"O’nu özlem anıyoruz"

"O'nu özlem anıyoruz"

Gazi Mustafa Kemal Atatürk, ölümünün 82. yıldönümünde bütün yurtta anılıyor

09 Kasım 2020 - 15:38

Konya'da bulunan kurum, siyasi parti, oda ve dernek yetkilileri, yayınladıkları mesaj ile Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü ölüm yıldönümünde andı.

“ATATÜRK SADECE TÜRK DÜNYASININ DEĞİL BÜTÜN DÜNYANIN KABUL ETTİĞİ BÜYÜK BİR LİDERDİR”

Konya İl Milli Eğitim Müdürü Seyit Ali Büyük, 10 Kasım Atatürk'ü Anma Günü ve Atatürk Haftası dolayısıyla mesaj yayınladı.

Büyük, yayınladığı 10 Kasım mesajında, “Tarihin en şanlı destanlarından biri olan Kurtuluş Savaşı’nın başkomutanı ve devletimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ölümünün 82. yılında şükran ve minnetle anıyorum” dedi.

Dünya üzerinde ezilen, sömürülen ve işgal edilen tüm coğrafyalara umut ışığı olmuş bir mücadelenin lideri Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün askerî alanlardaki başarısı ve devlet adamlığı ile sadece Türk dünyasının değil, bütün bir dünyanın kabul ettiği büyük bir lider olarak tarihe adını yazdırdığına dikkat çeken Büyük, şunları söyledi:

“Onun nice yokluk ve zorluk içerisinde kurduğu ve “en büyük eserim” dediği Türkiye Cumhuriyeti devletimiz, geride bıraktığı 97 yıl içerisinde günden güne gelişmiş, büyümüş; hayatın her alanında ve bilimsel çalışmalarda çok önemli yollar kat etmiş; adalet ve merhametten sapmayan anlayışıyla yeryüzündeki tüm mazlum ve mağdurların umudu haline gelmiştir.

Eğitim camiasının neferleri olarak bizler de yerli, milli ve manevi değerlerimizden taviz vermeden gelişen ve değişen ülkemizin bu kutlu yolculuğunda, vazifemizi en iyi şekilde yerine getirmenin gayreti içerisinde olduk ve olacağız.

Bu duygu ve düşünceler içerisinde, 10 Kasım Atatürk'ü Anma Günü ve Atatürk Haftası vesilesiyle devletimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü saygıyla anıyor; Milli Mücadelenin tüm şehit ve gazileri ile vatan, millet ve kutsal değerlerimiz için canlarını feda eden tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle yâd ediyorum.”

AK PARTİ İL BAŞKANI HASAN ANGI’DAN 10 KASIM MESAJI

AK Parti Konya İl Başkanı Hasan Angı da 10 Kasım dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

AK Parti Konya İl Başkanı Hasan Angı mesajında "Milletimiz; Atatürk'ü ve en büyük eseri Cumhuriyet'i anlamak, Cumhuriyet'imizin ve Demokrasinin değerlerini her şartta korumak, bu düşüncelerini özümsemek, açtığı yolda ilerleyerek, gösterdiği hedefe ulaşmak için çaba gösterecek, Cumhuriyetimizi yeni eserlerle yücelterek sonsuza kadar yaşatacaktır" ifadelerine yer verdi.

İl Başkanı Hasan Angı “Gazi Mustafa Kemal Atatürk; milletinden aldığı güçle, emperyalist devletlere karşı var olma mücadelesinin hazırlayıcısı ve uygulayıcısı olarak tarihe geçmiş büyük bir devlet adamıdır. Mustafa Kemal Atatürk, yok edilmek istenen ulusumuzu ayağa kaldırmış, yanmış, yıkılmış yurt toprakları üzerinde yeni bir devlet kurarak, çağdaş dünyayla bütünleşmemizi sağlamış, bizlere demokratik bir Cumhuriyet, bağımsız bir ülke ve aydınlık yarınlar armağan etmiş büyük bir liderin aramızdan ayrılışının yıldönümünde Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü minnet ve şükranla anıyoruz. 10 Kasımlar, artık O’nun aramızdan ayrılışının anma ve matem günü olmaktan çıkarak, bize bırakmış olduğu Türkiye Cumhuriyeti’ni korumak ve ülkemizi daha aydınlık yarınlara, gelecek nesillere taşımaktır.  Milletimiz; Atatürk'ü ve en büyük eseri Cumhuriyet'i anlamak, Cumhuriyet'imizin ve Demokrasinin değerlerini her şartta korumak, bu düşüncelerini özümsemek, açtığı yolda ilerleyerek, gösterdiği hedefe ulaşmak için çaba gösterecek, Cumhuriyetimizi yeni eserlerle yücelterek sonsuza kadar yaşatacaktır. Bu tarihten gelen bir sorumluluğumuz, gelecek nesillere karşı en büyük ödevimizdir. Bu duygu ve düşüncelerle, aramızdan ayrılışının 82. yılında, Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Devlet Adamı Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü saygıyla anıyorum” dedi.

