Mistik müzik ustaları Konya’da buluşacak

Mistik müzik ustaları Konya'da buluşacak

Türkiye ile dünyanın farklı coğrafyalarının mistik ve etnik müziklerinin icra edileceği 18. Uluslararası Konya Mistik Müzik Festivali, 22-30 Eylül tarihleri arasında Konya'da düzenlenecek

16 Eylül 2021 - 17:24

Konya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından bu yıl 18.si düzenlenecek Uluslararası Mistik Müzik Festivali'nin tanıtım toplantısı yapıldı. İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdüssettar Yarar, 22 Eylül'de açılış resitaliyle başlayacak festivale 8 ülkeden çok sayıda sanatçı ve topluluğun katılacağını söyledi.

Bir otelde düzenlenen basın toplantısında, Hz. Mevlana'nın 814. doğum yıldönümü etkinlikleri kapsamında gerçekleştirilecek 18. Uluslararası Konya Mistik Müzik Festivali'nde bu yıl, dünyanın farklı coğrafyalarının mistik ve etnik müzikleri ile Türkiye içinden farklı müzik topluluklarının yer alacağını belirten Yarar, festivalde ilk kez düet konser verileceğini kaydetti.

Yarar, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Konya Büyükşehir Belediyesi, TRT ile Selçuklu, Meram ve Karatay belediyelerinin katkılarıyla 22-30 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilecek festivalin detaylarını şöyle açıkladı:

"Geçen yıl yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle çevrim içi düzenlediğimiz festivalde, konser videoları ve sosyal medya içeriklerimiz toplam 107 milyon görüntüleme elde etmiş, mistikmuzik.com.tr adresimizden 120 ülkenin bin 849 şehrinden yayın ve içeriklerimiz takip edilmiştir. 18 yıl boyunca festivalimize 51 ülkeden 193 grup ve 1078 sanatçı katılmış, yaklaşık 10 bin saatlik performans arşivi oluşmuştur. 

Bu yıl gerçekleştireceğimiz 18. Mistik Müzik Festivali'nde yine ilk günkü heyecan ve aşkla Mevlana'nın 'Hak aşıklarının gıdası mûsikî dinlemektir' sözünün gerçekliğini tadacağız. Asya'dan Avrupa'ya, Amerika'dan Avrupa'ya kadar birçok ülkenin sanatçı ve topluluklarının katılacağı festivalde 30 Eylül Perşembe günü Mevlana Vakfı Sema Topluluğu tarafından Mevlana Gülbahçesi'nde bir de sema mukabelesi, Mevlevi ayini icra edilecektir. Toplam 9 konserin gerçekleştireleceği festivale Türkiye, İngiltere, Lübnan, Ürdün, Tanzanya, Kırgızistan, Azerbaycan ve İran'dan sanatçılar ve müzik toplulukları katılacak. Daha önce yaptığımız konserleri, seyircilerin yoğun ilgisi nedeniyle bu ve bundan sonraki yıllarda kar amacı gütmeden biletli-ücretli olarak yapmaya karar verdik. Bu kapsamda, festivale katılmak isteyenler, INBILET uygulamasından biletlerini alabilecek. Festivali düzenlememizde destek veren ve emeği geçen herkese teşekkür ederim."

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Son 24 saatin koronavirüs tablosu açıklandı
Son 24 saatin koronavirüs tablosu açıklandı
Karapınar'da öğretmenlere bağımlılıkla mücadelenin yolları anlatıldı
Karapınar'da öğretmenlere bağımlılıkla mücadelenin yolları...