Özboyacı: Sosyal medya kısıtlaması değil, kanun teklifi

Özboyacı: Sosyal medya kısıtlaması değil, kanun teklifi

Milletvekili Özboyacı, yasalaşan sosyal medya düzenlemesinin kısıtlama teklifi değil, aksine özgürlük alanlarının genişlemesini sağlayacak kanun teklifi olduğunu söyledi

29 Temmuz 2020 - 13:12

Sosyal medya düzenlemesinin TBMM Genel Kurulu görüşmeleri esnasında bir konuşma yapan AK Parti Konya Milletvekili, Genel Merkez Gençlik Kolları Tanıtım ve Medya Başkanı Selman Özboyacı, “Kaç senedir şu kuşak iktidarı değiştirecek, bu kuşak iktidarı değiştirecek diye diye en son Gezi Kalkışması’nda Y kuşağına, Sosyal Medya düzenlemesinde Z kuşağına geldiniz. Böylece alfabeyi de bitirmiş oldunuz. Gördüğünüz gibi biz yerimizde sapasağlam duruyoruz” dedi.

“SOSYAL MEDYA KISITLAMASI" TEKLİFİ DEĞİL

Konuşmasında görüşülen yasanın sosyal medya kısıtlaması yasası olmadığına vurgu yapan Özboyacı, bu bir “Sosyal Medya Kısıtlaması” teklifi değil, aksine sosyal medya üzerinde hem kişisel hem de toplumsal suçlarla mücadele edilmesini, kişisel verilerimizin ve haklarımızın daha sağlam bir şekilde korunmasını ve özgürlük alanlarının daha da genişlemesini sağlayacak bir kanun teklifidir. Tartışmasız her bir maddesi, AK Parti ve Cumhur İttifakı olarak çıkarttığımız diğer kanunlarda olduğu gibi, milletimize fayda sağlayacağını düşündüğümüz bir tekliftir” dedi.

“KANUNUN ASIL AMACI SİYASİ DEĞİL, VATANDAŞLARIMIZIN SORUNLARI İLE İLGİLİ"

Türkiye’nin sosyal medya mecraları kullanıcı sayısında ilk 10’da olduğuna dikkat çeken Özboyacı, çıkartılacak yasa ile kullanıcıların haklarının da koruma altına alınacağını belirtti. İngiltere, Almanya, Fransa ve ABD gibi diğer büyük ülkelerin de kendi vatandaşlarını koruma altına alındığına da değinen Özboyacı, “İngiltere, Almanya, Fransa ve ABD gibi diğer büyük ülkelerin de yaptığı üzere sosyal medya ile alakalı bir düzenlemeyi devreye sokmaya hazırlanıyoruz. Fikir ve düşünce ayrımı gözetmeksizin, hakaret içeren, içerisinde aşağılayıcı ifadeler yer alan, milli ve manevi değerlerimizi hedef gösteren paylaşımları, eminim ki hiçbirimiz tasvip etmiyoruz. Ancak bu konulara olan yaklaşımlarımız açısından hepimiz daha samimi olmalıyız. Kanuna duyulan asıl ihtiyacın kaynağı, siyasi olmayan ve vatandaşlarımızın gündelik hayatıyla ilgili yaşadığı problemlerdir. Sosyal mecralarla ilgili asıl rahatsızlık ve güvensizlik buradan kaynaklanıyor. Hangi siyasi görüşten olursa olsun, bütün toplum; hakaret, taciz, tehdit, iftira gibi durumlardan rahatsız. Bu sebeple bu konuyu siyasi açıdan ele almak, problemin aslında yalnızca küçük bir kısmına bakmak demektir” dedi.

“ÖZGÜRLÜĞÜ NE KISITLIYOR?”