BEKTAŞ: ATATÜRK’Ü, ÖZLEMLE VE MİNNETLE ANIYORUZ

Türkiye Cumhuriyeti'nin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete intikalinin 82. yılı dolayısıyla mesaj yayımlayan CHP Konya İl Başkanı Barış Bektaş, Cumhuriyetimizin ve partimizin Kurusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, Türk halkının özlemle ve minnetle andığını söyledi.

Bektaş, “Kurtuluş Savaşı'nın önderi, cumhuriyetin kurucusu, ebedi başkomutan, eşsiz devrimci Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün ebediyete intikal edişinin yıl dönümünde büyük bir özlem, şükran ve minnetle ulus olarak anıyoruz. Türk halkı onu sonsuza kadar kalbinde yaşatacaktır. Büyük Atatürk'ün düşünceleri her geçen gün daha iyi anlaşılmakta, Türkiye'nin bulunduğu coğrafyada yaşanan acı sorunlara bir cevaptır. Mazlum milletler bugün de hala Atatürk’ün ışığıyla umut bulmaktadır. Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyetimizin temeli olan demokratik, laik, sosyal hukuk devleti ilkesinin bugün de karşı karşıya olunan adaletsizliklerin, haksızlıkların, ekonomik ve sosyal sorunların çaresidir. Laiklik, din ve vicdan özgürlüğünün garantisi, devlet yönetiminde liyakat esasının temelini, eşit yurttaş olarak birlikte barış ve huzur içerisinde yaşamanın teminatıdır” dedi.

Barış Bektaş, Atatürk’ün bizden birisi olduğuna dikkat çekerek, “Cumhuriyetimizin 12. yıl kutlamaları sırasında kendisinin veciz bir şekilde ifade ettiği gibi, 'Atatürk, bizden birisidir.' Büyük kahraman bunu ifade ederek, bizlere bir gerçeği haykırmaktadır. Bu ülkede yaşayan herkes, bu ülke üzerinde bir Mustafa Kemal olarak sorumluluk sahibidir. Bugün olan olaylara seyirci kalamayız, adaletsizliklere, haksızlıklara elimiz kolumuz bağlı duramayız. Vatanı koruma sırası geldiğinde bir yana çekilemeyiz. Haksızlıkların karşısında durmak, adaletsizlikleri yok ederek adaleti hakim kılmak, özgürlüğü yok etmeye çalışanların karşısına dikilerek özgürlüğü korumak, bu ülkede yaşayan herkesin görevidir. ‘Benim naçiz vücudum, bir gün elbet toprak olacaktır. Fakat Türkiye Cumhuriyeti, ilelebet payidar kalacaktır’ diyen Atatürk, Cumhuriyetin aynı zamanda özgürlük, demokrasi, barış, hukukun üstünlüğü ve eşit yurttaşlık anlamını da geldiğini vurguluyor. Bizler de Türkiye Cumhuriyetine ilelebet sahip çıkacağız. Atatürk'ün kurucusu olduğu partimiz CHP, bu görevin bilinci ve yüksek sorumluluğu ile demokrasimizi güçlendirecek, adaleti sağlayacak ve Türkiye'yi çağdaş uygarlık düzeyinin üstüne çıkaracaktır. Bu duygu ve düşüncelerle Atatürk'ü bir kez daha rahmetle anıyor, onun aziz hatırası önünde saygıyla eğiliyorum” diye konuştu.

EKİCİ: CUMHURİYET VE MİLLET İRADESİNİN TECELLİSİNE DAİMA SAHİP ÇIKACAĞIZ

Gelecek Partisi Konya İl Başkanı Hasan Ekici, Mustafa Kemal Atatürk´ün 82. ölüm yıldönümü dolayısıyla yayınladığı mesajında "Yurt sevgisi ona hizmetle ölçülür” diyen Gazi Mustafa Kemal Atatürk´ün emaneti olan Cumhuriyete ve millet iradesinin tecellisine daima sahip çıkacağız." dedi.

Ekici, mesajında şu ifadelere yer verdi:

"Sadece milletimizin değil, bütün dünyanın saygısını kazanmış büyük asker ve devlet adamını, ebediyete intikalinin 82. yıldönümünde şükranla anıyoruz.

