Özcan: Türk gençleri Avrupa’da tarih yazıyor

Özcan: Türk gençleri Avrupa'da tarih yazıyor

KONAD Başkanı Özcan, Avrupa'da yaşayan Türklerin, her türlü hukuksuzluk ve mobbinge rağmen bilimden spora, ekonomiden sanata kadar birçok alanda önemli başarılara imza attıklarını söyledi

11 Şubat 2021 - 10:52

KONAD Başkanı Sait Özcan, Avrupalı Türklerin beyin göçü ile ilgili açıklamalarında ilginç detaylara değindi.

Her türlü ırkçılık, haksızlık, hukuksuzluk ve mobbinge rağmen Türk gençlerinin başarı merdivenlerini birer birer tırmandığını vurgulayan Özcan açıklamasında, “Geriden gelenleri düşündükçe Türkiye’nin yurt dışında yaşayan gelişmiş insan pontansiyeli bir çok AB üyesi ülkeden daha etkili konuma gelecektir. Bunun farkedilmesi bile başlı başına önemli bir başarıdır. Her biri ayrı bir başarı hikayesi olan genç Türklerin başta Almanya olmak üzere ileri batılı ülkelerde en önemli mevkilere gelmeleri sevinç vericidir. Ancak, Türkiye’nin bu genç dinamizm ve potansiyelden acaba ne kadar haberi vardır. Genç Türk bilim insanlarının sayıları giderek artarken hergün bir Türk asıllı araştırmacının başarı hikayesi ile karşılaşmak bize mutluluk veriyor” dedi. 

Avrupa Türkleri ile ilgili önemli çalışmalar yaptıklarını belirten KONAD Başkanı Sait Özcan, şunları söyledi:

“Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde sayıları giderek artan başarılı Türklerin ilginç çalışmaları ortaya çıkarken, kendi ülkemizin bu potansiyelden yeterince faydalanamadığını görmek sorgulanması gereken bir gerçektir. Spordan sanata, edebiyattan tarihe, ekonomiden sinemaya ve elektronikten el sanatlarına kadar başarı hikayeleri yazan adsız kahramanlar hemen hergün yaşadıkları ülkelerin medya organlarına Fransa futbol liginin tozunu atanlar, Avrupa’nın aşısından faydalanmak için sıraya dizdiği doktorlar ve yapay kalp için Türk doktorların çalışmalarından Türk bilim insanları, sporcular ve sanatçılarımız ne kadar faydalanabilmektedirler. Bu insanların kendi başarı hikayelerini yazarken katettikleri mesafe ve aştıkları engeller geriden gelenler için müthiş bir anekdot ve devasa bir tecrübedir. İleri batı ülkelerindeki Türk asıllı beyin gücünü ülkemize kazanmak Türkiye’nin hedefi olmalıdır. Başarı merdivenlerinde düşe kalka yapılan bu yolculuğun getirdiği tecrübe ülkemiz için ayrı bir değer ve milletimiz için övünç kaynağı olmalıdır. Kökleri Anadolu’dan başarılı bireyleri Türkiye kazanma yoluna gitmelidir."

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Konyaspor'da Kayseri hazırlıkları başladı
Konyaspor'da Kayseri hazırlıkları başladı
Koronavirüste yeni vaka sayısı 60 bin sınırında
Koronavirüste yeni vaka sayısı 60 bin sınırında