Kanun teklifinin konuşulmaya başladığı andan itibaren muhalefetin konuyu çarptırarak “kısıtlama geliyor” açıklamalarının da yersiz olduğuna değinen Özboyacı, şunları söyledi:

“Bu kanun teklifi gündeme geldiği günden bu yana bu salonda bulunan bazı siyasetçiler başta olmak üzere birçok hesaptan özgürlüklerimizin kısıtlanacağına dair gerçekleri yansıtmayan paylaşımları maalesef hepimiz görüyoruz. Allah aşkına, şu teklif metnindeki hangi düzenleme özgürlüklere kısıtlama getiriyor? Açıp maddeleri tek tek bakalım, suç teşkil eden unsurları ve yaptırımları tek tek inceleyelim. Burada sizlerin deyimi ile nerede sosyal medya kısıtlaması var? Bütün bir mecraya erişim engeli getirmek yerine sadece sorunlu içeriklerin çıkartılması mı kısıtlama? Yoksa kişilik haklarını ihlal edici içerikler sebebiyle mağdur kişi için düzenlenen unutulma hakkı mı? Kullanıcı verilerinin Türkiye’de depolanması istemi ya da Türkiye’de temsilci bulundurma talebi mi özgürlüğü kısıtlıyor? Yoksa başvurulara 48 saat içinde cevap verilmesini ve belirli aralıklarla raporlar yayınlamasını istemek mi?”

“HADİ BUYURUN, BU YASAYI BİRLİKTE GEÇİRELİM”

Son zamanlarda CHP başta olmak üzere muhalefetin AK Parti’ye yönelttiği sosyal medya trollüğü çıkışlarına da değinen Özboyacı, trollere karşı muhalefete yasayı birlikte geçirme çağırısında bulundu. Dillerden düşmeyen, adı sanı belli olmayan, bulunamayan ve sürekli yafta aracı olarak kullanılan trollerden şikâyet eden bir muhalefet anlayışının olduğunun altını çizen Özboyacı, “Hem hakarete uğradıklarından, fakat failleri bulamadıklarından şikâyet ediyorlar. Hem de kendilerine gelen her olumsuz yoruma trol faaliyeti diyerek konuyu kapatıyorlar.Hadi buyurun, birlikte geçirelim bu yasayı, sizin şikâyetlerinizin de çözümü olsun. Kimin trol ordusu varmış, kim belediyelerinin imkânlarıyla trol ordusu kuruyormuş çıksın ortaya. Gelin hep beraber bitirelim bütün trolleri” dedi.

“GENÇLER HER ŞEYE İTİRAZ EDEN MUHALEFET ANLAYIŞINI BİTİRECEK"

Muhalefetin yasa kapsamında sürekli Z kuşağı üzerinden konuşmasının genç bir Milletvekili olarak kendisini ve gençleri rahatsız ettiğinin altını önemle çizen Özboyacı, “Kaç senedir şu kuşak iktidarı değiştirecek, bu kuşak iktidarı değiştirecek diye diye en son Gezi Kalkışması’nda Y kuşağına, Sosyal Medya düzenlemesinde Z kuşağına geldiniz. Böylece alfabeyi de bitirmiş oldunuz. Gördüğünüz gibi biz yerimizde sapasağlam duruyoruz. Gençlerin siyasette neyi bitireceğini ben sizlere anlatayım. Gençler, ideolojik bir köşe tutup, sabah yüzde 25 akşam yüzde 25 alıp, hiçbir iş üretmeden, yapılan her hamleye koşulsuz itiraz eden muhalefet anlayışını bitirecek. Bizler sizin o Z kuşağı diye tabir ettiğiniz gençlerle sürekli bir aradayız. Onların dilinden de en iyi biz anlıyoruz, çünkü biz de genciz. Gerçekten gençlere değer veriyorsanız, AK Parti gibi siz de parlamentoda gençlere yer verin, onlar da kendi yaş gruplarıyla alakalı gündemlerini, bizim yaptığımız gibi kendileri ifade edebilsinler” ifadelerini kullandı.

Öte yandan Gazi Mustafa Kemal’den Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a, kadınlardan çocuklara kadar birilerinin değerlere, inançlara hakaret etmesinin önüne geçen yasanın muhalefeti neden bu kadar rahatsız ettiğine değinen Özboyacı, kanunun hayırlı olması temennisinde bulundu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Son 24 saatteki koronavirüs vakası 17 bine yaklaştı
Son 24 saatteki koronavirüs vakası 17 bine yaklaştı
Kadınlar KOMEK'te üretime katkı sağlıyor
Kadınlar KOMEK'te üretime katkı sağlıyor