‘Süngülerle, silahlarla ve kanla kazandığımız askeri zaferlerden sonra, bilim, fen ve ekonomi alanlarında da zaferler kazanmaya devam edeceğiz’ diyen Atatürk´ün, ‘Yurt sevgisi ona hizmetle ölçülür’ diyen Gazi Mustafa Kemal Atatürk´ün emaneti olan Cumhuriyete ve millet iradesinin tecellisine daima sahip çıkacağız. Ülkemizin muasır medeniyetler seviyesini geçmesini, birlik ve beraberlik içinde büyüyerek gelişmesini sağlama yolunda gecemizi gündüzümüze katacağız.

Aramızdan ayrılışının 82. yıl dönümünde Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah ve çalışma arkadaşlarını, İstiklal Mücadelemizin bütün kahramanlarını saygı ve şükranla anıyorum. ruhları şad olsun."

KARACA: ATATÜRK’ÜN EMANETİ OLAN CUMHURİYETİMİZİ SONSUZA KADAR YAŞATACAĞIZ

Deva Partisi Konya İl Başkanı Dr. Seyit Karaca Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün 82. ölüm yıldönümü dolayısıyla yayımladığı mesajında, Türk Milletinin Atatürk’ün emaneti olan cumhuriyetimizi sonsuza kadar yaşatacaklarını söyledi.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün en büyük eseri olan Türkiye Cumhuriyetini ve değerlerini her şartta korumamız gerektiğini vurgulayan Dr. Karaca, “Yüce Önder Mustafa Kemal Atatürk'ü ebediyete intikalinin 82. yıl dönümünde saygıyla ve minnetle anıyoruz. Bugün bütün yurtta millet olarak O'nu kaybetmenin acısını paylaşıyoruz. Aynı zamanda çok şanslı bir millet olduğumuzun da bilincindeyiz. Çünkü Mustafa Kemal gibi bir lider, bir dahi Türk Milleti'ne nasip oldu. Her zaman yüreğimizde taşıdığımız üzüntüyü, O'nun fikirlerine, ilke ve inkılâplarına sahip çıkarak, çizdiği yolda dosdoğru ilerleyerek bir nebze de olsa hafifletebiliriz. O'nun bizlere bıraktığı değerleri yaşatmak onurumuzdur. O değerleri gelecek kuşaklara aktarmaksa en büyük görevlerimizden birisidir” ifadelerini kullandı.

Karaca, Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyetle Türk insanına çağdaş uygarlığın kapılarını açtığına dikkat çekerek, “Mustafa Kemal Atatürk, Kurtuluş Savaşı ile Türk Milleti'nin yeniden ve daha güçlü bir şekilde tarih sahnesine çıkmasını sağlamıştır. Silah arkadaşları ve Türk milletiyle kurduğu Cumhuriyet ile de Türk insanına çağdaş uygarlığın kapılarını açmıştır. Atatürk'ün bizlere bırakmış olduğu bu değerli mirası geleceğe taşımak ve sahip çıkmak bizlerin ve gençliğin görevi olmalıdır. Bu vesileyle Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e, silah arkadaşlarına ve bütün şehitlerimize rahmet diliyorum” diye konuştu.

YİĞİT: ATATÜRK’Ü ANMANIN EN İYİ YOLU, BİZE EMANETİ OLAN CUMHURİYETİMİZE SAHİP ÇIKMAKTIR

Eğitim-İş Konya Şube Başkanı Özgür Ulaş Yiğit de 10 Kasım Atatürk’ü Anma Haftası nedeniyle yayımladığı mesajında, Atatürk’ü anmanın en iyi yolunun, onun mirası olan Cumhuriyetimize sahip çıkmak olduğunu vurguladı.

“Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ölümünün 82. yılında özlemle anıyoruz” diyen şöyle devam etti: “Bugün 82 yıldır dinmeyen bir özlemin yıldönümüdür. Dünyaya gelmiş en büyük lider olan Atatürk'ün 10 Kasım 1938'de hayata gözlerini yumduğu o an, tüm ulusun kalbinde hiç geçmeyen bir sızı olmuştur. Fakat hiçbir ölüm bu kadar yeni, hiçbir ölümlü de bu kadar ölümsüz değildir.  Kuşkusuz, O'nu anmak, anlamaktan; miras bıraktıklarına sarılmaktan geçmektedir. Emperyalistlere, işgalcilere karşı verdiği bağımsızlık ve özgürlük mücadelesiyle tüm mazlum uluslara ilham olan Mustafa Kemal Atatürk, ‘en büyük mirasım’ dediği Cumhuriyet'i de gelişmiş tüm ülkelerin parmak ısıracağı şekilde muntazam olarak şekillendirmiştir.  Bu toprağın üstünde tebaadan millet olmaya, tek yürek atan bir ulus olmaya giden yolları ömrünü vererek örmüştür. Tüm dünyanın kabul ettiği üzere Atatürk, düşünceleri, başarıları, eserleri, ilke ve devrimleriyle yaşadığı çağı aşan ve ufku, her dönemde pusula olan büyük bir liderdir.  Engin ileri görüşlülüğü, barış yanlısı tutumu, dünya gerçeklerini kavrayışı, insani değerlere verdiği önem, düşüncelerindeki evrensel boyut, Atatürk'ü dünyanın en büyük liderlerinden biri yapmıştır. Dünya üzerinde tek bir sıfatla tanımlanamayan, halkı tümüyle kendisini desteklemesine rağmen bir diktatörlük değil, demokratik bir ülke yaratan, halkın egemenliğini bu denli önemseyen tek lider Atatürk'tür.

