projesi (KOP TEYAP), Kırsal Dezavantajlı Alanlar Kalkınma Programı (KOP KIRSAL), KOP Bölgesinin Hayvancılık Altyapısının Geliştirilmesi ve KOP Bölgesi Tarımsal Araştırmalar Projesi ile tarımdan sulamaya, altyapı yatırımlarından dezavantajlı bölgelerin desteklenmesine yönelik yüzlerce projenin hibe destekleri ile hayata geçirilmesine imkan sağladığını belirten Başkan Şahin, “KOP İle Doğru Fide, Verimde Kalite Projesi kapsamında proje yürütücümüz Meram İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ve proje ortakları Meram Belediyesi, Karatay  Ziraat Odası ve Konya Sebze Üreticileri Birliğine çok teşekkür ediyorum. Konya genelinde yaklaşık 873 bin dekar alanda sebzecilik yapılmakta. Bu kadar geniş alanda yapılan sebzecilik faaliyetlerine karşılık üreticimizin yıllık 100 milyon adet olan fide ihtiyacının en az yüzde 10’unu karşılamak üzere kurulan bu tesis ile Konya özelinde KOP Bölgesinde önemli bir kazanım haline dönüşmüş durumda” diye konuştu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Zazadın Hanı'nda düğün
Zazadın Hanı'nda düğün
Son 24 saatin koronavirüs rakamları açıklandı
Son 24 saatin koronavirüs rakamları açıklandı