MÜSİAD Konya’da hedef pazar Güney Amerika

MÜSİAD Konya’da hedef pazar Güney Amerika

MÜSİAD Konya, Türkiye İhracatçılar Meclisi ile birlikte Güney Amerika’ya çıkarma yaptı

28 Mart 2019 - 16:27

MÜSİAD, 17-23 Mart tarihleri arasında Güney Amerika Peru ve Şili ülkelerine Ticaret Heyeti İş gezisi düzenledi. 8 gün süren geziye, bilgi teknolojileri, dayanıklı tüketim ve mobilya, enerji, gıda tarım ve hayvancılık, hizmet, inşaat çevre ve yapı malzemeleri, metal maden, lojistik, makine, otomotiv, sağlık, tekstil ve deri sektörlerinde faaliyet gösteren sanayici ve iş adamları katıldı.

İş gezisi hakkında bilgi veren MÜSİAD Ekonomik İlişkiler Komisyonu (MEKİK) Başkanı Ömer Karakuş, “14 kişiden oluşan heyetimiz ile Peru Lima Türkiye Büyükelçisi Ali Rıza Özcoşkun, Ticaret Müşaviri Asım Aksoy ve Şili Santiago Büyükelçisi Gülin Dinç ve Ticaret Müşaviri Elçin Edis’i ziyaret ederek ülkelerin ekonomik yapıları hakkında bilgi aldık. Heyetimiz Peru ve Şili’li iş adamlarıyla ikili iş görüşmeleri gerçekleştirdi. Heyetimiz, Büyükelçilerimizin nezdinde ticari anlaşma imzaladı. Bizler açısından oldukça sevindirici bir gelişmeydi. Bu anlaşmaların yanı sıra ciddi görüşmeler gerçekleştirdik. İkili temaslarımızın meyvelerini önümüzdeki günlerde alacağımıza inanmaktayım. B2B toplantılarının ardından saha ziyaretleri gerçekleştirdik. Temaslarımız esnasında Güney Amerikalı iş insanlarına, Konya’mız, MÜSİAD’ımız ve MEKİK hakkında detaylı bilgiler verdik” dedi.

MÜSİAD Konya Şubesi Başkan Yardımcısı Hilmi Kağnıcı ise, “Şehrimizin ve ülkemizin ihracatını artırmak için faaliyetlerimize ara vermeden devam ediyoruz. Bu kapsamda hem yurt dışına heyetler götürüyoruz, hem de yurt dışından heyetleri şehrimizde ağırlayarak ikili ilişkilerimizi en üst seviyelere çıkarmayı hedefliyoruz. Peru ve Şili, Güney Amerika’nın parlayan iki yıldızıdır. Daha önceki dönemlerde Afrika kıtasını hedef seçmiştik. O bölgede oldukça yoğun faaliyetler yürüttük. Aynı zamanda Orta Asya’da Kazakistan, Gürcistan ve Azerbaycan, Avrupa ülkelerinde ise Hollanda ve Almanya’ya iş seyahatleri gerçekleştirdik. Yaptığımız araştırmalarda ise Güney Amerika kıtasının ülkemiz için ciddi bir ticaret potansiyeline sahip olduğunu tespit ettik. Bizim için oldukça önemli bir pazar olduğunu gerçekleştirdiğimiz bu temasla tescilledik. Peru ve Şili gibi ülkeler, Ülkemizin ticaret hacmini artırmaya yönelik ciddi bir giriş kapısıdır. Peru ve Şili’de ticaret hacmimiz oldukça düşük. Bunu artırmak için çalışmalarımıza ara vermeden devam edeceğiz" diye konuştu.

KONYA OLAY

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Son 24 saatte 5.091 kişiye covid tanısı konuldu
Son 24 saatte 5.091 kişiye covid tanısı konuldu
Konyalı iş adamı Galatasaray'ın yönetiminde
Konyalı iş adamı Galatasaray'ın yönetiminde