Atatürk’ün başöğretmen sıfatına sahip tek lider olması da onu yegâne kılan bir başka özelliğidir. Her türlü bilim dalı ile ilgilenen Atatürk, halkın okuyup yazamadığı sadece üst azınlık grubun anlayabildiği Osmanlıca yerine, halkın gerçek dili olan Türkçeyi alfabesiyle beraber hayata geçirmiş, bir ulusa kılık kıyafetten davranışa kadar çağın ilerisinde olan bir yaşam biçimini aşılamıştır.

Şüphesiz, Atatürk'ü sevmek, anlamak, onu sadece özel günlerde anmak demek değildir. O'nu anmak ve anlamak, onun izinden gitmekten ayrı tutulmamalıdır. Atatürk'ün dediği gibi içeride ve dışarıdaki tüm kötü niyetli çabalara rağmen, O'nun mirası olan Cumhuriyet, ilelebet payidar kalacaktır. Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk'ün eğitim neferleri olarak, bu uğurda verdiğimiz mücadeleden asla ödün vermeyeceğimize söz veriyor, Atamızın aziz hatırası önünde saygı ve özlemle eğiliyoruz.”

ALTINAY: ATATÜRK, TARİHE İZ BIRAKAN KOMUTAN VE LİDERDİ

Konya Emlakçılar Odası Başkanı Sedat Altınay, “Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü, ebediyete irtihalinin 82. yıldönümünde şükran ve saygıyla yâd ediyorum” dedi.

10 Kasım Atatürk'ü Anma Günü ve Atatürk Haftası dolayısıyla yayınladığı mesajda, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü tarihe iz bırakan bir komutan ve lider yapan en büyük özelliğinin milletine duyduğu sonsuz güven ve inancı olduğunu ifade eden Altınay, mesajında şu ifadelere yer verdi:

“Atatürk’ü anmak demek onun güçlüklerle kurduğu Türkiye Cumhuriyeti’ni korumak için her zaman bilinçli olmak, içerde ve dışarıda ülkemizin bağımsızlığını tehdit eden unsurlara fırsat vermemektir. Bu doğrultuda, aziz milletimiz 15 Temmuz’da hainlere fırsat vermeyerek Ata’mızın mirası Cumhuriyet ve demokrasiye sahip çıkmış, istikbali ve istiklalimizi korumuştur.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk, yalnızca kazandığı zaferler ve bize kazandırdığı eserlerle değil aynı zamanda engin düşünceleriyle ortaya koyduğu fikirlerle başta milletimiz olmak üzere tüm dünyaya ışık tutan bir liderdir.

Bizler de devlet ve millet olarak onun ‘En Büyük Eserim’ dediği Türkiye Cumhuriyeti başta olmak üzere eserlerine sahip çıkıp, onun fikirleri ışığında el birliği ile çalışarak, ülkemizi daha ileri seviyelere getireceğiz.

Bir arada ve bağımsız olarak yaşama azim ve iradesi kırılmadıkça, bir milletin asla yok edilemeyeceğini tüm dünyaya ispatlamış olan Gazi Mustafa Kemal Atatürk, onun silah arkadaşlarını ve vatanımız uğruna fedakârca şehit ve gazi olan istiklâl mücadelemizin tüm kahramanlarını bir kez daha en kalbi duygularımla, rahmet, minnet ve şükranla yâd ediyorum.”

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
TOKİ Mustafa Çetin İlkokulu Kan Bağışı için film yaptı
TOKİ Mustafa Çetin İlkokulu Kan Bağışı için film yaptı
Büyükşehir eski meslekleri fotoğraf yarışmasıyla yaşatacak
Büyükşehir eski meslekleri fotoğraf yarışmasıyla yaşatacak