“Öncelikli hedefimiz vatandaşın aşının kaynaması”

“Öncelikli hedefimiz vatandaşın aşının kaynaması”

Salgın nedeniyle bu ayki basın toplantısını video konferans yöntemiyle gerçekleştiren Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, koronavirüs tedbirleri kapsamında dezenfeksiyon çalışmalarının yanı sıra en çok sosyal yardımlara önem verdiklerini söyledi

06 Nisan 2020 - 15:23

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, koronavirüs salgını nedeniyle video konferans yöntemiyle düzenlediği ilk basın toplantısında kentteki son durumu ve belediye çalışmalarını anlattı.

Dünyayı saran koronavirüs salgını nedeniyle hizmet ve yatırımlarını büyük ölçüde durdurduklarını, buralara ayrılan kaynakların sosyal yardımlara aktarıldığını dile getiren Altay, “Bahar geldi, sahada yapmamız gereken işler vardı. Onları yapamıyoruz şu anda. Bu bütçeyi sosyal yardımlara ayırdık. Belki 6 ay 1 yıl bazı hizmetleri yapamayacağız. Öncelikli hedefimiz, halkımızın aşının kaynaması” dedi.

Salgın nedeniyle sosyal yardımları yüzde 25 artırdıklarını ifade eden Altay, şunları söyledi:

“Bugün en önemli gündemimiz, daha önce belediyemizden sosyal yardım alanların yanı sıra koronavirüs nedeniyle işsiz kalanlara destek olabilmektir. Belediyemizin listesinde 20 bine yakın ihtiyaç sahibi bulunuyor. Ancaka şimdi koronavirüs nedeniyle bu sayı iki katına çıktı. Bu insanlar kendi yağlarında kavrulan, devlete, millete, belediyeye karşı tüm sorumluluğunu yerine getiren insanlardı. Bugün ilk kez ihtiyaçları var. Onun için biz de sadece bu işe yoğunlaştık ve bir koordinasyon dahilinde bugünden itibaren Sosyal Kartları dağıtmaya başlıyoruz. Şu anda en önemli konu özellikle yaklaşan Ramazan ayında evlerde aşın kaynaması. Bütün ekonomik gücümüzü buna ayırdık. Merak etmeyin, Allah’ın izniyle herkese yeteceğiz.”

EL UZATMADIĞIMIZ KİMSE KALMAYACAK

Sosyal yardımları Büyükşehir Belediyesi’nin kendi kaynaklarından karşıladıklarını bununla ilgili bir bütçe sorunu olmadığına vurgu yapan Başkan Altay, “Çünkü bahar geldi sahada yapmamız gereken işler vardı onları yapamıyoruz. O işlerin bütçesini de buraya ayırıyoruz. Belki bazı hizmetleri 6 ay, 1 yıl ertelemek zorunda kalacağız. Ama şu anda önceliğimiz insanların evinde aşının kaynaması. Bütün enerjimizi buna harcıyoruz” ifadelerini kullandı.

Belediyeler bazında Türkiye'nin en geniş sosyal destek paketini açıkladıklarını vurgulayan Başkan Altay, “El uzatmadığımız kimse kalmayacak. Sosyal Destek Paketimize 41 bin 259 hemşerimiz için başvuru yapıldı” diye konuştu.

Yeni tip koronavirüs (COVİD-19) tedbirleri ve bu kapsamda yapılan çalışmalar hakkında da bilgi veren Altay, Dezenfeksiyon Eylem Planı kapsamında 50 ekip ve 110 personelle toplu ulaşım araçları başta olmak üzere şehrin genelinde çok geniş kapsamlı bir dezenfeksiyon çalışması yürüttüklerini söyledi. Altay, virüse karşı Konya genelinde mücadelenin tüm alanlarda başarıyla sürdürülebilmesi için ilgili bakanlıklar ve Valilikçe daha önce alınan tedbirler çerçevesinde titiz ve kararlı bir şekilde çalıştıklarını dile getirdi.

