MÜSİAD üyelerine iş dünyasında algının önemi anlatıldı

MÜSİAD üyelerine iş dünyasında algının önemi anlatıldı

22 Ekim 2019 - 10:27

MÜSİAD Konya Şubesi tarafından düzenlenen konferansa konuk olan Mimar Sinan Mühendisleri Birliği Genel Başkanı Kemal Kaptaner, iş hayatında algı yönetimini anlattı.

Programın açılış konuşmasını yapan MÜSİAD Konya Başkanı Ömer Faruk Okka, Türkiye’nin askeri ve diplomatik başarısının, ABD ile yapılan anlaşmanın uygulama safhasının neticelerinin ülkemize ve iş dünyasına hayırlı olmasını temenni ederek, Türkiye'nin yapılan anlaşma ile bölge bölge coğrafyasına ve halkına umut olduğunu söyledi.

Mimar Sinan Mühendisleri Birliği Genel Başkanı Kemal Kaptaner, algı ve algılama kavramlarını anlattığı konferanasta, şunları anlattı:

"Dünya siyasetine yön veren güçler, halkının gözündeki itibarını korumak için birçok farklı algı faaliyetinde bulunmaktadırlar. Algı yönetimine dair yapılan faaliyetlerden etkilenmemek adına bazı yöntemlere başvurulması gerekiyor. Kritik analitik düşünme, medya okuryazarlığı gibi kavramlar, günlük hayatın merkezine yerleştirilmelidir.

Avrupa’da da Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan için, diktatör veya sultan gibi sert ve kötü fotoğraf ve kötü cümlelerle bir algı yönetimi yapılmaktadır.

Yıllardır bir kafa karışıklığı yaşıyoruz; IŞİD mi, DEAŞ mı, DAEŞ mi, DAİŞ mi? Türkçe: IŞİD (Irak Şam İslam Devleti),  İngilizce: ISIS (Islamic State of Iraq and Syria) olarak tanımlıyor. Bir İslam devleti Cami’ye bomba koyar mı? Bir İslam devleti Müslümanı öldürür mü? İşte Avrupa basınında bu şekilde haberler verilmektedir. Buda maalesef İslam dünyasının algı yönetiminde yaşadığı en acı durumlardan biridir.

Basın ve yayın araçlarının veya fasıkların verdiği haberler de doğru olmayabilir. Buradan hareketle yazılan ve söylenen haberleri ve olayları araştırmalıyız. Haber aldığımız haberlerle ilgili şu ayeti hatırlamakta fayda var; Ey İman edenler! Şayet bir fasık (yalancı\günahkar) size bir haber getirirse doğruluğu araştırın. Yoksa bilmeyerek bir kavme kötülük eder de yaptığınıza kesinlikle pişman olursunuz. Gerçekten bir haber bombardımanı içerisindeyiz. Yukarı mahalledeki bir yalana aşağı mahallede inanır hale geldik. Ciddi bir süzgeçten geçirmemiz gerekiyor. Kaynağı belli olmayan haberlere alet olmamalıyız.”

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Son 24 saatte 5.091 kişiye covid tanısı konuldu
Son 24 saatte 5.091 kişiye covid tanısı konuldu
Konyalı iş adamı Galatasaray'ın yönetiminde
Konyalı iş adamı Galatasaray'ın yönetiminde