Öğrencilere atıkların geri dönüşümü bilinci aşılanıyor

Öğrencilere atıkların geri dönüşümü bilinci aşılanıyor

‘KOP ile Doğaya Dönüşüm Projesi’nde atıklardan kompost üreten öğrenciler, serada ise süs bitkisi yetiştiriyor

22 Şubat 2021 - 12:48

Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı'nın 2019 Yılı KOPSOGEP Mali Destek Programı kapsamında finansman desteği verdiği ‘KOP ile Doğaya Dönüşüm Projesi’ özel eğitim alan öğrencileri toprakla buluşturuyor. Proje yürütücüsü Meram Melike Hatun Özel Eğitim Meslek Okulunu ziyaret eden KOP İdaresi Başkanı Mahmut Sami Şahin, okul bahçesine kurulan kompost tesisi ile 200 metrekarelik serayı inceleyerek yetkililerden bilgi aldı.

Modern dünyanın nimetlerinden faydalanırken insanoğlunun karşılaşabileceği en önemli ve hassas konuların başında ‘Atıklar’ meselesinin geldiğini ifade eden KOP Başkanı Şahin, Melike Hatun Özel Eğitim Meslek Okulu tarafından yürütülen ‘KOP ile Doğaya Dönüşüm Projesi’ ile çocuklarımızın henüz okul çağındayken doğaya ve çevreye duyarlı bireyler olarak yetişmesinde küçük ama etkili dokunuşlarla katkıda bulunmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.

“ÇÖPLERİ KATMA DEĞERE DÖNÜŞTÜRÜYORLAR”

Toprak kadar temiz, yetiştirdikleri süs bitkileri kadar naif ve hassas öğrencilerin bir taraftan eğitim öğretim faaliyetlerini yürütürken diğer taraftan sosyal sorumluluk gereği çevre ve doğa sevgisiyle yetişmelerinin önemine değinen Şahin, “Bitki besleme, süs bitkisi üretimi ve bakımı gibi konularda özel çocuklarımız burada eğitiliyor. Sera içerisinde uygulamalı eğitimlerini tamamlayan çocuklarımız mezun olmalarının ardından süs bitkisi üretimine devam ederek hem meslek sahibi olabiliyorlar hem de aile bütçelerine katkı sağlayabiliyorlar. Seraya entegre yürütülen diğer projede ise sera içerisinde oluşan artıklar, tarımsal atıklar ve okulda eğitim alan 110 öğrencinin yemeğinden çıkan artıklar gibi tüm organik atıklar kompost yapımında kullanılarak geri dönüşüm sağlanmış oluyor. Cumhurbaşkanımız eşleri Emine Erdoğan Hanımefendinin himayelerinde yürütülen ‘Sıfır Atık’ projesi kapsamında sürdürülen bu projemizde organik madde miktarı yüksek atıkların burada kompost yapılarak tekrar tarımsal üretimde kullanılması ve bu uygulamaların yaygınlaşarak arttırılmasını hedefliyoruz, Öğrencilere verilen eğitimlerde atıkların çöpe değil doğaya geri kazandırılacağı uygulamalı olarak gösterilmiş oluyor” diye konuştu.  

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Tabloda dalgalı seyir devam ediyor
Tabloda dalgalı seyir devam ediyor
Yolda hastalanan vatandaşa kaymakam sahip çıktı
Yolda hastalanan vatandaşa kaymakam sahip çıktı