"Otizmde ayrıştırıcı değil, bütünleştirici...

"Otizmde ayrıştırıcı değil, bütünleştirici olmalıyız"

Bir dizi programa katılmak üzere Konya'ya gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, otizmli çocukların eğitiminde herkese görev düştüğünü söyledi

20 Kasım 2019 - 14:30

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, bazı etkinlik ve açılışlara katılmak üzere Konya'ya geldi.

Emine Erdoğan, Konya programında Selçuklu Kongre Merkezi'nde düzenlenen Beslenmenin Otizm Üzerine Etkileri Farkındalık Geliştirilmesi Projesi Tanıtım Toplantısına katıldı. Toplantıda konuşan Emine Erdoğan, sorunların sadece aileleri değil toplumun her kesimini ilgilendirdiğini belirterek, "Otizmli çocuklar diğer çocuklarla ne kadar çok bir araya gelirse, alınan eğitimin başarısı o kadar artıyor. Otizmli çocuklarımızın hayatlarını kolaylaştırmak, hepimizin görevi. Otizmli bireylerin ayrıştırılmaya değil, bütünleştirilmeye ihtiyacı var" dedi.

Otizmle yaşamı öğrenmenin, otizmli bireylerin ailelerini ilgilendirdiği kadar, toplumun her kesimini alakara ettiğini vurgulayan otizmli çocukların eğitiminin önemine değindi. Milli Eğitim Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı'nın otizm konusunda önemli farkındalık çalışmaları olduğunu dile getiren Emine Erdoğan, “Bu son derece umut verici. Otizm söz konusu olduğunda, bütünleyici ve kaynaştırıcı eğitimin önemi tartışılmaz" ifadelerini kullandı. 

Genç piyano sanatçısı Buğra Çankır’ın da bu tür hastalardan birisi olduğunu anlatan Erdoğan, şöyle devam etti:

“Milyonda bir rastlanan mutlak kulağa sahip olduğu biliniyor. Bu yönüyle kendisi bir müzik dehası olarak tanınıyor. Özel yeteneği sayesinde, duyduğu tüm sesleri notaya dökebiliyor. Bu sanatçımız gibi keşfedilmeyi bekleyen nice otizmli çocuğumuz olduğuna inanıyorum. Bu kadar sık rastlanan bir sendromun, ne olduğu hakkında bizlerin de acilen bilgilenmesi lazım. Ailemizde ya da yakınlarımızda otizmli bir birey olmayabilir. Fakat otizmli bir bireyle karşılaştığımızda ona nasıl davranacağımızı ve onun davranışlarını nasıl okuyacağımızı hepimizin öğrenmesi gerekiyor. Eğer bu donanıma sahip olursak, otizmli çocukları olan ailelerle yakın temas halinde olduğumuzda, dayanışma becerimiz de kuvvetlenecektir” diye konuştu.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ise özel eğitime ihtiyacı olan çocukları bireysel farklılıklarına göre geliştirmek ve onları her alanda desteklemenin en büyük amaçları olduğunu söyledi. Selçuk, "Kendine her alanda yetebilen, bağımsız, üretken ve mutlu bireyler olabilmeleri yolunda otizmli çocukların yaşamlarını daha kolay hale getirmek, onlara daha nitelikli eğitim sunabilmek en çok önem verdiğimiz konular arasında. Bu proje ile otizmi olan çocukların beslenme problemleri hakkında toplumun tüm kesimlerinde farkındalık geliştirilecek, öğretmenler, aileler, hekimler ve diyetisyenlere yol göstererek, otizmli bireylere eğitim sunulan merkezlerde eğitim alan bireylerin öğrenme kapasitelerinin artırılmasına yönelik beslenme programı geliştirilecek. Otizm spektrum bozukluğu tanısının alımını takiben yaşanan sağlık problemlerinden biri olan beslenme bozuklukları konusunda bilimsel literatür ve uygulamaları değerlendirdik. Milli Eğitim Bakanlığı olarak otizmi olan çocuklarımızın ailelerine ve bu çocuklarımızın eğitiminde görev alan öğretmenlerimize yönelik 'Otizm ve Beslenme' konulu iki ayrı rehber hazırladık. Söz konusu rehberler otizmi olan çocuklarımızın beslenme süreçlerinde aile ve öğretmenlerimize yol gösterici öneriler sunması açısından oldukça önemli rol üstleniyor. Türkiye genelinde yer alan 242 rehberlik ve araştırma merkezimize hazırladığımız rehberlerin dağıtımını yaptık ve bu merkezlerimiz aracılığıyla otizm ve beslenme konusunda aile ve öğretmenlerimizi bilgilendirerek bu konuya ilişkin duyarlılık kazanmalarını sağladık” şeklinde konuştu.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay da otizm spektrum bozukluğunun son yıllarda ivme kazandığına dikkat çekerek, sahada bilinirliliği oldukça az olan otizmin sebeplerinin bilim insanları tarafından hala araştırıldığını ve halkın da bu konuda yeterli bilgiye sahip olmadığını söyledi.

Konya Valisi Cüneyit Orhan Toprak ise otizmin çok hızlı yayılan insanlığa gelmiş olan büyük sıkıntılardan biri olduğunu kaydettiği konuşmasında ailelerin hastalığı fark edip sağlık merkezlerine başvurmaları gerektiğini bildirdi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
AK Parti'de nöbet değişimi
AK Parti'de nöbet değişimi
"Meram'da Kış" yarışmasının ödülleri sahiplerini buldu