BİZ BİZE YETERİZ TÜRKİYE KAMPANYASINA DESTEK VERİYORUZ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından başlatılan Milli Dayanışma Kampanyası’nın beraberlik için önemli bir adım olduğunu kaydeden Altay, “Biz Bize Yeteriz Türkiyem" başlığı ile başlatılan kampanya hayırseverlerimizle dar gelirli vatandaşlarımızın arasında köprü vazifesi görecektir. Konya Büyükşehir Belediyemiz, ilçe belediyelerimiz, sivil toplum kuruluşlarımız, sanayicilerimiz, hemşehrilerimiz hep birlikte destek veriyoruz. Bu vesile ile tüm hayırseverlerimizi Milli Dayanışma Kampanyası ‘Biz Bize Yeteriz Türkiyem’ kampanyasına destek olmaya davet ediyorum” ifadelerini kullandı.

BÜYÜKŞEHİR KİRACILARINDAN 2 AY KİRA ALINMAYACAK

Altay, “Esnafa ve vatandaşlara destek amacıyla Büyükşehir’in kiracısı olan esnafların kira ödemeleri 2 ay süreyle gecikme zammı olmadan ertelenmişti. Şimdi bunu düzeltiyoruz. Büyükşehir’in kiracılarından 2 ay boyunca hiç kira talep etmeyeceğiz. Erteleme değil, ücretsiz bir dönem olacak” diye konuştu.

ESNAF VE İŞ YERLERİNE YÖNELİK DESTEKLEMELER

Bu süreç içinde KOSKİ abonelerinin suyunun hiçbir sebeple kesilmeyeceğini kaydeden Başkan Altay, “Suyu kesik olan abonelerimizin su kullanımı tekrar sağlanıyor. Yine vatandaşlarımızın ve esnafımızın bu süreçte mağdur olmaması için su fiyatlarını 2019 rakamlarına geri çektik. İş yeri kapanan ve çalıştığı iş yeri kapandığı için işsiz kalanların evlerinden 2 ay boyunca su ücreti alınmıyor. 1 Nisan’dan itibaren, Esnaf Odalarımızın Esnaf Bilgi Sistemi’ne kayıtlı tüm esnafımız 2 ay boyunca işyerinden suyu ücretsiz kullanacak” dedi.

GÜNDE YAKLAŞIK 45-50 BİN ADET MASKE DAĞITMAYI HEDEFLİYORUZ

“Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın KOVİD-19 önlemleri çerçevesinde toplu ulaşım kullanan hemşerilerimize maske dağıtmaya başladık” diyerek konuşmasını sürdüren Başkan Altay, “Günde yaklaşık 45-50 bin adet maske dağıtmayı hedefliyoruz. Alınan son önlemler çerçevesinde şehir merkezinden ilçelerimize yapılan toplu ulaşım seferlerini geçici olarak sonlandırdık” diye konuştu.

MORAL VE MOTİVASYONUMUZU ÜST SEVİYEDE TUTALIM

“Evde kalın, zorunlu olmadıkça dışarı çıkmayın” çağrısını yineleyen Başkan Altay, “Moral ve motivasyonumuzu üst seviyede tutarak, resmi kaynaklar dışında yazılanlara itibar etmemeliyiz. Tüm bu çalışmalarla Konya'mızda sosyal belediyeciliğin en güzel örneklerini sergiliyoruz. Bu çalışmalarda bize destek ve dua eden hemşerilerimize ve canla başla çalışan mesai arkadaşlarıma teşekkür ediyorum” diyerek sözlerini tamamladı.

Başkan Altay, video konferans yöntemiyle yapılan toplantıda basın mensuplarının gündeme ilişkin sorularını da cevapladı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Koronavirüste bugün rakamlar düşüşte
Koronavirüste bugün rakamlar düşüşte
İlhan Palut: Hatalarımızdan ders alacağız
İlhan Palut: Hatalarımızdan ders alacağız