MÜSİAD’dan Türkçe Kur’an tilaveti ve uygunsuz semaya kınama

MÜSİAD'dan Türkçe Kur'an tilaveti ve uygunsuz semaya kınama

MÜSİAD Konya Şube Başkanı Okka, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen kadın ve erkek semazenlerin birlikte sema gösterisi ve Kur'an-ı Kerim tilavetinin Türkçe okutulmasını kınadı

22 Aralık 2020 - 15:44

MÜSİAD Konya Şube Başkanı Ömer Faruk Okka, İBB’nin Evrensel Mevlana Âşıkları Vakfı ile birlikte Hz. Mevlana’nın vefatının 747'inci vuslat töreni adı altında düzenlediği etkinlikte, Mevlevi geleneğinde yeri olmayan kadın - erkek bir arada sema gösterisi yapılmasına ve Kuran’ı Kerim Aşr-ı şerifinin Türkçe okunmasına sert tepki gösterdi.

Sözde Şeb-i Arus töreni adı altında gerçekleştirilen programın kesinlikle kabul edilemeceğini belirten Okka, “Her şeyden önce yüce kitabımıza büyük saygısızlık yapılmıştır. Kur’an-ı Kerim’in nasıl okunacağı bellidir ve kıraati aslına uygun olarak yapılmalıdır. Bu, yüzlerce yıldır böyle iken, birilerinin ısrarla buraya müdahale etmesi, Kur’an’a ve İslam’a büyük saygısızlıktır. Avrupa’nın birçok yerinde İslam’a ve Hazreti Peygambere yönelik saldırıların gündemde olduğu ve ülkece bu alçaklıklara tepki verdiğimiz bu günlerde, ülkemizde bir belediyenin kutsal kitabımıza böyle alçakça bir yaklaşımla saldırmasını şiddetle kınıyorum" dedi.

Kur’an-ı Kerim’in ve teşrik tekbirlerinin kıraatinin Türkçe yapılmasının, toplumsal hafızamızda kötü anıları canlandırdığını ifade eden Okka, şunları söyledi:

"Besmele çekmeyi, Allahuekber demeyi, 'Lâ ilâhe illâllah' zikrini dillerine almaktan imtina edenler, toplumun değerlerine saldırmaktan vazgeçmelidirler. Bu yapılar, geçmişte denemişler ve sebep oldukları nefretin izleri 70 küsur yıldır silinmemişken, bugün Hazreti Mevlana’yı da alet ederek böyle bir işe kalkışmaları oldukça manidardır. Ülkemiz, eski Türkiye zihniyetinin hayal ettiği o karanlık günlere asla dönmeyecektir.

Diğer yandan, Hazreti Mevlana’nın yolu, insana İslam ile ayna tutmaktır. Mevlana’nın vuslatı da hayatı gibi dersler içermektedir. Mevlana, ayrı gayrı olmaksızın, fark gözetmeksizin, “Biz bu dünyada güneş gibiyiz. Herkese can vermeye, tüm insanlık âlemine yararlı, faydalı olmaya gelmişiz” diyerek, dünyanın dört bir yanından, dini, dili, ırkı fark etmeksizin milyonların gönlüne girmiştir. İnsanlar hâlâ akın akın Mevlana’nın çağrısına koşmaktadır.

Mevlevilikte Sema, sembolik olarak, kâinatın oluşumunu, insanın âlemde dirilişini, Yüce Yaratıcı’ya olan aşk ile harekete geçişini ve kulluğunu idrak edip ‘İnsan- ı Kâmil’e doğru yönelişini ifade etmektedir. 

‘Ölüm günüm, düğün günümdür’ diyen büyük mutasavvıf, mütefekkir ve İslam âlimi Mevlana Celaleddin Rumi’yi, onun vefat yıldönümünde kadın-erkek sema gösterisi ve Kur’an-ı Kerim’in Türkçe okutulmasıyla anmaya çalışmak, bunu yapanların İslam’ı anlamadıkları gibi, Mevlana’yı ve Mevleviliği de anlamadıklarını göstermektedir.”

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Son 24 saatte 5.091 kişiye covid tanısı konuldu
Son 24 saatte 5.091 kişiye covid tanısı konuldu
Konyalı iş adamı Galatasaray'ın yönetiminde
Konyalı iş adamı Galatasaray'ın yönetiminde