Öztürk: İşsizliğin sebebi yüksek faizler

Öztürk: İşsizliğin sebebi yüksek faizler

KTO Başkanı Selçuk Öztürk, 2019 yılı ekonomisini dünya, Türkiye ve Konya ölçeğinde değerlendirerek, 2020 yılı beklentilerini dile getirdiği basın toplantısında ülkenin en büyük sorunları arasında yer alan işsizliğin en büyük sebebinin yüksek faizler olduğunu kaydetti

20 Ocak 2020 - 17:26 - Güncelleme: 20 Ocak 2020 - 17:28

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkan Yardımcısı ve Konya Ticaret Odası (KTO) Başkanı Selçuk Öztürk, Türkiye’deki işsizliğin en büyük sebebinin yüksek faizler olduğunu söyledi.

Öztürk, KTO Meclis Salonu’nda düzenlediği 2019 Yılı Değerlendirmesi ve 2020 Yılı Beklentileri başlıklı toplantıda ekonomiyi, dünyadan, Türkiye’den ve Konya’dan verilerle anlattı. Ülkemizde son yıllarda ekonominin aşağıya doğru seyri ve faizlerin yüksekliği nedeniyle üretim ve yatırımların durma noktasına geldiğini, bunun da işsizlik rakamlarının büyümesine neden olduğunu dile getiren Öztürk, “Geçen yılın ekim ayında 15 yaş ve üzeri işsiz sayısı 4.4 milyon olarak belirlendi. İnşallah işsizliğin birkaç yıl içerisinde yüzde 10 civarına gerileyeceğini bekliyoruz. Türkiye'deki işsizliğin en büyük sebeplerinden birisi yüksek faizdir. Çünkü yüksek faizler yatırımları durduruyor, duran yatırımlardan dolayı da işsizlik artıyor. İşsizliğin sebebini arayacağımız yer faizlerdir” dedi.

Dünyadaki, özellikle ABD ve Çin arasındaki ticaret savaşlarının 2019 yılında piyasaları olumsuz etkilediğini vurgulayan Öztürk, şunları söyledi:

“Ticaret savaşlarıyla birlikte ticaret hacmi azalırken, Türkiye'nin AB ile ticareti da düşüş gösterdi. IMF, 2020 yılı için küresel büyüme tahminlerini artırdı. Ancak bu biraz zor görünüyor. Çünkü yüzde 3.4 büyüme iyimser bir rakam. Dünya Bankası ise bunun yüzde 2.5 olacağını açıkladı. 2020 yılının küresel ekonomi için toparlanma yılı olacağını ve 2021'den itibaren büyüme rakamlarının artacağını öngörüyoruz. Ülkemizde ise 2018 yılını yüzde 2.6 büyümeyle kapatırken, 2019’u 0.5 civarında büyümeyle kapatacağımızı umuyoruz. 2002 yılında 3 bin 581 dolar olan (kişi başına düşen) gayrisafi milli hasıla, 2013 yılında 12 bin 480 dolara ulaştı. Devam eden yıllarda ise bir düşüş söz konusu. 2018 yılında 9 bin 693 dolar olarak gerçekleşmişti. 2019 rakamları ise henüz açıklanmadı ama bunun da 9 bin doların biraz üstünde olmasını bekliyoruz.”

Konya’nın ekonomik verileri hakkında da bilgiler veren Öztürk, ticaret ve sanayinin ihracat konusunda yeni rekorlar kırmaya devam ettiğini, Konya’nın uzun yıllar olduğu gibi bir çok parametrede Türkiye verilerinin üzerinde olduğunu ifade etti. Türkiye'nin yüzde 2,04 artış gösterdiği ihracatta Konya’nın, 2019'da yüzde 11,75 artış ile 2,014 milyar dolarlık ihracat yaparak tarihinin en yüksek ihracatını gerçekleştirdiğini anlatan Öztürk, bunun Konya adına umut verici olduğunu bildirdi.

2020 yılının küresel ekonomi için toparlanma yılı olacağını dile getiren yerli otomobil projesinin içinde bulunmaktan gurur duyduklarını sözlerine ekledi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Koca: Salgın kontrol altına alınıyor
Koca: Salgın kontrol altına alınıyor
"Elimizdeki en iyi 11 ile sahaya çıkacağız"