Pakdemirli’den Konya Şeker’e övgü

Pakdemirli'den Konya Şeker'e övgü

Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli, Konya'nın yöneticileri ve sektör temsilcileri ile video konferans yöntemiyle yaptığı toplantıda, pandemi sürecinde etanol üretimi yapan Konya Şeker'e teşekkür etti, uyguladığı sözleşmeli tarım modeline övgülerini iletti

11 Nisan 2020 - 12:45 - Güncelleme: 11 Nisan 2020 - 14:33

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, video konferans üzerinden Konya sektör buluşma toplantısı gerçekleştirerek, Konya tarımının koronavirüs salgınından en az şekilde etkilenmesi için bakanlık olarak verecekleri destekleri açıkladı.

Toplantıya, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin yanı sıra, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Konya Valisi Cüneyit Orhan Toprak, Konya Milletvekili ve AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Leyla Şahin Usta, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, ilgili il müdürleri, ziraat odalarının başkanları ile Konya Şeker ve sektör temsilcileri katıldı.

Konya tarımının geniş bir şekilde konuşulduğu toplantıda Bakan Pakdemirli, Konya’nın pancar üretiminde lider şehir olduğunu kaydetti ve Konya Şeker’e koronavirüs salgını sürecinde devam ettirdiği etanol üretimi ve bölge tarımınde üstlendiği rol için teşekkür etti.

Toplantıda, gündemi de değerlendiren Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Konya Şeker’in uyguladığı modeli överek, "Konyalıyı üretimin hiç bir aşamasında yalnız bırakmadık. Konya için şeker pancarının ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Hatta ülkemizde üretilen her üç kilo şekerden bir kilosunun Konya'da bulunan 4 fabrikada üretildiğini biliyoruz. Geçen sene pancar fiyatında yüzde 28'lik rekor bir artışla Sayın Cumhurbaşkanımız sayesinde üreticimizin yanında olduk. İnşallah bu yıl da pancar üreticimiz emeğinin karşılığını alacaktır. Ayrıca içinde buunduğumuz bu süreçte etanol üretimine sağladığı katkılardan dolayı Konya Şeker'e çiftçi ve üreticilerine teşekkür ediyorum. Anadolu Birlik, Konya Şeker örnek kuruluşlar. Bizim de gitmemiz gereken model bu. Türkiye'de özellikle sözleşmeli üretim, girdi finansmanı, ekene dikene ayni yardım şeklinde girdi finansmanın sağlanması, tohumunun, gübresinin, icabında mazotunun, avansının verilmesi sistemini bir şekilde Türkiye çapında işletiyor olmamız lazım" dedi.

Pakdemirli, sözleşmeli üretimin, tarımın gelişmesi için de çok önemli olduğunu vurguladı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Tabloda dalgalı seyir devam ediyor
Tabloda dalgalı seyir devam ediyor
Yolda hastalanan vatandaşa kaymakam sahip çıktı
Yolda hastalanan vatandaşa kaymakam sahip çıktı